Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66748 από annikolas
Απαντήθηκε από annikolas στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση. Λοιπόν τα νερά ήταν πάνω απο το 60. Δεν ρύθμισε στην σκάλα 5 αλλά κατευθείαν στο 4 που το δουλεύω τώρα. Μου αύξησε τον αέρα σε όλες τις σκάλες . Το έβαλε στο t18 στο 1. Και πολύ γρήγορα μου ρύθμισε την σκάλα 1. Δεν μου είπε την θερμοκρασία αερίων απλά μου είπε οτί εκεί είναι καλά. Τότε που το ρύθμισε το t07 ήταν στο 12. To άλαξα σήμερα γιατί όταν καθαρίζω το λέβητα βρίσκω μία στρώση στάχτη πούδρα και απο κάτω καρβουνάκια. Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να συγκρίνω απόδοση πετρελαίου πέλλετ σε θερμίδες. Δηλαδή είμαι 2 'οροφο και για να ανεβάσει απο 18 σε 20,5 που κόβει ο θερμοστάτης κάνει 2,5 με 3 ώρες. Είναι καλά;;Μετά ξαναπαίρνει μετά απο 2-3 ώρες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66749 από annikolas
Απαντήθηκε από annikolas στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Με πετρέλαιο δεν μπορώ να υπολογίσω κατά μέρα αλλά σε όλη τη σεζόν έκαψα 1500 λίτρα με περίπου τις ίδιες ώρες χρήσης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66750 από kappas
Απαντήθηκε από kappas στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

χρηστος8 έγραψε:

kappas έγραψε:

χρηστος8 έγραψε:

sefis έγραψε: καλη χρονια σε ολλους. λοιπον εχω παρει προσφατα εναν ferroli sfl 4 mikro sun 7 . σπιτι 130τ.μ οταν ανοιγει ο κυκλοφορητης αυτο που βλεπω ειναι οτι δεν μπορει να ανεβασει θερμοκρασια η εστω παααααραπολυ αργα. για να ανεβασει λιγο ποιο γρηγορα θα πρεπει να ειναι u4 t07 12 και αερα φουλ.καυσιμο bioenergy point . να φανταστειτε οτι δεν εχει σβησει ακομη απο θερμοκρασια λεβητα 72 παρα μονο οτα φτασει η θερμοκρασια μεσα στο σπιτι στους 22 εκει που το εχω δλδ.με αποτελεσμα να δουλεβει συνεχως ωσπου να κλεισει απο θερμοστατη χωρου.παρακαλω τα φωτα σας κυριοι.σας ευχαριστω.




Ε ειναι φως φαναρι οτι το u4 ειναι λιγο... βαλτο στο u5 και το t07 στο 15 και δες το πως δουλευει.

Θαυματα μην περιμενεις, με 30 λιτρα νερο και τις θερμαινομενες επιφανειες του λεβητα μονο με δοχειο αδρανειας θα εχεις αριστα αποτελεσματα.


μην μπερδεύεσαι εγώ με u02 στο 4 είμαι καλά (το 200+ είναι οι 2 όροφοι)




Μαλλον εσυ μπερδευτηκες και συγκρινεις ρυθμισεις σε διαφορετικους λεβητες και καυστηρες.

Εσυ δεν εχεις τον λεβητα του φιλου με 30 λιτρα νερο...ουτε και τον ιδιο καυστηρα βεβαιως...εχεις τον p12.

Σε αυτον αναφερομαι.


OK παω πασο !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67049 από varxo
Απαντήθηκε από varxo στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Τώρα τελευταία μου παρουσιάζεται το εξής γεγονός
βγαίνουν καυσαέρια από το σιλό τι μπορεί να φταίει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67076 από pantaolas
Απαντήθηκε από pantaolas στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

kappas έγραψε: Ο χωρος που ζεσταίνω είναι 200+ 2 οροφοι σε επαρχία του νομου Σερρών 130 m. υψόμετρο , γύρο γύρο αδειο κανένα σπίτι, μέσα σε ρέμα και η κατανάλωση μέγιστο 4 sak. pellet σπίτι του 78 χωρίς μόνωση με κουφώματα αλουμινίου με διπλα τζαμια του 93 κεραμοσκεπή με καλαμωτή και τριάρι "πετροβαμβακα" επάνω .

φιλε χρονια πολλα και καλη χρονια. Στις Σερρες μενω εσυ που μενεις;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67121 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

varxo έγραψε: Τώρα τελευταία μου παρουσιάζεται το εξής γεγονός
βγαίνουν καυσαέρια από το σιλό τι μπορεί να φταίει

όταν λες από το σιλό τι σιλό έχεις?
για κοίτα την καμινάδα μην έχει έφραξε
βάλε μια φώτο να καταλάβουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.228 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ