Ελκυσμος καμιναδας

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147123 από burnit40
Ελκυσμος καμιναδας δημιουργήθηκε από burnit40
μαστορια τα φωτα σας. οταν εχουμε καμιναδα φ180 κ δεν υπαρχει απεριοριστη δυνατοτητα ανυψωσης πως επιτυνχανουμε καλητερο εθυλκησμο με αυξηση η μειωση της διαμετρου?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147124 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ελκυσμος καμιναδας
Σε αυτή τη περίπτωση μια μικρή αύξηση θα βελτιώσει την υποπίεση της αλλά θέλει προσοχή με τη μόνωση.
Δηλ. αν το ύψος της καπνοδόχου περιορίζεται στα 4 μέτρα και πρόκειται να συνδέσεις ξυλοκάζανο 40 kw με έξοδο στα 180 ευρώ καλό είναι να την κάνεις έως 220μμ με μόνωση και ανοξείδωτη για να είναι λεία η εσωτερική της επιφάνεια.
Άν δεν μπορείς να τη μεγαλώσεις στα 220 μμ και το ύψος είναι στα 4 μέτρα η προσθήκη βεντιλατέρ καυσαερίων είναι αναγκαία.
Πρέπει όμως να μονωθεί καλά η καμινάδα σου για περισσότερη προστασία από τις πίσσες ώστε να διατηρείται μέσα σε όλο το ύψος της ικανοποιητική θερμοκρασία άρα και σωστή πίεση λειτουργίας που θα εξασφαλίζει καλό ελκυσμό.
Ο καλός ελκυσμός χρειάζεται για την σωστή οξυγόνωση της καύσης και αύξηση του βαθμού απόδοσης της λειτουργίας του λέβητα προσεγγίζοντας τις τιμές του κατασκευαστή.
Υπάρχουν διαγράμματα για τον υπολογισμό της καπνοδόχου αλλά και εξίσωση άν θέλεις περισσότερη ακρίβεια.
Επίσης καυσόξυλα με υγρασία δημιουργούν περισσότερο όγκο και βάρος καυσαερίων και μειώνουν πολύ τον ελκυσμό της.
Σε αυτή τη περίπτωση τα ξερά και μόνο με συνδυασμό μπρικέτας θα βελτίωνε ακόμα περισσότερο τη κατάσταση του ελκυσμού.
1. μεγαλύτερη διατομή σε λιγότερο ύψος
2. καλύτερη μόνωση.
3. Λεία εσ. επιφάνεια
4. καυσόξυλα ξερά με μπρικέτες
5. βεντιλατέρ καυσαερίων για την εξασφάλιση του ελκυσμού σε δυσμενής συνθήκες ατμοσφαιρικής πίεσης που προκαλείται από υγρούς και Νότιους ανέμους.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": burnit40

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147127 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Ελκυσμος καμιναδας
Επι της ευκαιρίας να θέσω και εγώ ενα θέμα που με προβληματισε φέτος και πρεπει να βρω λύση.

Σε πολύ δυνατούς ανέμους δεν μου λειτουργεί ο λέβητας Pellet. O λόγος είναι ο μεγάλος εκλυσμός της καμινάδας. Υπάρχει δηλαδη αρκετή ροη αέρα που δεν αφήνει το πελλετ να ανάψει. Η λύση που εχω είναι να τοποθετώ τον καυστήρα πετρελαίου και να καίω πετρέλαιο πρέπει ομως να βρώ μια λύση. Στο παρελθόν επειδη είχα παράλληλα και τον λέβητα πετρελαίου δεν μου συνεβαινε γιατι το Τ της καμιναδας μείωνε τον εκλυσμό.

Εχω σκέφτει 2 λύσεις:
Να ξαναβάλω το Τ και να βάλω ενα βαρυτικό ταμπερ εκλυσμού στην μεριά που ηταν ο λεβητας πετρελαίου.
Να παρω ενα αντιανεμικό καπέλο

Καθε ιδέα και παρατηρηση δεκτή.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147128 από fotisbasm
Απαντήθηκε από fotisbasm στο θέμα Re:Ελκυσμος καμιναδας
Και τα 2 .
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147129 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ελκυσμος καμιναδας
Επι της ευκαιρίας να θέσω και εγώ ενα θέμα που με προβληματισε φέτος και πρεπει να βρω λύση.

Σε πολύ δυνατούς ανέμους δεν μου λειτουργεί ο λέβητας Pellet. O λόγος είναι ο μεγάλος εκλυσμός της καμινάδας. Υπάρχει δηλαδη αρκετή ροη αέρα που δεν αφήνει το πελλετ να ανάψει. Η λύση που εχω είναι να τοποθετώ τον καυστήρα πετρελαίου και να καίω πετρέλαιο πρέπει ομως να βρώ μια λύση. Στο παρελθόν επειδη είχα παράλληλα και τον λέβητα πετρελαίου δεν μου συνεβαινε γιατι το Τ της καμιναδας μείωνε τον εκλυσμό.

Εχω σκέφτει 2 λύσεις:
Να ξαναβάλω το Τ και να βάλω ενα βαρυτικό ταμπερ εκλυσμού στην μεριά που ηταν ο λεβητας πετρελαίου.
Να παρω ενα αντιανεμικό καπέλο

Καθε ιδέα και παρατηρηση δεκτή.

Θα ήθελα περισσότερα στοιχεία για να σε βοηθήσω.
1.Υψος
2.Διάμετρο
3 υλικό κατασκευής
4.Λέβητας se kw
5.mbar ελκυσμού κατά την έναυση και στα 3/4 της μέγιστης ισχύος.
Στάθης

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147130 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Ελκυσμος καμιναδας
1.Υψος:6m
2.Διάμετρο:150mm
3 υλικό κατασκευής:κλασική ανοξείδωτη η οποια εχει χτιστεί αλλα εχω προσβαση σε αρκετά σημεία. Το λεω αυτό γιατί θα μπορουσα να τοποθετήσω και ταμπερ καπου στην μέση. Βασικά σε μια κατεβασιά εχουν χτιστεί 3 καμινάδες αλλα είναι 1χ1m το χτίσημο οποτε μπαινει καποιος μεσα και δουλευει.
4.Λέβητας se kw:20kw
5.mbar ελκυσμού κατά την έναυση και στα 3/4 της μέγιστης ισχύος. Είναι στοιχείο του λέβητα αυτό?

Στο παρακάτω Link είναι η παρουσίαση του λεβητοστασίου μου.
energ.gr/index.php?option=com_kunena&vie...40&Itemid=384#145657

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ