Τρίοδη βανα

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160539 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Re:Re:Re:Re:Τρίοδη βανα
Άκόύσέ. Όλόί όί λέβήτέσ στέρέών κάύσίμών μέ μπάφέρ ή όχί έπίβάλέτάί ή έγκάτάστάσή μέ τρίόδή φόρτίόύ. Πρέπέί νά μπέί δέν έπίδέχέτάί 2ή κόύβέντά πάνώ σέ άύτό. Τώρά άν δέν ξέρέί ό ύδράύλίκόσ νά τήν έγκ/σέί βρέσ άλλόν. Τώρά τί κάνέί δέν χρέίάζέτάί κάί νά μάθέίσ μέ πλήρή άνάλύσή άπλά πρόστάτέύέί . άύξάνέί άπόδόσή.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": louris1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160624 από guider
Απαντήθηκε από guider στο θέμα Τρίοδη βανα
Παιδια καλημερα. Εγω λειτουργω την τριοδη απο περυσι. Ειναι μια βανα με κοψιμο στους 60 βαθμους, οποτε τα νερα μου στη χειροτερη βλεπω οτι κατεβαινουν το πολυ εως 58 βαθμους. Στη χρηση που την κανω, θερμοστατης χωρου δεν υπαρχει, απλα υπαρχουν ρυθμισμενες θερμοστατικες βανες σε ολα τα σωματα, ο δε κυκλοφορητης (inverter) λειτουργει μονιμα. Το μειονεκτημα της τριοδης βανας φορτιου ειναι οτι αργει πολλες ωρες να στειλει αφθονα ζεστα νερα στο σπιτι, οταν εχουμε κλεισει το λεβητα για καθαρισμα και τα νερα του κυκλωματος εχουν κρυωσει. Για πολλες ωρες βλεπει τα επιστρεφομενα κρυα και αφηνοντας λιγο-λιγο τα ζεστα στο κυκλωμα κανει παρα πολλες ωρες να ανοιξει οσο χρειαζεται (καπου 10 ωρες σε μενα) ωστε τελικα να ζεστανει τα σωματα. Αυτο το εχω λυσει βαζοντας κοντα στην βανα δυο λεβιεδες ωστε στην εναρξη του λεβητα παρακαμπτω τη λειτουργια της με αποτελεσμα να στελνω αμεσα ζεστα νερα στο κυκλωμα. Οταν τα σωματα ζεσταθουν κανονικα επαναφερω τους λεβιεδες και ετσι την τριοδη σε κανονικη λειτουργια.
Εχω ομως μια απορια που με τρωει. Μπορει η τριοδη να δουλεψει με θερμοστατη χωρου στο κυκλωμα, που θα ελεγχει τον κυκλοφορητη? Κατι μου λεει οτι δεν γινεται, μια που τα νερα θα κρυωνουν και η βανα θα τα βλεπει και θα τα κοβει για αρκετη αρκετη ωρα, μεχρι να τα αφησει ελευθερα, κατι αναλογο που συμβαινει οταν κλεινω τον λεβητα για καθαρισμα, οπως εξηγησα παραπανω.
Εσεις τι λετε γι αυτο?

louris1234 έγραψε: Καλησπέρα αγόρασα έναν λεβητα ξυλου θωκας το θέμα μου είναι ότι ο μάστορας που θα μου τον σύνδεση μου είπε ότι δεν χρειάζεται να μπει τρίοδη γιατί όταν κόβεται το ρεύμα κόβεται και το νερό. Πιο είναι το σωστό??
Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτο που ειπε ο μαστορας ειναι σωστο. Μαλλον εννοουσε το προβλημα που ανεφερα, δεδομενου οτι με τη διακοπη ρευματος θα σταματαει ο κυκλοφορητης και μεχρι να ξαναερθει το ρευμα θα κρυωσουν τα νερα στο κυκλωμα, οποτε μεχρι να ξαναζεσταθουν (οπως και το σπιτι) θα περασουν ωρες. Θεωρω οτι αυτο ηθελε να πει..

Γιωργος Καβαλα
Last edit: 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν by guider.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160625 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Τρίοδη βανα
Φίλε μου δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα... Όπως αναφέρεις , χρειάζεσαι 10 ώρες για να ζεσταθούν τα σώματα , αυτό δεν είναι σωστή λειτουργία ! Είτε έχεις λάθος τρίοδη που δεν κάνει για κύκλώμα σωμάτων, προφανώς δεν έχεις ρυθμιστική στο bypass, είτε η ίδια η τρίοδη δεν λειτουργεί σωστά , είτε τα κότσια του λέβητα σου δεν επαρκούν για 60 C τρίοδη...
Απο την άλλη , αυτό που κάνεις με τους λεβιέδες όπως λες , στην ουσία ακυρώνεις την λειτουργία της τρίοδης εκεί που πραγματικά χρειάζεται (στην έναυση) , οπότε αν το δουλευεις έτσι , βγάλτην εντελώς - άχρηστη είναι...
Καταλαβαίνεις πως το εννοώ ε?
Και ξαναρωτάω , τί σχέση έχει η τρίοδη φορτίου με το αν κοπεί ή όχι το ρέυμα κτλ... Με την ίδια λογική , δεν χρειάζεται και δοχείο διαστολής ας πούμε έ?? ... Οπότε όχι , δεν ήθελε να πεί αυτό , τελος πάντως ούτε αυτός δεν ήξερε τι είπε..

Εσύ , ποσα KW λέβητα - τύπο κυκλοφορητή και ποια μάρκα τρίοδης έχεις? Μου κάνει εντύπωση αυτο με τις 10 ώρες που λές...

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!
Last edit: 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Valo.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": guider

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160631 από guider
Απαντήθηκε από guider στο θέμα Τρίοδη βανα
Ο λεβητας 25KW καιει pellet, o inverter ειναι Evosta και η τριοδη ειναι αυτη www.koupelny-venta.cz/35755,termostatick...tsv6-65-c-11821.html στους 60 βαθμους οπως ειπα.
Φαινεται να λειτουργει σωστα, ο λεβητας κραταει νερο 70 βαθμων ενω με την αναμιξη των επιστρεφομενων κατεβαινει το πολυ στους 58 βαθμους. Χωρις την βανα, οταν εκανε "ντου" ο θερμοστατης χωρου που ειχα, η θερμοκρασια των νερων επεφτε στους 30-33 βαθμους.
Απ οτι ξερω , ο σκοπος της βανας ειναι να κυκλοφορει μονιμα τα ζεστα νερα του λεβητα εισοδο-εξοδο ενω παραλληλα δινει στα σωματα λιγο λιγο το ζεστο νερο (και αφηνει να μπαινει λιγο λιγο το κρυο συγχρονως) ωστε να μην κρυωσει πολυ το νερο του λεβητα, μεχρις οτου να ζεσταθουν κανονικα, οποτε και ανοιγει περισσοτερο. Συμφωνα με αυτο το σκεπτικο μου φαινεται σωστη η λειτουργια.
Το ιδιο μου ειπε και ο πωλητης της βανας, οτι θα χρειαστει ωρες να ανεβασει ζεστο νερο στα σωματα στην αρχικη εναυση, οταν δηλ το νερο στα σωματα ειναι κρυο.

Y.Γ Ο λεβητας ειναι γεγονος οτι ειναι ψιλομικρος για τα σωματα, που ειναι πολλα. Οταν ζητουν ζεστο νερο ολα μαζι, δεν αντεχει σε αποτομες διακυμανσεις της θερμοκρασιας και "καθεται". Ισως αν ηταν μεγαλυτερος, ο χρονος των 10 ωρων να ηταν αρκετα μικροτερος.

Γιωργος Καβαλα
Last edit: 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν by guider.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160638 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Τρίοδη βανα
Καλά το κατάλαβα οτι κάτι συμβαίνει με την περίπτωσή σου.....
Αρχικά να σου πώ οτι η τρίοδη που φοράς δεν κάνει για την εγκατάσταση σου.Την βγάζεις χθές.... Ειναι το μεγάλο μοντέλο της Regulus, για λέβητες άνω των 55ΚW με δοχείο αδρανείας και χωρίς να κάνει auto balance , που σημαίνει οτι χρειάζεται ρυθμιστική.
Τσέκαρε www.regulus.eu/en/tsv6-load-valve

Ακόμη κι έτσι πάλι δεν το σώζεις με τίποτα, καθώς θέλει μεγάλες ροές και ισχύ για να αποδώσει - κάτι που εσύ με τα 25KW δεν έχεις.... Απορώ ποιός σου την έβλαε και την επέλεξε τόσο μεγάλη και στους 65βαθμούς κιόλας...
Πήγαινε παλικάρι μου πάρε μία στους 50 βαθμούς της ESBE και συγκεκριμένα το μοντέλο VTC 511 -50 και να δεις τι ωραία που θα δουλέυει μετά το κυκλωματάκι σου...

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": guider

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160641 από guider
Απαντήθηκε από guider στο θέμα Τρίοδη βανα
Ωωωχ..ουτε με δυο λεβητες συνδεδεμενους παραλληλα δεν το σωζω.. ΧΑΧΑΧΑ..
Αυτος που μου την πουλησε ηταν αυτος που μου πουλησε και τον λεβητα, "πολυ σχετικος" γαρ..
Θα χτυπησω αμεσα μια ESBE, την εχω δει σε αλλα παιδια που την εβαλαν, θα την τοποθετησω και τα ξαναλεμε.
Σ ευχαριστω για την συμβουλη.

Γιωργος Καβαλα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ