Θερμοστάτης χώρου

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #174372 από louris1234
Θερμοστάτης χώρου δημιουργήθηκε από louris1234
Καλησπέρα στην ομάδα θέλω τα φώτα σας έχω ένα λέβητα ξύλου το που είναι συνδεδεμένος με τον θερμοστάτη χώρου το βεντιλατερ όταν πχ πιαση θερμοκρασία το σπίτι 20 βαθμούς το βεντιλατερ σταματάει να δουλεύει. Αλλά ο κυκλοφορητής συνεχηζη να στέλνει νερά, λοιπόν σήμερα ένας υδραυλικός μου είπε ότι είναι καλητερα να σύνδεσω τον θερμοστάτη με τον κυκλοφορητή κ μολης πιαση την επιθημητη θερμοκρασία το σπίτι να σταματάει και ο κικλοφορητης έτσι μου είπε θα κάνω οικονομία στα ξυλα και δεν θα έχω υγροποιησης στον λέβητα. Της γνώμες σας κύριοι.

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #174373 από meletis
Απαντήθηκε από meletis στο θέμα Re:Θερμοστάτης χώρου

louris1234 έγραψε: Καλησπέρα στην ομάδα θέλω τα φώτα σας έχω ένα λέβητα ξύλου το που είναι συνδεδεμένος με τον θερμοστάτη χώρου το βεντιλατερ όταν πχ πιαση θερμοκρασία το σπίτι 20 βαθμούς το βεντιλατερ σταματάει να δουλεύει. Αλλά ο κυκλοφορητής συνεχηζη να στέλνει νερά, λοιπόν σήμερα ένας υδραυλικός μου είπε ότι είναι καλητερα να σύνδεσω τον θερμοστάτη με τον κυκλοφορητή κ μολης πιαση την επιθημητη θερμοκρασία το σπίτι να σταματάει και ο κικλοφορητης έτσι μου είπε θα κάνω οικονομία στα ξυλα και δεν θα έχω υγροποιησης στον λέβητα. Της γνώμες σας κύριοι.

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Με το ξύλο δεν μπορείς να ελέγξεις τη θερμοκρασία .
Και σε περίπτωση που έχει φωτιά δυνατή και ανεβάσει θερμοκρασία που θα στείλει τα νερά.
Τουλάχιστον εγώ το θερμοστάτη χώρου το είχα συνδέσει αποκλειστικά μόνο με το βεντιλατερ.
Για τις υγροποιησεις παράγοντας είναι η καπνοδόχος και μετά τα ξύλα εάν είναι χλωρά.
Η καπνοδόχος είναι μονωμένη;

Στάλθηκε από το M2010J19SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φοιτητής Μηχ.Πληροφορικής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #174374 από louris1234
Απαντήθηκε από louris1234 στο θέμα Re:Re:Θερμοστάτης χώρου

meletis έγραψε:

louris1234 έγραψε: Καλησπέρα στην ομάδα θέλω τα φώτα σας έχω ένα λέβητα ξύλου το που είναι συνδεδεμένος με τον θερμοστάτη χώρου το βεντιλατερ όταν πχ πιαση θερμοκρασία το σπίτι 20 βαθμούς το βεντιλατερ σταματάει να δουλεύει. Αλλά ο κυκλοφορητής συνεχηζη να στέλνει νερά, λοιπόν σήμερα ένας υδραυλικός μου είπε ότι είναι καλητερα να σύνδεσω τον θερμοστάτη με τον κυκλοφορητή κ μολης πιαση την επιθημητη θερμοκρασία το σπίτι να σταματάει και ο κικλοφορητης έτσι μου είπε θα κάνω οικονομία στα ξυλα και δεν θα έχω υγροποιησης στον λέβητα. Της γνώμες σας κύριοι.

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Με το ξύλο δεν μπορείς να ελέγξεις τη θερμοκρασία .
Και σε περίπτωση που έχει φωτιά δυνατή και ανεβάσει θερμοκρασία που θα στείλει τα νερά.
Τουλάχιστον εγώ το θερμοστάτη χώρου το είχα συνδέσει αποκλειστικά μόνο με το βεντιλατερ.
Για τις υγροποιησεις παράγοντας είναι η καπνοδόχος και μετά τα ξύλα εάν είναι χλωρά.
Η καπνοδόχος είναι μονωμένη;

Στάλθηκε από το M2010J19SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι είναι διπλή μονομενη ο λέβητας είναι του θωκα, όταν σταματήσει το βεντιλατερ σπάνια να πάει το νερό 74 βαθμούς κόβει στο 70 άρα δεν νομίζω να ανεβάσει 20 βαθμούς πάνω γιατί σφραγίζει κ δεν παίρνει αέρα το θέμα μου είναι ότι στην ουσία ο κυκλοφορητής στέλνει νερά τσάμπα στα σώματα γιατί έχει φτάσει το σπίτι την θερμοκρασία που χρειάζεται και λέω εγώ μήπως είναι καλύτερα να κρατάει τα νερά κ όταν ξαναχρειαστω ζέστη να μην ξεκινάει ο λέβητας να δουλεύει από τους 40 αλλά από 60?? Δεν θα έχω οικονομία?? Και εάν δεν θα παγώνει ο λέβητας είναι λάθος το σκεφτικο μου?

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #174375 από louris1234
Απαντήθηκε από louris1234 στο θέμα Re:Θερμοστάτης χώρου
Ναι είναι διπλή μονομενη ο λέβητας είναι του θωκα, όταν σταματήσει το βεντιλατερ σπάνια να πάει το νερό 74 βαθμούς κόβει στο 70 άρα δεν νομίζω να ανεβάσει 20 βαθμούς πάνω γιατί σφραγίζει κ δεν παίρνει αέρα το θέμα μου είναι ότι στην ουσία ο κυκλοφορητής στέλνει νερά τσάμπα στα σώματα γιατί έχει φτάσει το σπίτι την θερμοκρασία που χρειάζεται και λέω εγώ μήπως είναι καλύτερα να κρατάει τα νερά κ όταν ξαναχρειαστω ζέστη να μην ξεκινάει ο λέβητας να δουλεύει από τους 40 αλλά από 60?? Δεν θα έχω οικονομία?? Και εάν δεν θα παγώνει ο λέβητας είναι λάθος το σκεφτικο μου?

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #174377 από rofos
Απαντήθηκε από rofos στο θέμα Θερμοστάτης χώρου
Εαν συνδέσεις το θερμοστάτη με τον κυκλοφορητή θα πρέπει να κάνεις αυτοματισμό αποθέρμανσης  σε περίπτωση υπερθέρμανσης των νερών από τη στιγμή που θα σταματήσει ο κυκλοφορητής. Συνήθως γίνεται με 2ο υδροστάτη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #174378 από louris1234
Απαντήθηκε από louris1234 στο θέμα Re:Θερμοστάτης χώρου

rofos έγραψε: Εαν συνδέσεις το θερμοστάτη με τον κυκλοφορητή θα πρέπει να κάνεις αυτοματισμό αποθέρμανσης  σε περίπτωση υπερθέρμανσης των νερών από τη στιγμή που θα σταματήσει ο κυκλοφορητής. Συνήθως γίνεται με 2ο υδροστάτη.

Έχει κάποια λογικη σε αυτό που μου σηστησε ο υδραυλικός να κάνω?

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ