Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75948 από Mal
Απαντήθηκε από Mal στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

joe125 έγραψε: η οθόνη του καυστήρα τι δείχνει? θερμοκρασία η την ώρα?
το t02 δείχνει 0 η 1?
το αισθητήριο που φεύγει από τον καυστήρα 11 - 12 το έχεις βάλει σε κυάθιο του λέβητα?


Η οθόνη δείχνει on και την σκάλα του καυστηρα που δουλεύει επίσης εκεί που πρέπει να δείχνει την θερμοκρασία εχει δυο παυλες (_ _).
Για τον αισθητηρα έβγαλα τον παλιο και στην θέση (λεβητα) έβαλα απο τον firroli και τον συνθεσα στο 11-12.
Και Το t02=1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75970 από trian
Απαντήθηκε από trian στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Έχω κι εγώ τον P12 εγκατεστημένο σε λέβητα πετρελαίου buderus logano 215 (78kw).
Είμαι ευχαριστημένος με την κατανάλωσή του, αλλά το πρόβλημα με το Α01 είναι καθημερινό.
Σχετικά με τις παραμέτρους έχω δοκιμάσει διάφορες τιμές, με λίγο πολύ τα ίδια αποτελέσματα.
Έχοντας διαβάσει και τις 80 σελίδες του θέματος, έχω αποκλείσει τις προφανείς αιτίες (κακή τροφοδοσία από κοχλία κλπ) και έχω καταλήξει στα εξής:
-Μία αιτία μπορεί να είναι το 'μπέρδεμα' με τους θερμοστάτες που ήδη έχει αναφερρθεί. Είδα ότι αν ο θερμοστάτης ανοίξει και κλείσει πολύ γρήγορα, η διαδικασία της έναυσης μένει στη μέση με αποτέλεσμα να κολλήσει. Θα δοκιμάσω να αλλάξω τους θερμοστάτες σε ψηφιακούς με μεγαλύτερο διαφορικό, ώστε να μην αναβοσβήνουν γρήγορα.
-Παρατήρησα ότι ενώ η αντίσταση πάντα ανάβει το πέλλετ, η φωτοαντίσταση δεν ανιχνεύει πάντοτε τη φλόγα. Ενώ βλέπω φλόγα από το παραθυράκι του καυστήρα, το t20 παραμένει στο 50 και τελικά το πέλλετ καίγεται χωρίς να αρχισει ποτέ η λειτουργία στη 1η σκάλα. Αν εκείνη τη στιγμή τραβήξω τη φωτοαντίσταση έξω ώστε να τη χτυπήσει εξωτερικό φως, το t20 πάει στο 28-30 και η λειτουργία αρχίζει κανονικά και μετά από λίγο, όταν η φλόγα έχει δυναμώσει, μπορώ να ξανατοποθετήσω τη φωτοαντίσταση οπότε ο καυστήρας λειτουργεί κανονικά.
Πιστεύετε ότι μπορεί η φωτοαντίσταση να είναι ελαττωματική; Μπορεί να αλλαχτεί με κάποια πιο ευαίσθητη;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76104 από Mal
Απαντήθηκε από Mal στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Mal έγραψε:

joe125 έγραψε: η οθόνη του καυστήρα τι δείχνει? θερμοκρασία η την ώρα?
το t02 δείχνει 0 η 1?
το αισθητήριο που φεύγει από τον καυστήρα 11 - 12 το έχεις βάλει σε κυάθιο του λέβητα?


Η οθόνη δείχνει on και την σκάλα του καυστηρα που δουλεύει επίσης εκεί που πρέπει να δείχνει την θερμοκρασία εχει δυο παυλες (_ _).
Για τον αισθητηρα έβγαλα τον παλιο και στην θέση (λεβητα) έβαλα απο τον firroli και τον συνθεσα στο 11-12.
Και Το t02=1.


Ok με την θερμοκρασία
μετά απο επανέλεγχο είδα το t02 να ειναι στο μηδέν το έβαλα στο ενα και οκ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76124 από kappas
Απαντήθηκε από kappas στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

xrysafis72 έγραψε:

kappas έγραψε:

xrysafis72 έγραψε: πατριδα καππα με ξεχασες!!!!!
γιωργη το παπορι επιασε πειραια,αντε να εκτελονισουμε να νε μεταφερω το εργαλιο στην δραμα.θα βγαλω φωτο να ανεβασω στο φορουμ.το εργαλιο(P12)δουλευει σαν πυρηνικος αντιδραστηρας!!!!!!ευχαριστω γιωργη.αντε να βαλω αλλο μπελα στο κεφαλη μου.(κατασκευαστης πελλετ) :unsure:


Σειρά αν σου πω ότι μου είπαν θα φέρουν παρασκευή λόγο τέλους stok και ότι σήμερα δεν ανέβηκα Σέρρες ? :dry: :whistle: :whistle:

οταν το παρεις το θερμομετρο και το στηλει παρε ενα τηλεφωνο!!!!


Χρυσαφι ποτε θα έρθει το μηχάνημα ?? Αν είναι να στο φέρω εγώ το θερμόμετρο για να δω και την pelletmill , να σε φέρω και κάνα τσουβάλι πυρηνόξυλο να δούμε πως το καιει ο ferroli.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by kappas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76127 από xrysafis72
Απαντήθηκε από xrysafis72 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

trian έγραψε: Έχω κι εγώ τον P12 εγκατεστημένο σε λέβητα πετρελαίου buderus logano 215 (78kw).
Είμαι ευχαριστημένος με την κατανάλωσή του, αλλά το πρόβλημα με το Α01 είναι καθημερινό.
Σχετικά με τις παραμέτρους έχω δοκιμάσει διάφορες τιμές, με λίγο πολύ τα ίδια αποτελέσματα.
Έχοντας διαβάσει και τις 80 σελίδες του θέματος, έχω αποκλείσει τις προφανείς αιτίες (κακή τροφοδοσία από κοχλία κλπ) και έχω καταλήξει στα εξής:
-Μία αιτία μπορεί να είναι το 'μπέρδεμα' με τους θερμοστάτες που ήδη έχει αναφερρθεί. Είδα ότι αν ο θερμοστάτης ανοίξει και κλείσει πολύ γρήγορα, η διαδικασία της έναυσης μένει στη μέση με αποτέλεσμα να κολλήσει. Θα δοκιμάσω να αλλάξω τους θερμοστάτες σε ψηφιακούς με μεγαλύτερο διαφορικό, ώστε να μην αναβοσβήνουν γρήγορα.
-Παρατήρησα ότι ενώ η αντίσταση πάντα ανάβει το πέλλετ, η φωτοαντίσταση δεν ανιχνεύει πάντοτε τη φλόγα. Ενώ βλέπω φλόγα από το παραθυράκι του καυστήρα, το t20 παραμένει στο 50 και τελικά το πέλλετ καίγεται χωρίς να αρχισει ποτέ η λειτουργία στη 1η σκάλα. Αν εκείνη τη στιγμή τραβήξω τη φωτοαντίσταση έξω ώστε να τη χτυπήσει εξωτερικό φως, το t20 πάει στο 28-30 και η λειτουργία αρχίζει κανονικά και μετά από λίγο, όταν η φλόγα έχει δυναμώσει, μπορώ να ξανατοποθετήσω τη φωτοαντίσταση οπότε ο καυστήρας λειτουργεί κανονικά.
Πιστεύετε ότι μπορεί η φωτοαντίσταση να είναι ελαττωματική; Μπορεί να αλλαχτεί με κάποια πιο ευαίσθητη;

φιλε μου ειχα και εγω αυτο το προβλημα ,αλλα με αο2 δες εδω εκει μου τα λεω με τον joe 125.εμενα το <<<προβλημα>>> τελιωσε.δες εδω
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...=705&Itemid=53#63688

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": trian

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76131 από xrysafis72
Απαντήθηκε από xrysafis72 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

kappas έγραψε:

xrysafis72 έγραψε:

kappas έγραψε:

xrysafis72 έγραψε: πατριδα καππα με ξεχασες!!!!!
γιωργη το παπορι επιασε πειραια,αντε να εκτελονισουμε να νε μεταφερω το εργαλιο στην δραμα.θα βγαλω φωτο να ανεβασω στο φορουμ.το εργαλιο(P12)δουλευει σαν πυρηνικος αντιδραστηρας!!!!!!ευχαριστω γιωργη.αντε να βαλω αλλο μπελα στο κεφαλη μου.(κατασκευαστης πελλετ) :unsure:


Σειρά αν σου πω ότι μου είπαν θα φέρουν παρασκευή λόγο τέλους stok και ότι σήμερα δεν ανέβηκα Σέρρες ? :dry: :whistle: :whistle:

οταν το παρεις το θερμομετρο και το στηλει παρε ενα τηλεφωνο!!!!


Χρυσαφι ποτε θα έρθει το μηχάνημα ?? Αν είναι να στο φέρω εγώ το θερμόμετρο για να δω και την pelletmill , να σε φέρω και κάνα τσουβάλι πυρηνόξυλο να δούμε πως το καιει ο ferroli.

τεταρτη λογικα θα εκτελωνηστη,μετα μενει η μεταφωρα για δραμα!!!!οποτε θες ελα να πιουμε και καφε.φερε κανενα μπικ μπανκ τσιφουτη να βγαλουμε κανεναν μηνα τσαμπα.χαχαχαχαχ

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.209 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ