Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #164879 από iliadis1
Απαντήθηκε από iliadis1 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Σ ευχαριστώ αλλά δεν βλέπω να έχει.Τι ακριβώς πρέπει να ψάξω?Ανεμιστήρα?

nafplion έγραψε: ΓΙΑ ΚΟΙΤΑ ΕΔΩ
www.aenaos-sa.gr/ferroli

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #165843 από sefis
Απαντήθηκε από sefis στο θέμα Re:Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

giorgos1967 έγραψε:




sos με καρβουνακια έχω δοκιμάσει 100 ρυθμισεις αλλα αποτελεσμα κανενα
καρβουνακια ferroli p7 σε ξυλολεβητα 40kw θωκα
εχω σηκωσει το τασάκι από μπροστά 4 χιλιοστα ωστε να περναει αερας απο κατω να πεφτει η πιεση του αερα μεσα στο τασάκι,και τα καρβουνακια έχουν μειωθεί κατά 70% ..καποια λογικη εξηγηση και τι πρεπει να κανω?στην πανω πορτα εχει 1 τρυπα πρεπει να ειναι ανοιχτη να τραβαει αερα?

Δοκίμασε να κατεβάσεις τόν αέρα αν το έχεις στην 4αρτη σκάλα 80-85 ενώ στην 5τη 90-95 και τέλος τα καρβουνακια. Σου το λέει ένας παθών και το πιατακι κανονικά χωρίς να το σηκωσεις

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": giorgos1967

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166241 από Stef21
Απαντήθηκε από Stef21 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Καλησπέρα στην ομάδα και καλές γιορτές! Έχω έναν καυστήρα ferroli p12 εδώ και έναν μήνα! Μου βγάζει συνέχεια μαύρο καπνό απο το μπουρί! Επίσης ήρθε αυτός που μου πέρασε τον καυστήρα τάχα να διορθώσει το πρόβλημα αλλα άλλαξε τις ρυθμίσεις και τα κάνει καρβουνάκια τα πέλλετ! Τί ρυθμίσεις μπορώ να κάνω για να στρώσει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166243 από tempes
Απαντήθηκε από tempes στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Αν θέλετε την βοήθεια σας, άλλαξα πελλετ και έφαγα πολλές ώρες να καταλήξω σε αυτές τις ρυθμίσεις.
Καυστήρα P7 λέβητας sfl5, καμινάδα φ250 μονωμενη, pllet wellpellet EN plus - A1
T1=0
T2=1
T3=51
T4=12
T5=5
T6=100
T7=12
T8=41
T9=38
T10=60
T11=49
T12=80
T13=58
T14=108
T15=67
T16=135
T17=78
T18=0
T19=200
T20=
Θερμοκρασία καυσαερίων 230 στη 5η σκάλα
η φλόγα ειναι βαθειά κίτρινη, γεμάτη, απλωμενη και χτυπάει απέναντι

Δεν τρώει πολύ; Μου φαίνεται υπερβολικό τόσο τάισμα αλλά εκεί έκατσε μετά από πολλές ωρες
Last edit: 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν by tempes.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166257 από ronaldo
Απαντήθηκε από ronaldo στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
STEF21 ο μαυρος καπνος απο την καμιναδα σημαίνει οτι εχεις στις ρυθμίσεις ανα σκαλα λιγο αερα και πρεπει να τον αυξήσεις.Πρεπει να δεις σε πιες σκαλες το κανει και αναλογα να το διορθώσεις.Τα καρβουνακια που εχεις στον λεβητα γινονται γιατι το πελλετ που καις ειναι λιγο ελαφρυ κατα πρώτον και κατα δευτερον ο καυστηρας σου εχει καποια βηματα ρίψεων πελλετ , παύσεις ξανα ριψεων και ψανα παυσεις σε καθε σκαλα . Σε καποια σκαλα το πελλετ καιγεται γρηγορα και μεχρι να ξανα κανει ριψει ο κοχλιας σου αυτο ελαφρύνει γιατι καιγεται κιολας και ο αερας το πεταει εξω απο σκαφακι σου με αποτελεσμα να γεμιζει άκαυστα πελετ . Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να κοψεις λιγο τον αερα στην συγκεκριμένη σκαλα χωρις να σου γεμιζει μαυρο καπνο τον λεβητα και να δοσεις λιγο ταισμα παραπανω στην συγκεκριμενη σκαλα που σου βγαζει τα άκαυστα μεχρι να διορθωθει οσο γινεται .Εαν δεν διορθωθει τελειος ασε τα ακαυστα πελετ να τα σηκώσει η σταχτι και να τα καψει η φλογα απο τον καυστηρα μην τα καθαριζεις καθε μερα αστα 5 6 μερες μεσα στον λεβητα . Τα προβλημα αυτα τα ειχα και εγω και σιγα σιγα τα διορθωσα και ειναι ολα καλα μην απελπίζεσαι θα το μαθεις το μηχανημα .
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Stef21

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166274 από Stef21
Απαντήθηκε από Stef21 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Ευχαριστώ για την απάντηση! Ανέβασα λίγο τον αέρα σε όλες τις σκάλες και είναι κάπως καλύτερα, θα συνεχίσω να το παρακολουθώ για να το διορθώσω τελείως! Τώρα για τα καρβουνάκια στην πρώτη παλέτα δεν είχα πρόβλημα τα έκανε όλα σκόνη, δεν ξέρω αν φταίει αυτή η παλέτα που καίω τώρα! Είναι τα αυστριακά Schweighofer. Τον λέβητα τον καθαρίζω μια φορά την εβδομάδα. Τώρα θα δω για τα καρβουνάκια όταν τον καθαρίσω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.231 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ