Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65891 από kappas
Απαντήθηκε από kappas στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

xrysafis72 έγραψε:

Μιχάλης έγραψε: Γιώργο, όπως βλέπεις δεν έχει μοχλό στην έξοδο. Οι τούμπες είναι πριν και μετά το καθάρισμα. Μιας εβδομάδας στάχτη είναι αυτή που βλέπεις. Μάλλον καλός ο τριπολιτσιώτης ε;
Τι λες, να βάλω το χαραγμένο σίδερο στις τούμπες να μη ζεσταίνω όλο το χωριό; Όχι τίποτα άλλο, αλλά δεν μου δίνουν και κανά φράγκο...
Όσο για το πως πάει το μηχάνημα, είναι μια περιπέτεια. Έχω 22,5 βαθμούς στο σπίτι (180 τ.μ. εσωτερικά) άρα κάνει τη δουλειά του. Όμως για να έχω αυτή την απόδοση, έχω u02 στο 5, t07 στο 13, t16 στο 45 και t17 στο 100. Κουφάθηκες; Μόνο έτσι έχω φλόγα όμως, και οι μετρήσεις είναι ευχαριστημένες (εκτός από την θερμοκρασία στην καμινάδα βέβαια). Θα μου πεις ότι καίω 158 τσουβάλια την ημέρα. Αμ δε, καίω με το ζόρι 2 σακιά για 10 ώρες δουλειάς. Μέτρησα την ποσότητα που ρίχνει ανά λεπτό, και ήταν γύρω στα 60 γραμμάρια. Δηλαδή με τίποτα 4 κιλά την ώρα. Με αυτές τις ρυθμίσεις. Άρα δεν ρίχνει ο κοχλίας όπως πρέπει, έτσι δεν είναι;
ΥΓ. Καλά να μας μπει. Αν και μας έχει ήδη μπει...

φιλε μου ενα λαθος βλεπω μονο εγω !ο κοχλιας τροφοδοσια ειναι λαθος!η εξοδος του κοχλια πρεπει να ειναι καθετα προς την γη!βαλε ενα αλφαδι στην εξοδο τροφοδοσιας και αλλαξε την γωνια του κοχλια.δες παρακατω
prntscr.com/npe87


αν εχεις android κινητό κατέβασε από το google play το εξής app(smart protractor) είναι μοιρογνωμόνιο και μέτρησε την κλίση του κοχλία ώστε να είναι 45 μoiρες
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by kappas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65935 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

pantaolas έγραψε:

pantaolas έγραψε: βάλε ότι ρυθμίσει σου είχα γράψει εκτός από
u01 -->78
uo2 -->4
ανεπαρκείς kw στην 3 σκάλα για αυτό καίει συνέχεια και δεν μπορεί να πάει τα νερά πάνω από 65

η στάχτη είναι μια χαρά από ότι είδα στην πρώτη φώτο (δεν είδα και καλά γιατί η οθόνη στο κινητό δεν είναι και η καλύτερη)
κάνε αυτά και πιστεύω ότι θα δεις μεγάλη αλλαγή (φυσικά ενημέρωσε μας για τα αποτελέσματα)
οι άλλες ρυθμίσεις που έχεις είναι αυτές που σου είχα γράψει?


ok φιλε θα σε ενημερωσω αυριο στις 21:00. Στο συνημμενο ειναι οι καινουργιες ρυθμισεις

. Απο χθες το βραδυ στις δεκα μεχρι σημερα το πρωι στις οκτω εκαψε 4 τσουβαλια

τα καλοριφέρ πως συμπεριφέρθηκαν? ζεστά πάνω και κάτω η όχι?
αν έχεις θερμόμετρο καυσαερίων για μέτρα στους πόσους βαθμούς βγαίνουν τα καυσαέρια?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65938 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Μιχάλης έγραψε: Γιώργο, όπως βλέπεις δεν έχει μοχλό στην έξοδο. Οι τούμπες είναι πριν και μετά το καθάρισμα. Μιας εβδομάδας στάχτη είναι αυτή που βλέπεις. Μάλλον καλός ο τριπολιτσιώτης ε;
Τι λες, να βάλω το χαραγμένο σίδερο στις τούμπες να μη ζεσταίνω όλο το χωριό; Όχι τίποτα άλλο, αλλά δεν μου δίνουν και κανά φράγκο...
Όσο για το πως πάει το μηχάνημα, είναι μια περιπέτεια. Έχω 22,5 βαθμούς στο σπίτι (180 τ.μ. εσωτερικά) άρα κάνει τη δουλειά του. Όμως για να έχω αυτή την απόδοση, έχω u02 στο 5, t07 στο 13, t16 στο 45 και t17 στο 100. Κουφάθηκες; Μόνο έτσι έχω φλόγα όμως, και οι μετρήσεις είναι ευχαριστημένες (εκτός από την θερμοκρασία στην καμινάδα βέβαια). Θα μου πεις ότι καίω 158 τσουβάλια την ημέρα. Αμ δε, καίω με το ζόρι 2 σακιά για 10 ώρες δουλειάς. Μέτρησα την ποσότητα που ρίχνει ανά λεπτό, και ήταν γύρω στα 60 γραμμάρια. Δηλαδή με τίποτα 4 κιλά την ώρα. Με αυτές τις ρυθμίσεις. Άρα δεν ρίχνει ο κοχλίας όπως πρέπει, έτσι δεν είναι;
ΥΓ. Καλά να μας μπει. Αν και μας έχει ήδη μπει...

κάντο αυτό με τα τούμπα αλλά ένα θα βάζεις και θα μετράς θερμοκρασία και μετά άλλο ένα και πάλι θα μετράς
σιγά σιγά
από στάχτη μια χαρά πούδρα είναι
για αυτό λέω η καλύτερη και οικονομική καύση γίνεται μόνο με ρύθμιση με αναλυτή καυσαερίων
και φτιάξε λίγο τον κοχλία όπως σου λένε τα παιδιά
και αν βρεις τα σκούρα πάρε τηλ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65960 από paoki72
Απαντήθηκε από paoki72 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

joe125 έγραψε:

paoki72 έγραψε: Θα ηθελα να αναφερω λιγο τις ρυθμισεις που εκανα με τη βοηθεια του Joe στον ferroli sunP7 που ισως βοηθησει και καποιον φιλο.
u01-78(το ειχα στους 75 βαθμους)
u02-4(απο 5)
t03-61(απο 51)
t04-7(απο 8)
t06-80(απο 100)
t07-17(απο 15)
t18-1(ηταν στο 0)
Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι το πελλετ πεφτει σχετικα γρηγορα και σε αρκετη ποσοτητα εν συγκρισει με τις προηγουμενες ρυθμισεις που ειχα.Φιλε Joe αν η σκαλα περεμενε στο 5 δε θα εφτανε ποιο συντομα στην επιθυμητη θερμοκρασια,αρα περισσοτερη οικονομια?Λεω εγω τωρα ο αδαης! :whistle:

όχι,αλλά αυτό είναι σχετικό
ο λέβητας σου είναι ποιο λίγα kW από ότι ο καυστήρας στην 5 ταχύτητα και μπορεί να ανεβάσει καυσαέρια εξόδου και να ζεσταίνεις τα αστέρια και την καμινάδα
πως το είδες τώρα?όλα ok?

Φιλε Joe να σ ενημερωσω οτι ολα δουλευουν ρολοι απο χθες το πρωι μετα τις ρυθμισεις.Οσον αφορα την καταναλωση πιστευω οτι πρεπει να ειναι 3 τσουβαλακια την ημερα.Ζεσταινω ενα σπιτι 110 τμ στον πανω οροφο οι δικοι μου με τον θερμοστατη συνεχως κολλημενο στους 22 βαθμους και στον κατω οροφο το δικο μου με τον θερμοστατη στους 18-20.Ακουγοντας καποιους φιλους να λενε οτι καταναλωνουν 1.1/5 τσουβαλακι την ημερα για περισσοτερα τ.μ δεν ξερω αν τα 3 την ημερα που καιω εγω ειναι παρα πολλα.Βεβαια παιζουν πολλα ρολο οπως πχ μονωση αλλα αν πραγματι καιω μεγαλη ποσοτητα μηπως μπορουμε να αλλαξουμε καποιες ρυθμισεις στο να καιει λιγοτερο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65984 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

paoki72 έγραψε:

joe125 έγραψε:

paoki72 έγραψε: Θα ηθελα να αναφερω λιγο τις ρυθμισεις που εκανα με τη βοηθεια του Joe στον ferroli sunP7 που ισως βοηθησει και καποιον φιλο.
u01-78(το ειχα στους 75 βαθμους)
u02-4(απο 5)
t03-61(απο 51)
t04-7(απο 8)
t06-80(απο 100)
t07-17(απο 15)
t18-1(ηταν στο 0)
Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι το πελλετ πεφτει σχετικα γρηγορα και σε αρκετη ποσοτητα εν συγκρισει με τις προηγουμενες ρυθμισεις που ειχα.Φιλε Joe αν η σκαλα περεμενε στο 5 δε θα εφτανε ποιο συντομα στην επιθυμητη θερμοκρασια,αρα περισσοτερη οικονομια?Λεω εγω τωρα ο αδαης! :whistle:

όχι,αλλά αυτό είναι σχετικό
ο λέβητας σου είναι ποιο λίγα kW από ότι ο καυστήρας στην 5 ταχύτητα και μπορεί να ανεβάσει καυσαέρια εξόδου και να ζεσταίνεις τα αστέρια και την καμινάδα
πως το είδες τώρα?όλα ok?

Φιλε Joe να σ ενημερωσω οτι ολα δουλευουν ρολοι απο χθες το πρωι μετα τις ρυθμισεις.Οσον αφορα την καταναλωση πιστευω οτι πρεπει να ειναι 3 τσουβαλακια την ημερα.Ζεσταινω ενα σπιτι 110 τμ στον πανω οροφο οι δικοι μου με τον θερμοστατη συνεχως κολλημενο στους 22 βαθμους και στον κατω οροφο το δικο μου με τον θερμοστατη στους 18-20.Ακουγοντας καποιους φιλους να λενε οτι καταναλωνουν 1.1/5 τσουβαλακι την ημερα για περισσοτερα τ.μ δεν ξερω αν τα 3 την ημερα που καιω εγω ειναι παρα πολλα.Βεβαια παιζουν πολλα ρολο οπως πχ μονωση αλλα αν πραγματι καιω μεγαλη ποσοτητα μηπως μπορουμε να αλλαξουμε καποιες ρυθμισεις στο να καιει λιγοτερο?

το Α και το Ω για οικονομία στην θέρμανση είναι οι μονώσεις ενός σπιτιού και μετά ο λέβητας
στην σκάλα 5 ο λέβητας καεί 7,2 κιλά την ώρα,στην σκάλα 1 καίει 2,4 κιλά (εργοστασιακά)
για να ρυθμίσεις όσο ποιο τέλεια γίνεται έναν λέβητα και να καίει αυτά που πρέπει να κάψει για της ανάγκες σου πρέπει να τον ρυθμίσεις με αναλυτή καυσαερίων (αλλά κάθε φορά που αλλάζεις μάρκα πέλετ)
και ο τρίτος παράγοντας που παίζει ρόλο είναι η θερμογόνος του πέλετ που καις
η γνώμη μου είναι για τις θερμοκρασίες που έχεις στα δύο σπίτι και 24 ώρη λειτουργία μια χαρά κατανάλωση έχεις
το μόνο που θα ήθελα να μετρήσεις είναι τα καυσαέρια εξόδου αν είναι εύκολο,το λέω αυτό γιατί μπορεί να φεύγει θερμότητα πολύ από την καμινάδα και να θερμαίνουμε τα άστρα και τον αέρα της γειτονιάς τσάμπα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66004 από pantaolas
Απαντήθηκε από pantaolas στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

joe125 έγραψε:

pantaolas έγραψε:

pantaolas έγραψε: βάλε ότι ρυθμίσει σου είχα γράψει εκτός από
u01 -->78
uo2 -->4
ανεπαρκείς kw στην 3 σκάλα για αυτό καίει συνέχεια και δεν μπορεί να πάει τα νερά πάνω από 65

η στάχτη είναι μια χαρά από ότι είδα στην πρώτη φώτο (δεν είδα και καλά γιατί η οθόνη στο κινητό δεν είναι και η καλύτερη)
κάνε αυτά και πιστεύω ότι θα δεις μεγάλη αλλαγή (φυσικά ενημέρωσε μας για τα αποτελέσματα)
οι άλλες ρυθμίσεις που έχεις είναι αυτές που σου είχα γράψει?


ok φιλε θα σε ενημερωσω αυριο στις 21:00. Στο συνημμενο ειναι οι καινουργιες ρυθμισεις

. Απο χθες το βραδυ στις δεκα μεχρι σημερα το πρωι στις οκτω εκαψε 4 τσουβαλια

τα καλοριφέρ πως συμπεριφέρθηκαν? ζεστά πάνω και κάτω η όχι?
αν έχεις θερμόμετρο καυσαερίων για μέτρα στους πόσους βαθμούς βγαίνουν τα καυσαέρια?

Τα καλοριφερ καινε καλα ετσι αλλα δεν γινεται με την καταναλωση. Χώρια που κατω ελιωσαν τα παντα. Τωρα εβαλα το u01 στο 65 και επανω ειναι αρκετα ζεστα( στο οριο για να παρω το χερι μου απο πανω ) και κατω ζεστα. Ο υδραυλικος μου ειπε οτι θα ερθει απο βδομαδα να δει. Απο ζεστη εχω αλλα νομιζω αν εκαιγαν καλα τα σωματα δεν θα ειχα τοση καταναλωση. Θερμομετρο καυσαεριων δεν εχω, απο που μπορω να προμηθευτω; απο εκει που πηρα τον καυστηρα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.214 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ