Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65661 από xrysafis72
Απαντήθηκε από xrysafis72 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

kappas έγραψε:

xrysafis72 έγραψε:

kappas έγραψε:

pantaolas έγραψε:

joe125 έγραψε:

pantaolas έγραψε: Καλημερα, μετα απο 12 ωρες με τις νεες ρυθμισεις τα καλοριφερ επανω καυτα και κατω ικανοποιητικα ζεστα εκτος απο ενα που παραμενει κατω κρυο και πανω καυτο. Στην φλογα εκανα λαθος μπαινει μεσα στον λεβητα αρκετα. Το απογευμα μετα την δουλεια θα δω και τα υπολειματα. Το κακο ειναι οτι σε 12 ωρες εκαψε πανω απο 3 τσουβαλακια με τον θερμοστατη στο σπιτι μου στους 19 βαθμους

το σπίτι τι μόνωση έχει?
για παίξε λίγο με τον διακόπτη του καλοριφέρ και κοίτα αν ζεστάθηκε πάνω κάτω
για τι θερμοκρασία έχει έξω?
τι καμινάδα έχεις?
ο καυστήρας για αυτές της 12 ώρες πόσες ώρες δούλεψε στο περίπου?

Οταν τα νερα ειναι 70 βαθμους και πανω τα καλοριφερ ειναι καυτα επανω και αρκετα ζεστα κατω εκτος απο ενα. Οταν ειναι στους 65 βαθμους αρκετα ζεστα πανω και χλιαρα κατω. Στην 1η περιπτωση καιει πολυ πελλετ και στην 2η 4 τσουβαλακια το24ωρο. Απο μονωση δεν ξερω, του χρονου σκεφτομαι να το "ντυσω" εξωτερικα και φυσικα αν το αντεξω οικονομικα. Καμιναδα εχει 1 μετρο σπιραλ μεσα στο λεβητοστασιο με κλιση και μπαινει στην καμιναδα χτιστη με τουβλα και περναει 1ο ,2ο οροφο, και καταληγει στην ταρατσα. Ο υδραυλικος ειπε οτι τραβαει καλα. Οι θερμοκρασιες εξω απο 0 μεχρι 5 στη Σερρες. Ο καυστηρας νομιζω οτι δουλευει συνεχεια , οσες φορες πηγα κατω δουλευε. Τωρα κατεβασα το u01 στους 70 βαθμους. Γεμισα τον καδο χθες στις 21:00 και μεχρι σημερα στις 17:30 εβαλα 6 τσουβαλακια. Ουτε 24ωρο δηλαδη.Δες κι αυτες τις φωτογραφιες. Να δοκιμασω ετσι το u02 στο 4; Ο λεβητας του πετρελαιου ειναι 46,5 kw


Πατριώτη είμαι από Σέρρες (Δραβίσκο) και έχω τον P12 από πέρσι και έμεινα ξύπνιος από το Νοέμβριο μέχρι τον Μάρτιο οποτε αν θες βοήθεια στειλε μου mail να σε βοηθήσω και από κοντά αν μπορώ Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

μαυρολευκη δραμας εδω .πατριωτη τον καυστηρα τον εκανα με την βοηθεια του τζοε και πεταει.περιμενω την πρεσσα τωρα!!!!θα μας προτιμησεις αν καταφερω να βγαλω πελλετ σωστο .εγω δουλευω πελλετ RZ PELLET και με αυτες της ρυθμισει που εχω στον καυστηρα καιω 2 15κιλα το 24ωρο με θερμοστατη χωρου στους 24,και θα προσπαθησω να βγαλω κατι αναλογο σε πελλετ .εχω ενδοδαπεδια θερμανση :P


Μαυρολεύκη !! της φαρμακοποιού η νύφη είναι ξαδέρφη, ταξιτζής από Δραβίσκο :P

αστα αυτα κατεργαρη σκοντο στην τιμη του πελλετ δεν εχει...χαχαχαχ :cheer:

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65662 από xrysafis72
Απαντήθηκε από xrysafis72 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

joe125 έγραψε:

xrysafis72 έγραψε:

kappas έγραψε:

pantaolas έγραψε:

joe125 έγραψε:

pantaolas έγραψε: Καλημερα, μετα απο 12 ωρες με τις νεες ρυθμισεις τα καλοριφερ επανω καυτα και κατω ικανοποιητικα ζεστα εκτος απο ενα που παραμενει κατω κρυο και πανω καυτο. Στην φλογα εκανα λαθος μπαινει μεσα στον λεβητα αρκετα. Το απογευμα μετα την δουλεια θα δω και τα υπολειματα. Το κακο ειναι οτι σε 12 ωρες εκαψε πανω απο 3 τσουβαλακια με τον θερμοστατη στο σπιτι μου στους 19 βαθμους

το σπίτι τι μόνωση έχει?
για παίξε λίγο με τον διακόπτη του καλοριφέρ και κοίτα αν ζεστάθηκε πάνω κάτω
για τι θερμοκρασία έχει έξω?
τι καμινάδα έχεις?
ο καυστήρας για αυτές της 12 ώρες πόσες ώρες δούλεψε στο περίπου?

Οταν τα νερα ειναι 70 βαθμους και πανω τα καλοριφερ ειναι καυτα επανω και αρκετα ζεστα κατω εκτος απο ενα. Οταν ειναι στους 65 βαθμους αρκετα ζεστα πανω και χλιαρα κατω. Στην 1η περιπτωση καιει πολυ πελλετ και στην 2η 4 τσουβαλακια το24ωρο. Απο μονωση δεν ξερω, του χρονου σκεφτομαι να το "ντυσω" εξωτερικα και φυσικα αν το αντεξω οικονομικα. Καμιναδα εχει 1 μετρο σπιραλ μεσα στο λεβητοστασιο με κλιση και μπαινει στην καμιναδα χτιστη με τουβλα και περναει 1ο ,2ο οροφο, και καταληγει στην ταρατσα. Ο υδραυλικος ειπε οτι τραβαει καλα. Οι θερμοκρασιες εξω απο 0 μεχρι 5 στη Σερρες. Ο καυστηρας νομιζω οτι δουλευει συνεχεια , οσες φορες πηγα κατω δουλευε. Τωρα κατεβασα το u01 στους 70 βαθμους. Γεμισα τον καδο χθες στις 21:00 και μεχρι σημερα στις 17:30 εβαλα 6 τσουβαλακια. Ουτε 24ωρο δηλαδη.Δες κι αυτες τις φωτογραφιες. Να δοκιμασω ετσι το u02 στο 4; Ο λεβητας του πετρελαιου ειναι 46,5 kw


Πατριώτη είμαι από Σέρρες (Δραβίσκο) και έχω τον P12 από πέρσι και έμεινα ξύπνιος από το Νοέμβριο μέχρι τον Μάρτιο οποτε αν θες βοήθεια στειλε μου mail να σε βοηθήσω και από κοντά αν μπορώ Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

μαυρολευκη δραμας εδω .πατριωτη τον καυστηρα τον εκανα με την βοηθεια του τζοε και πεταει.περιμενω την πρεσσα τωρα!!!!θα μας προτιμησεις αν καταφερω να βγαλω πελλετ σωστο .εγω δουλευω πελλετ RZ PELLET και με αυτες της ρυθμισει που εχω στον καυστηρα καιω 2 15κιλα το 24ωρο με θερμοστατη χωρου στους 24,και θα προσπαθησω να βγαλω κατι αναλογο σε πελλετ .εχω ενδοδαπεδια θερμανση :P

να κάνω προ παραγγελία σε πέλετ η θα μου κρατήσεις? :lol: :lol:
το μόνο λόγο ενδοδαπέδιας το u01 μπορείς να το βάλεις και 74 και 70 μην σου πω,μη το έχεις στους 78

.μακαρι να βγαλω σωστο πελλετ και τα αλλα ειναι ευκολα....λιγο το μεταφορικο το βλεπω χλωμο μακρια εισε .uo1=80 το εχω ...δες φωτο δουλευει εδω και 1,5 ωρα ο καυστηρας.επανω θερμομετρο μετα την τετραοδη.δεν φαινεται καλα.ξερει καμια σελιδα να αγορασω ηλετρονικο εβαπτιζωμαινο θερμομετρο?
prntscr.com/nng0n

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by xrysafis72.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65664 από alexx
Απαντήθηκε από alexx στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

joe125 έγραψε:

alexx έγραψε: Παλιότερα είχα βάλει την θερμοκρασία να κόβει στους 75 με ρυθμίσεις μαμά με αποτέλεσμα οπότε πάταγα από τον θερμοστάτη χώρου την βρυσούλα (ξέρεις που ανάγει ο καυστήρας μονό για να ζεστάνει το boiler) δεν μπορούσε να απορροφήσει την θερμότητα του νερού γρήγορα και ο λέβητας μου έφτανε 100 βαθμούς!!! Εκεί μου άνοιγε η βάνα ασφαλείας και μου πέταγε κρύο νερό και μου τον κρύωνε!!

Δεν πιστεύω να έχω το ίδιο πρόβλημα τώρα που το ξανά έβαλα 74??

με το t18 στο 1 θα μπαίνει στην σκάλα 1 στους 66 βαθμούς
εξαέρωση στο σύστημα ο υδραυλικός έχει κάνει?
το 100 που το είδες?στο θερμόμετρο πάνω στον λέβητα?
η σερμπατίνα ασφαλείας ανοίγει στους 95


Αν κατάλαβα καλά θα παίζει ο καυστήρας στους 66 μόνιμα μέχρι να κλάσει ο θερμοστάτης χώρου!!
Θα είναι οικονομικό αυτό η θα είναι καλύτερα να φτάσει μια φορά μέχρι 75-80 και μετά να συντηρείτε από το μαντέμι?? δεν ξέρω ερωτήσει κάνω!!

Για να είμαι ειλικρινείς όταν έφτασα στον χωρώ που είναι ο λέβητας είδα νερά να τρέχουνε :woohoo: και το θερμόμετρο που έχει πανό ο λέβητας να δείχνει 93!! Άπλα φανταστικά για να έπεσε στου 93 θα είχε φτάσει 100!!

Εξαέρωση στο κύκλωμα, ναι έχει γίνει από τα σώματα με κλειδάκι και μπρικάκι παραδοσιακά!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65683 από pantaolas
Απαντήθηκε από pantaolas στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
βάλε ότι ρυθμίσει σου είχα γράψει εκτός από
u01 -->78
uo2 -->4
ανεπαρκείς kw στην 3 σκάλα για αυτό καίει συνέχεια και δεν μπορεί να πάει τα νερά πάνω από 65

η στάχτη είναι μια χαρά από ότι είδα στην πρώτη φώτο (δεν είδα και καλά γιατί η οθόνη στο κινητό δεν είναι και η καλύτερη)
κάνε αυτά και πιστεύω ότι θα δεις μεγάλη αλλαγή (φυσικά ενημέρωσε μας για τα αποτελέσματα)
οι άλλες ρυθμίσεις που έχεις είναι αυτές που σου είχα γράψει?
ok φιλε θα σε ενημερωσω αυριο στις 21:00. Στο συνημμενο ειναι οι καινουργιες ρυθμισεις
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by pantaolas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65690 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

xrysafis72 έγραψε: μακαρι να βγαλω σωστο πελλετ και τα αλλα ειναι ευκολα....λιγο το μεταφορικο το βλεπω χλωμο μακρια εισε .uo1=80 το εχω ...δες φωτο δουλευει εδω και 1,5 ωρα ο καυστηρας.επανω θερμομετρο μετα την τετραοδη.δεν φαινεται καλα.ξερει καμια σελιδα να αγορασω ηλετρονικο εβαπτιζωμαινο θερμομετρο?
prntscr.com/nng0n

τα μεταφορικά θα τα βρούμε
θα πας σε ένα μαγαζί με ηλεκτρολογικό υλικό η ψυκτικά και θα πάρεις ένα ψηφιακό θερμόμετρο με αισθητήριο NTC θα το βάλεις σε ένα ηλεκτρολογικό κουτί 7,5*7,5 (εξωτερικό) και έφτιαξες το δικό σου θερμόμετρο
δες εδώ κάτι τέτοιο σου λέω
www.homemania.gr/pegasus/products01/show...495&ref=bestprice.gr
και το αισθητήριο είναι αυτό
www.e-u-c.gr/details2.php?lang=1&wh=1&th...=33&thepid=18&page=1

όταν πάω σπίτι θα βγάλω το δικό μου που έφτιαξα φώτο να καταλάβεις τι εννοώ με το κουτί

το u01 θα σου πρωτινά να το πας στο 70 μια χαρά θερμοκρασία είναι
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by joe125.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65694 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

alexx έγραψε: Αν κατάλαβα καλά θα παίζει ο καυστήρας στους 66 μόνιμα μέχρι να κλάσει ο θερμοστάτης χώρου!!
Θα είναι οικονομικό αυτό η θα είναι καλύτερα να φτάσει μια φορά μέχρι 75-80 και μετά να συντηρείτε από το μαντέμι?? δεν ξέρω ερωτήσει κάνω!!

Για να είμαι ειλικρινείς όταν έφτασα στον χωρώ που είναι ο λέβητας είδα νερά να τρέχουνε :woohoo: και το θερμόμετρο που έχει πανό ο λέβητας να δείχνει 93!! Άπλα φανταστικά για να έπεσε στου 93 θα είχε φτάσει 100!!

Εξαέρωση στο κύκλωμα, ναι έχει γίνει από τα σώματα με κλειδάκι και μπρικάκι παραδοσιακά!!

όχι δεν είναι οικονομικό γιατί το 75 - 80 δεν θα διατηρηθεί για πάνω από 20 λεπτά και ο καυστήρας θα ξανά ανάψει και στο άναμμα θέλει και ποιο πολύ καύσιμο ενώ στην 1 σκάλα κάνει συντήρηση


για να ανέβασε τόσο μεγάλη θερμοκρασία για να επέβη η σερπαντίνα
1)η έχει αέρα το δίκτυο και δεν δουλεύουν τα εξαερίστηκα του δικτύου
2)το όργανο που μετράει την θερμοκρασία στο λέβητα και κόβει τον καυστήρα δεν κάνει καλή επαφή στο κυάθιο

για κοίτα αυτά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.232 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ