Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #110946 από nikatis
Απαντήθηκε από nikatis στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
αγαπητε Δημητριου, στις επαφες 7-8 δυνδεουμε τον θερμοστατη χωρου , ενω στις 11-12 τον αισθητηρα θερμοκρασιας καυστηρα, οι επαφες 13-14 ειναι γεφυρομενες, μην τις πειραζεις. στο φορουμ θα βρεις και το manual. το e-mail μου : Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. για οποια απορια εχεις. εχω δυο χρονια τον P7 και εχω καποια εμπειρια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #111016 από kosthsk
Απαντήθηκε από kosthsk στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

joe125 έγραψε: όποιος θέλει ηλεκτρολογικό σχέδιο για τον πίνακα του λεβητοστασίου η έχει κάποιο πρόβλημα με τα ρεύματα η κάποια απορία να μου το πει να του το λύσω,τι σκατά ηλέκτρολόγος είμαι :cheer:


αν μπορείς να μου το στείλεις και σε μένα γιατί με περισσεύουν κατι καλώδια . το emal mou Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #112672 από George.k
Απαντήθηκε από George.k στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Γεια σας!Ειμαι νεος στην παρεα διαβασα αρκετα ποστ στο θεμα επανω και εδω ειναι μια δικη μου δουλεια που εγηνε προσφατα!Δεν ειμαι ουτε υδραυλικος ουτε ασχολουμε επαγγελματικα με τουσ λεβητες απλα πιανουν λιγο τα χερια μου και οτι μπορω κανω παντα ρωτοντας τουσ πιο εμπειρους....
Ειναι μια μετατροπη που εκανα απο πετραιλεο σε πελετ....
Εποδη ειναι πολυ προσφατη η δουλεια 2-3 σε λειτουργια δεν εχω και πολες εντυπωσεις να σας πω απλα παρατηρησα ακαυτο πελετ οπως δηχνω και στις φωτογραφιες.
Μεταβαλα λιγο τισ τιμες στο t07 το πηγα στο 18/17/16 οπου και εκει το αφησα..
Στο 17 παρατησα οτι ειχα λειγοτερη θερμοκρασια στην εξοδο των κσυσαεριων καπου στα 120 c
Ενω στο 15 που ηταν απο εργοστασιακες ρυθμισεις εφτασα και τους 140 c
Μεχρη στιγμης ειμαι ακομα στα πειραματα..
Το πελετ που εχω (ονοματα/μαρκες) δεν λεω απλα ειναι καλης ποιοτητας με χαμηλη υγρασια..
Οτι βλεπετε μελετη και κατασκευη εχει γηνει απο εμενα(ηλεκτροβανες/σωληνωσεις/καλωδια/δεξαμενη πελετ(κατασκευη δηκια μου)/η πορτα για να κουμπωσει ο καυστηρας πελετ/μεντεσεδες για να ανοιγει να μπορω να καθαρησω..μονο ο καυστηρας του πελετ συνδεθηκε απο ηλεκτρολογο.
Πως μπορω να ελατοσω το ακαυτο πελετ που αφηνει να αυξησω και αλο το t07 αλλα μετα οταν ανεβαζω πολυ αργει να ανεβασει ο λεβητας θερμοκρασια!Λετε να ειναι απο το πελετ?
Ξεχασα να ανεφερω το συστημα δουλευει σε 2 σπιτια με ηλεκτροβανες 120 τμ και 64 τμ
Αν υπαρχει καπια προταση πολυ ευχαρηστως.....


[/URL]
[/URL]
[/URL]
[/URL]
[/URL]

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #112680 από varxo
Απαντήθηκε από varxo στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
μου παρουσιαζεται το εξης προβλημα εκει που δουλευει καλα ο καυστηρας αποτομα ενω ειναι πχ στην σκαλα 5
κανει διακοπη και ξεκιναει ξανα απο την αρχη τι να φταει? το εχει παθει αυτο καποιοας αλλος απο εδω μεσα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #112684 από FERR
Απαντήθηκε από FERR στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

George.k έγραψε: Γεια σας!Ειμαι νεος στην παρεα διαβασα αρκετα ποστ στο θεμα επανω και εδω ειναι μια δικη μου δουλεια που εγηνε προσφατα!Δεν ειμαι ουτε υδραυλικος ουτε ασχολουμε επαγγελματικα με τουσ λεβητες απλα πιανουν λιγο τα χερια μου και οτι μπορω κανω παντα ρωτοντας τουσ πιο εμπειρους....
Ειναι μια μετατροπη που εκανα απο πετραιλεο σε πελετ....
Εποδη ειναι πολυ προσφατη η δουλεια 2-3 σε λειτουργια δεν εχω και πολες εντυπωσεις να σας πω απλα παρατηρησα ακαυτο πελετ οπως δηχνω και στις φωτογραφιες.
Μεταβαλα λιγο τισ τιμες στο t07 το πηγα στο 18/17/16 οπου και εκει το αφησα..
Στο 17 παρατησα οτι ειχα λειγοτερη θερμοκρασια στην εξοδο των κσυσαεριων καπου στα 120 c
Ενω στο 15 που ηταν απο εργοστασιακες ρυθμισεις εφτασα και τους 140 c
Μεχρη στιγμης ειμαι ακομα στα πειραματα..
Το πελετ που εχω (ονοματα/μαρκες) δεν λεω απλα ειναι καλης ποιοτητας με χαμηλη υγρασια..
Οτι βλεπετε μελετη και κατασκευη εχει γηνει απο εμενα(ηλεκτροβανες/σωληνωσεις/καλωδια/δεξαμενη πελετ(κατασκευη δηκια μου)/η πορτα για να κουμπωσει ο καυστηρας πελετ/μεντεσεδες για να ανοιγει να μπορω να καθαρησω..μονο ο καυστηρας του πελετ συνδεθηκε απο ηλεκτρολογο.
Πως μπορω να ελατοσω το ακαυτο πελετ που αφηνει να αυξησω και αλο το t07 αλλα μετα οταν ανεβαζω πολυ αργει να ανεβασει ο λεβητας θερμοκρασια!Λετε να ειναι απο το πελετ?
Ξεχασα να ανεφερω το συστημα δουλευει σε 2 σπιτια με ηλεκτροβανες 120 τμ και 64 τμ
Αν υπαρχει καπια προταση πολυ ευχαρηστως.....

Προσφατα εκαναν και εγω μετατροπη τον κασυτηρα πετρελαιου με τον P12.
Πρεπει να ρυθμισεις την ποσοτητα του καυσιμου με αναλογια αερα.
Αυτο που ειναι σιγουρο οτι ο καθε τυπου λεβητας που τοποθετειται ο καυστηρας πελλετ απαιτει και διαφορετικες ρυθμισεις ειτε λοφω χωρου καυσης ειτε τυπου τουμπα.
Θα ηθελα να σε ρωτησω τι βαθος εχεις στον λεβητα σου χωρις την πορτα ΄?
Ο δικος μου ειναι στα 52εκ. μαζι με την πορτα παει στα 64εκ τον εχω περιπου στα 35εκ μεσα στον χωρο καυσης

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #112739 από George.k
Απαντήθηκε από George.k στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

FERR έγραψε:

George.k έγραψε: Γεια σας!Ειμαι νεος στην παρεα διαβασα αρκετα ποστ στο θεμα επανω και εδω ειναι μια δικη μου δουλεια που εγηνε προσφατα!Δεν ειμαι ουτε υδραυλικος ουτε ασχολουμε επαγγελματικα με τουσ λεβητες απλα πιανουν λιγο τα χερια μου και οτι μπορω κανω παντα ρωτοντας τουσ πιο εμπειρους....
Ειναι μια μετατροπη που εκανα απο πετραιλεο σε πελετ....
Εποδη ειναι πολυ προσφατη η δουλεια 2-3 σε λειτουργια δεν εχω και πολες εντυπωσεις να σας πω απλα παρατηρησα ακαυτο πελετ οπως δηχνω και στις φωτογραφιες.
Μεταβαλα λιγο τισ τιμες στο t07 το πηγα στο 18/17/16 οπου και εκει το αφησα..
Στο 17 παρατησα οτι ειχα λειγοτερη θερμοκρασια στην εξοδο των κσυσαεριων καπου στα 120 c
Ενω στο 15 που ηταν απο εργοστασιακες ρυθμισεις εφτασα και τους 140 c
Μεχρη στιγμης ειμαι ακομα στα πειραματα..
Το πελετ που εχω (ονοματα/μαρκες) δεν λεω απλα ειναι καλης ποιοτητας με χαμηλη υγρασια..
Οτι βλεπετε μελετη και κατασκευη εχει γηνει απο εμενα(ηλεκτροβανες/σωληνωσεις/καλωδια/δεξαμενη πελετ(κατασκευη δηκια μου)/η πορτα για να κουμπωσει ο καυστηρας πελετ/μεντεσεδες για να ανοιγει να μπορω να καθαρησω..μονο ο καυστηρας του πελετ συνδεθηκε απο ηλεκτρολογο.
Πως μπορω να ελατοσω το ακαυτο πελετ που αφηνει να αυξησω και αλο το t07 αλλα μετα οταν ανεβαζω πολυ αργει να ανεβασει ο λεβητας θερμοκρασια!Λετε να ειναι απο το πελετ?
Ξεχασα να ανεφερω το συστημα δουλευει σε 2 σπιτια με ηλεκτροβανες 120 τμ και 64 τμ
Αν υπαρχει καπια προταση πολυ ευχαρηστως.....

Προσφατα εκαναν και εγω μετατροπη τον κασυτηρα πετρελαιου με τον P12.
Πρεπει να ρυθμισεις την ποσοτητα του καυσιμου με αναλογια αερα.
Αυτο που ειναι σιγουρο οτι ο καθε τυπου λεβητας που τοποθετειται ο καυστηρας πελλετ απαιτει και διαφορετικες ρυθμισεις ειτε λοφω χωρου καυσης ειτε τυπου τουμπα.
Θα ηθελα να σε ρωτησω τι βαθος εχεις στον λεβητα σου χωρις την πορτα ΄?
Ο δικος μου ειναι στα 52εκ. μαζι με την πορτα παει στα 64εκ τον εχω περιπου στα 35εκ μεσα στον χωρο καυσης


Στα 48 εκ ειναι το βαθος του λεβητα!Εχω βαλει προσθικη επανω στην πορτα 10 εκ βγαινει εξω ο καυστηρας απο την πορτα μου!
[/URL]

Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by George.k.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.240 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ