D.I.Y.: χειροποίητος καυστήρας pellet by kosmidis80!!!

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #66091 από eliasger
Θοδωρή όρμα του και μην το πολυσκέφτεσαι .
Καλή χρονιά .

tzavars @ yahoo.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #66102 από jnet

kosmidis80 έγραψε: Τις μερες αυτες επεξεργαζομαι την ιδεα κατασκευης καυστηρα πελλετ για τον ξυλολεβητα μου. Η κατασκευη φενεται απλη, το κοντρολερ το εχουμε απο την Tech (οχι το ιδιο που εχω στον ξυλολεβητα), τα εργαλεια για να γινει η κατασκευη του υπαρχουν, αρα γιατι να μην το τολμησω?


Τι λετε? καποιες ιδεες, προτασεις? τι να προσεξω?


τόλμησε και μετά θα τον βάλουμε στην μαζική παραγωγή με επενδυτές μέλη από το energ.gr.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #66115 από valsam
To ορμα το ευκολα λεγετε αλλα το ολο προτζεκτ θελει λεφτα,Θοδωρη χονδρικα υπολογισες ποσα λεφτα χρειαζονται?
Τον κοντρολερ ποσο θα στον δωσει η tech (τον ST-91 σκεφτεσαι?) ,φυσιολογικα θα ειναι πιο ακριβος απο τον st-81 zpid αρα λεω εγω τωρα μαζι με σαλιγκαριο που θα χρειαστεις κανα 200σαρι+αντισταση εναυσης+φωτοκυταρο+κοχλιες, λες να την βγαλεις με κανα 400σαρι?
Αν πιστεςεις οτι το κατεχεις προχωρα τοτε γιατι αλλο 1500-2000 για εναν ετοιμο και αλλο 400 για home made!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #66121 από kosmidis80

jnet έγραψε:

kosmidis80 έγραψε: Τις μερες αυτες επεξεργαζομαι την ιδεα κατασκευης καυστηρα πελλετ για τον ξυλολεβητα μου. Η κατασκευη φενεται απλη, το κοντρολερ το εχουμε απο την Tech (οχι το ιδιο που εχω στον ξυλολεβητα), τα εργαλεια για να γινει η κατασκευη του υπαρχουν, αρα γιατι να μην το τολμησω?


Τι λετε? καποιες ιδεες, προτασεις? τι να προσεξω?


τόλμησε και μετά θα τον βάλουμε στην μαζική παραγωγή με επενδυτές μέλη από το energ.gr.


χαχαχα βρε λες? Πλακα πλακα δεν εχω να χασω, παρα μονο κατι λιγα Ευρω για το κοντρολερ και το βεντιλατερ. τα σιδερα σε πρωτη φαση υπαρχουν :) .


Σαμη αν προχωρησω και δουλεψει οπως πρεπει τοτε φιλε don t worry θα φτιαξω δυο τρια για μελη του φορουμ. ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #66122 από valsam

jnet έγραψε:

kosmidis80 έγραψε: Τις μερες αυτες επεξεργαζομαι την ιδεα κατασκευης καυστηρα πελλετ για τον ξυλολεβητα μου. Η κατασκευη φενεται απλη, το κοντρολερ το εχουμε απο την Tech (οχι το ιδιο που εχω στον ξυλολεβητα), τα εργαλεια για να γινει η κατασκευη του υπαρχουν, αρα γιατι να μην το τολμησω?


Τι λετε? καποιες ιδεες, προτασεις? τι να προσεξω?


τόλμησε και μετά θα τον βάλουμε στην μαζική παραγωγή με επενδυτές μέλη από το energ.gr.

Eγω λεω να τσονταρουμε οσοι θελουν λεφτα στον Θοδωρο για να μην ξοδευτει μπας και αποτυχει το προτζεκτ, και μετα οσοι συμετηχαν στο τσονταρισμα αν δουλεψει ο καυστηρας να τον παρουμε σε τιμη κοστους,10-20 ατομα ετσι πεφτει απο 20 ευρωπουλα στον καθενα και δεν ποναει!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #66124 από kosmidis80

valsam έγραψε: To ορμα το ευκολα λεγετε αλλα το ολο προτζεκτ θελει λεφτα,Θοδωρη χονδρικα υπολογισες ποσα λεφτα χρειαζονται?
Τον κοντρολερ ποσο θα στον δωσει η tech (τον ST-91 σκεφτεσαι?) ,φυσιολογικα θα ειναι πιο ακριβος απο τον st-81 zpid αρα λεω εγω τωρα μαζι με σαλιγκαριο που θα χρειαστεις κανα 200σαρι+αντισταση εναυσης+φωτοκυταρο+κοχλιες, λες να την βγαλεις με κανα 400σαρι?
Αν πιστεςεις οτι το κατεχεις προχωρα τοτε γιατι αλλο 1500-2000 για εναν ετοιμο και αλλο 400 για home made!


Υπολογιζω σε οτι αφορα το σωμα του καυστηρα (χωρις την αντισταση) να παιξω στα 200 με μαξιμουμ 250 Ε. Το κοντρολερ και το βεντιλατερ θα ερθουν απο Πολωνια μαζι με ολα τα καλωδια και το φωτοκυταρο. Η αντισταση θα αγοραστει τοπικα.


Τωρα σε οτι αφορα τον σχεδιασμο. Ελεγα να τον κανω αυτοκαθαριζομενο, ξερετε με την βεργα να γυρναει τριγυρω στο σωμα, αλλα θα το κανει πιο πολυπλοκο και δεν ξερω αν θα εχω χρονο στην δουλεια για πειραματα και τροποποιησεις, οποτε θα βασιστω σε πρωτη φαση στον αερα για να καθαριζει κατα διαστηματα την μπουκα ενω ειναι σβηστος φυσικα.

Περιττο να πω οτι χτες εκατσα μεχρι τις 2 κανοντας υπολογισμους και σχεδιαζοντας πως πρεπει να γινει...

Αφηνω βεβαια στην ακρη αλλα θεματα (βλεπε συνδεση δοχειου αδρανειας, κλεισιμο θερμομονωσης σοφιτας, οποια βελτιωση στο τζακι k-evo) αλλα τωρα με τραβαει πιο πολυ αυτο. Σπιτι ζεστη εχουμε επιτελους χωρις να ζοριζομαστε, οποτε...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ