Πρόβλημα με λέβητα ξύλου

Περισσότερα
2 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 4 Μήνες πριν #174566 από papiri
Πρόβλημα με λέβητα ξύλου δημιουργήθηκε από papiri
Εδώ και 8-9 χρόνια έχουμε έναν λέβητα ξύλου AdaradSolidmaster 5F, σε γενικές γραμμές είμασταν ευχαριστημένοι, χωρίς προβλήματα, μέχρι χθες το βράδυ που δούλευε κανονικά. Αργά το βράδυ, λόγω κρύου και του ηλικιωμένου ασθενούς πατέρα μου, η μητέρα μου έβαλε ξύλα. Το πρωί όταν σηκώθηκε, πήγε να βάλει ξύλα. Μπαίνοντας στο λεβητοστάσιο, άκουσε ένα συνεχόμενο σφύριγμα και να τρέχουν νερά από την βαλβίδα ασφαλείας (δεν ξέρω αν την λέω σωστά). Δεν το έδωσε σημασία και ενώ τα βραδινά ξύλα σιγοκαίγανε ακόμη, έβαλε προσανάματα και ξύλα. Η φωτιά άναψε, τα σώματα δεν ζεστάθηκαν, το σφύριγμα επιμένει (παρότι τώρα έσβησε η φωτιά), νερό τρέχει και ο θερμοστάτης - πίνακας δεν λειτουργέι, δηλαδή η οθόνη του δείχνει 2 κομμένα μηδενικά και τα κουμπιά δεν πατιούνται. Τι μπορεί να συμβαίνει;
Τώρα περιμένουμε έναν από τους ελάχιστους τεχνικούς στο νησί (Σαμοθράκη).
Last edit: 2 Χρόνια 4 Μήνες πριν by papiri.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 4 Μήνες πριν #174567 από papiri
Απαντήθηκε από papiri στο θέμα Πρόβλημα με λέβητα ξύλου
Μάλλον από διακοπή ρεύματος ή αυξομείωση τάσης ή απορυθμίστηκε ή κάηκε η πλακέτα.
Τον έβγαλε από την πρίζα και είπε σε λίγες ώρες να το βάλουμε, αν ήταν απορρύθμιση θα επανέλθει, αν όχι, τότε κάηκε...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 4 Μήνες πριν #174569 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Πρόβλημα με λέβητα ξύλου
Αν δεν ελενξεις όλα τα ενδεχόμενα αν ο κυκλοφωριτης δουλεύει αν το κοντρόλ δουλεύει  και δίνει προς κυκλοφωριτη μοτέρ φυσητήρα  κοχλία.μετα θα πεις σε έναν ηλεκτρονικό να κοιτάξει το κοντρολερ(αν έχει κάψει κάτι !!!!!)και αν είναι όλα αυτά καλά  ΤΟΤΕ ΚΑΤΑΛΗΓΕΙΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΕΙ ΤΟ ΚΟΝΤΡΟΛΕΡ!!!!ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΣΑΣ ΛΕΝΕ ΦΤΑΙΕΙ Η ΠΛΑΚΕΤΑ!!! ΕΞΑΝΤΛΟΎΝΤΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ(ΣΟΥ ΤΑ ΛΕΩ  ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ 3 ΠΛΑΚΕΤΕΣ ΑΝ ΘΑ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ !!!!)
Last edit: 2 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 4 Μήνες πριν #174570 από papiri
Απαντήθηκε από papiri στο θέμα Πρόβλημα με λέβητα ξύλου
Στο νησί έχουμε πολλές αυξομειώσεις τάσεις και στιγμιαίες διακοπές ρεύματος, καίγονται πολλές ηλεκτρικές και ηλεκτρονικές συσκευές. Για αυτό ο άνθρωπος είπε πρώτα να μείνει κάποιες ώρες εκτός ρεύματος.
Ευχαριστώ πολύ πάντως.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 4 Μήνες πριν #174571 από giannis kalor
Απαντήθηκε από giannis kalor στο θέμα Re:Πρόβλημα με λέβητα ξύλου
Ρε άνθρωπε μου φώναξε υδραυλικό . Ο λέβητας έκανε υπερχείλιση γιατί έπιασε παραπάνω θερμοκρασία και έβρασε τα νερά .
Έσκασε την βαλβίδα ασφαλείας . Φωναξε υδραυλικό μην παίζεις .

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #174761 από papiri
Απαντήθηκε από papiri στο θέμα Πρόβλημα με λέβητα ξύλου
Καλημέρα και χρόνια πολλά.
Σύμφωνα με τον πρώτο τεχνικό παρήγγειλα το σύστημα οθόνη -  θερμοστάτη - πλακέτα. Όταν ήρθε τον πήρα τηλέφωνο, αλλά μου είπε ότι λόγω αγροτικών εργασιών δεν θα μπορούσε να έρθει για αρκετές ημέρες και να ψάξω άλλον να το περάσει. Τέλος πάντων... Ψάχνοντας βρήκα έναν που δεν γνώριζα ότι ασχολείται και με αυτά. Ήρθε ο άνθρωπος, μόλις τον ανοίγει, μου λέει άδικα το παρήγγειλες, δεν χρειάζεται, ποντικός έκοψε τα καλώδια. Σε 5 λεπτά ήταν έτοιμος, αναμμένος.......
Ευτυχώς και το κατάστημα στην Αλεξανδρούπολη και η αντιπροσωπεία ήταν συνεργάσιμοι και δέχτηκαν να το επιστρέψω, κρατώντας μόνο τα 20 από τα 120€.
Last edit: 2 Χρόνια 3 Μήνες πριν by papiri.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ