Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66025 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

pantaolas έγραψε:

joe125 έγραψε:

pantaolas έγραψε:

pantaolas έγραψε: βάλε ότι ρυθμίσει σου είχα γράψει εκτός από
u01 -->78
uo2 -->4
ανεπαρκείς kw στην 3 σκάλα για αυτό καίει συνέχεια και δεν μπορεί να πάει τα νερά πάνω από 65

η στάχτη είναι μια χαρά από ότι είδα στην πρώτη φώτο (δεν είδα και καλά γιατί η οθόνη στο κινητό δεν είναι και η καλύτερη)
κάνε αυτά και πιστεύω ότι θα δεις μεγάλη αλλαγή (φυσικά ενημέρωσε μας για τα αποτελέσματα)
οι άλλες ρυθμίσεις που έχεις είναι αυτές που σου είχα γράψει?


ok φιλε θα σε ενημερωσω αυριο στις 21:00. Στο συνημμενο ειναι οι καινουργιες ρυθμισεις

. Απο χθες το βραδυ στις δεκα μεχρι σημερα το πρωι στις οκτω εκαψε 4 τσουβαλια

τα καλοριφέρ πως συμπεριφέρθηκαν? ζεστά πάνω και κάτω η όχι?
αν έχεις θερμόμετρο καυσαερίων για μέτρα στους πόσους βαθμούς βγαίνουν τα καυσαέρια?

Τα καλοριφερ καινε καλα ετσι αλλα δεν γινεται με την καταναλωση. Χώρια που κατω ελιωσαν τα παντα. Τωρα εβαλα το u01 στο 65 και επανω ειναι αρκετα ζεστα( στο οριο για να παρω το χερι μου απο πανω ) και κατω ζεστα. Ο υδραυλικος μου ειπε οτι θα ερθει απο βδομαδα να δει. Απο ζεστη εχω αλλα νομιζω αν εκαιγαν καλα τα σωματα δεν θα ειχα τοση καταναλωση. Θερμομετρο καυσαεριων δεν εχω, απο που μπορω να προμηθευτω; απο εκει που πηρα τον καυστηρα;

ναι η από υδραυλικά είδη
καλό θα ήταν να τον ρύθμιζες με ένα αναλυτή καυσαερίων
τι θερμοστάτη χώρου έχεις?μήπως τα έχει παίξει και αφήνει αναμμένο τον καυστήρα συνέχεια?
η κατανάλωση έχει να κάνει με την μόνωση του σπιτιού,του λέβητα αλλά και την θερμογώνο δύναμη του πέλετ
θα μου θυμίσεις τι πέλετ καις?
τώρα τα νερά του λέβητα να ανεβάζει κανονικά?
στους 57 βαθμούς (η οθόνη του καυστήρα) μπαίνει στην σκάλα 1?
μήπως αισθητήριο του λέβητα δεν ακουμπάει καλά στο κυάθιο του λέβητα και δεν μετράει κανονικά την θερμοκρασία?για κοίτα και αυτό
όταν λες ότι ''κάτω έλιωσαν τα πάντα΄΄ τι εννοείς?
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by joe125.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66034 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
για τον p7 η κατανάλωση είναι:
μέγιστη ---> 7,2 kg/h
ελάχιστη ---> 2,9 kg/h

για τον p12 είναι:
μέγιστη ---> 11,6 kg/h
ελάχιστη ---> 6.3 kg/h

δηλαδή μέγιστο σκάλα 5 και ελάχιστο σκάλα 1

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66075 από pantaolas
Απαντήθηκε από pantaolas στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

joe125 έγραψε:

pantaolas έγραψε:

joe125 έγραψε:

pantaolas έγραψε:

pantaolas έγραψε: βάλε ότι ρυθμίσει σου είχα γράψει εκτός από
u01 -->78
uo2 -->4
ανεπαρκείς kw στην 3 σκάλα για αυτό καίει συνέχεια και δεν μπορεί να πάει τα νερά πάνω από 65

η στάχτη είναι μια χαρά από ότι είδα στην πρώτη φώτο (δεν είδα και καλά γιατί η οθόνη στο κινητό δεν είναι και η καλύτερη)
κάνε αυτά και πιστεύω ότι θα δεις μεγάλη αλλαγή (φυσικά ενημέρωσε μας για τα αποτελέσματα)
οι άλλες ρυθμίσεις που έχεις είναι αυτές που σου είχα γράψει?


ok φιλε θα σε ενημερωσω αυριο στις 21:00. Στο συνημμενο ειναι οι καινουργιες ρυθμισεις

. Απο χθες το βραδυ στις δεκα μεχρι σημερα το πρωι στις οκτω εκαψε 4 τσουβαλια

τα καλοριφέρ πως συμπεριφέρθηκαν? ζεστά πάνω και κάτω η όχι?
αν έχεις θερμόμετρο καυσαερίων για μέτρα στους πόσους βαθμούς βγαίνουν τα καυσαέρια?

Τα καλοριφερ καινε καλα ετσι αλλα δεν γινεται με την καταναλωση. Χώρια που κατω ελιωσαν τα παντα. Τωρα εβαλα το u01 στο 65 και επανω ειναι αρκετα ζεστα( στο οριο για να παρω το χερι μου απο πανω ) και κατω ζεστα. Ο υδραυλικος μου ειπε οτι θα ερθει απο βδομαδα να δει. Απο ζεστη εχω αλλα νομιζω αν εκαιγαν καλα τα σωματα δεν θα ειχα τοση καταναλωση. Θερμομετρο καυσαεριων δεν εχω, απο που μπορω να προμηθευτω; απο εκει που πηρα τον καυστηρα;

ναι η από υδραυλικά είδη
καλό θα ήταν να τον ρύθμιζες με ένα αναλυτή καυσαερίων
τι θερμοστάτη χώρου έχεις?μήπως τα έχει παίξει και αφήνει αναμμένο τον καυστήρα συνέχεια?
η κατανάλωση έχει να κάνει με την μόνωση του σπιτιού,του λέβητα αλλά και την θερμογώνο δύναμη του πέλετ
θα μου θυμίσεις τι πέλετ καις?
τώρα τα νερά του λέβητα να ανεβάζει κανονικά?
στους 57 βαθμούς (η οθόνη του καυστήρα) μπαίνει στην σκάλα 1?
μήπως αισθητήριο του λέβητα δεν ακουμπάει καλά στο κυάθιο του λέβητα και δεν μετράει κανονικά την θερμοκρασία?για κοίτα και αυτό
όταν λες ότι ''κάτω έλιωσαν τα πάντα΄΄ τι εννοείς?

To πελλετ ειναι απο Βουλγαρια, το φερνει ενας ξαδερφος μου . Δοκιμασα 4 μαρκες πελλετ , μια απο Βοσνια που δεν αφηνε κλινκετ αλλα κολλουσε στον κοχλια, το alfa-wood που αφηνε πολυ και σκληρο κλινκετ, και ενα αυστριακο που αφηνε κι αυτο κλινκετ σαν το βουλγαρικο αλλα με 5,5 ευρο το σακουλι αντι 4 το βουλγαρικο. Τον θερμοστατη θα πω τον υδραυλικο να τον δει. Τον κυκλοφορητη τον εχω στην μεσαια σκαλα και οπως γραφω παραπανω τα καλοριφερ επανω αρκετα ζεστα, κατω ζεστα. Τα αλλα που γραφεις δεν τα ξερω (το αισθητηριο του λεβητα που ειναι; και το κυαθειο;) Και αν μπαινει στην σκαλα 1 θα σου το γραψω αυριο . Οσο για το "λιωσιμο" χαλαρωσε απο την ζεστη το σιδερακι που πιανει τον πλαστικο σωληνα στον καυστηρα και εναν μετρητη που ειναι εκει το ειχε πιασει με μονωτικη ταινια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66321 από kappas
Απαντήθηκε από kappas στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Να σας πω και εγώ τι ρύθμισις έχω στον p12 σε ξυλολεβητα 60kw

όλα "μανισια" εκτος

t07 = 15
t09 = 35
t12 = 80
t14 = 100

t18 = 01

u01 = 65 - 70 ανάλογα με το ποσο κρύο έχει έξω.

u02 = 4
u03 = 0


Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66361 από χρηστος8
Εχω εναν FERROLI SUN P7 απο τον Οκτωβριο του 2010...δεν εχω κανενα προβλημα λειτουργιας.
Με αφορμη ασχετο ποστ φιλου που ρωτησε για το φωτοκυταρρο στον δικο του καυστηρα, αναρωτηθηκα οτι δεν το εχω καθαρισει ποτε το δικο μου :woohoo:
Το εχει καθαρισει κανεις;;;
Αν ναι σε τι κατασταση ηταν;;;



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66554 από pantaolas
Απαντήθηκε από pantaolas στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

kappas έγραψε: Να σας πω και εγώ τι ρύθμισις έχω στον p12 σε ξυλολεβητα 60kw

όλα "μανισια" εκτος

t07 = 15
t09 = 35
t12 = 80
t14 = 100

t18 = 01

u01 = 65 - 70 ανάλογα με το ποσο κρύο έχει έξω.

u02 = 4
u03 = 0


και απο καταναλωση πως παει;(σε τι σπιτι; κλπ) Γιατι θελω να βαλω σε λεβητα πελλετ τονΡ12 για να καλυψω 2 διαμερισματα και γκαρσονιερα 120τμ+110τμ+60 με 75000 θερμιδες(μειον 3 μποιλερ 9000 θερ. συνολο 66000 στην καλυτερη) και ο μεγαλυτερος λεβητας πελλετ ειναι για 55000

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.259 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ