Ελκυσμος καμιναδας

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147131 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Ελκυσμος καμιναδας
Αν η απαντηση στο 5 είναι ναι ρίξε μια ματιά στο παρακάτω σύνδεσμο
energ.gr/media/kunena/attachments/62/viking.pdf

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147139 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ελκυσμος καμιναδας

jnet έγραψε: Αν η απαντηση στο 5 είναι ναι ρίξε μια ματιά στο παρακάτω σύνδεσμο
energ.gr/media/kunena/attachments/62/viking.pdf

Επι της ευκαιρίας να θέσω και εγώ ενα θέμα που με προβληματισε φέτος και πρεπει να βρω λύση.

Σε πολύ δυνατούς ανέμους δεν μου λειτουργεί ο λέβητας Pellet. O λόγος είναι ο μεγάλος εκλυσμός της καμινάδας. Υπάρχει δηλαδη αρκετή ροη αέρα που δεν αφήνει το πελλετ να ανάψει. Η λύση που εχω είναι να τοποθετώ τον καυστήρα πετρελαίου και να καίω πετρέλαιο πρέπει ομως να βρώ μια λύση. Στο παρελθόν επειδη είχα παράλληλα και τον λέβητα πετρελαίου δεν μου συνεβαινε γιατι το Τ της καμιναδας μείωνε τον εκλυσμό.
Εχω σκέφτει 2 λύσεις:
Να ξαναβάλω το Τ και να βάλω ενα βαρυτικό ταμπερ εκλυσμού στην μεριά που ηταν ο λεβητας πετρελαίου.
Να παρω ενα αντιανεμικό καπέλο
Απάντηση.
Δεν υπάρχει περίπτωση να ευθύνεται ο ελκυσμός της καμινάδας και να μην ανάβει το πέλλετ.
Θα είχες αποκόλληση φλόγας , όπως συμβαίνει σε κάποιους φούρνους κτιστούς , σε όλη τη διάρκεια ,αλλά δεν είναι ο ελκυσμός το πρόβλημά της έναυσης.
1.Κοίτα ποσότητα του αρχικού πέλλετ (αυτή πρέπει να υπερκαλύπτει τη αντίσταση κατά 2-3 εκατοστά.
2 Ο αέρας που θα κάψει το αρχικό πέλλετ πρέπει να είναι στα pa της ισχύος 1 ( για ferolli κοντά στο 51-52pa).
3.Ο χρόνος που θα κάψει το αρχικό πέλλετ να είναι κοντά στα 100-120 δευτ.
4.Ο αέρας της ελάχιστης ισχύος κοντά στο 51 για ferolli και στη μέγιστη σύμφωνα με το μάνυαλ.
5.Nα μετρήσεις με αναλύτή τα καυσαέρια της μέγιστης και ελάχιστης ισχύος.
6.Βάλε κόφτρες στις διαδρομές του λέβητα για αυξήσεις τη αντίθληψη της εστίας και την ειδική φόρτιση του καζανιού.
7. όταν αν΄βει το αρχικό πέλλετ με κρύα καμινάδα τότε ο ελκυσμός είναι απαραίτητος να υπάρχει για να εισέρχεται φρέσκος αέρας και να δυναμώνει τη φλόγα.
7. Πάρε ένα μιλιμπαρόμετρο και μέτρα ελκυσμό της καμινάδας με πολύ αέρα και με κρύα καμινάδα.
8 Μέτρα και τον ελκυσμό με ζεστή καμινάδα κοντά στη μέγιστη ισχύ.
9 πάντα μέσα στη εστία επικρατεί πίεση μεγαλύτερη της πίεσης που στα κανάλια συναγωγής και κατά τη διάρκεια της λειτουργίας η θέρμανση προκαλεί ροή και αυξημένη πίεση στην εστία η οποία εξωθεί τα καυσαέρια προς τη καμινάδα.
10. Η καμινάδα σου είναι μικρή για να πετυχαίνει αποκόλληση εκτός και αν ο λέβητας σου δεν έχει κόφτρες.
Στάθης

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147141 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Ελκυσμος καμιναδας
Ισως δεν το εθεσα καλά μερικές φορες ανάβει και σβυνει και καποιες αλλες με νοτιά η φλόγα γυρνάει προς το σπιραλ. Οταν βαλω το χερι μου χωρις φωτιά νοιώθω το ρευμα του αερα στον σωλήνα που πεφτει το pellet.

Θα κανω καποια απο τα τεστ που λες αλλα θελουν χρονο. πάντως ισως ο ανεμιστηρας να μην ανταποκρίνεται σωστα αλλά ισως θα είχε τα ιδια θεματα και οταν δεν φυσουσε που εκεί δεν εχω καποιο θέμα.

Μετά να πω το εξής οταν εχει αερα και βάζω το Τ ανοιχτό γιατί καταφερνει να λειτουργήσει ενω με το σπιράλ δεν μπορεί. Με το Τ ανοιχτό απο την 1 μερια δεν του μειώνω τον ελκυσμό?

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147151 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Ελκυσμος καμιναδας
energ.gr/index.php?option=com_kunena&vie...84&limitstart=0#7337
Από το ταμπερ που έχει ο λέβητας δεν μπορείς να ρυθμίσεις τον ελκυσμό;

www.thermometro.gr/images/stories/Pellmax_UB_manual.pdf
σελιδα 11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147152 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Ελκυσμος καμιναδας

dimitris11 έγραψε: energ.gr/index.php?option=com_kunena&vie...84&limitstart=0#7337
Από το ταμπερ που έχει ο λέβητας δεν μπορείς να ρυθμίσεις τον ελκυσμό;

www.thermometro.gr/images/stories/Pellmax_UB_manual.pdf
σελιδα 11.


λειτουργεί το ταμπερ αλλα προφανώς δεν αρκεί. Οταν δηλαδη εχει αερα είναι ανοιχτό αλλα ισως παίξω λιγο με την ρυθμισή του μηπως καταφέρω κατι.

Δεν ξέρω αν πρόσεξες δίνει και 2 σαν αξεσουαρ.


Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Συνημμένα:
Last edit: 8 Χρόνια 11 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147153 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Ελκυσμος καμιναδας
Ειναι τερμα ανοιχτο;
Αν ειναι τερμα ανοικτο δεν μπορεις να κανεις κατι για να μειωσεις τον ελκυσμο με αυτο το ταμπερ,ισως θελεις καποιο μεγαλυτερο ταμπερ.
Τα αξεσουαρ δεν καταλαβα τι δειχνουν.Αλλαζουν κατευθυνση στην καμιναδα ή εχουν και αλλη τρυπα μεγαλυτερης διατομης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ