Σκεψη για αγορα λεβητα Kiturami krh-35b

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147251 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Σκεψη για αγορα λεβητα Kiturami krh-35b
Περίπου 650-700 ευρώ υπάρχουν της Halkotherm kai tiw Thermostahl και της kitourami στα 800 ευρώ.
Το δοχείο είναι χρήσιμο για εγκα/σεις που λειτουργούν συνεχόμενα.
Εκεί κάνουν οικονομία.
Σε πέλλετ θα χρειαστείς πιο πολλά και επιπλέον ακριβότερο πέλλετ΄λόγω μεταφοράς.
Οι καυστήρες πετρελαίου έχουν rielo καυστήρα και πρόσφατα τοποθέτησα 2 της thermost;al.
H Kitourami τον έχει 800 ευρώ τιμές στη β εύβοια χωρίς μεταφορά. Οι τιμές που σου λέω περιλαμβάνουν φπα.
Όλες οι μονάδες πετρελαίου (ατομικές ) είναι αξιόπιστες λειτουργούν πολλά χρόνια τώρα χωρίς ζημιές (μεγάλες)

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147254 από johnnybo
Απαντήθηκε από johnnybo στο θέμα Σκεψη για αγορα λεβητα Kiturami krh-35b
Καλες λυσεις λοιπον και καλες τιμες.Αληθεια τον riello τον εχει και η Χαλκοθερμ και η Θερμοσταλ?Μεταξυ τον δυο η και με τον κιτουραμι ποιοι ειναι πιο αξιοπιστοι κατα την γνωμη σου.οσο για την τιμη που μου λες 800 ευρα ο κορεατης ποιο μοντελο γιατι εγω τον τουρμπο 25 πλας που παραγει και ζνχ τον βρισκω 1200 ευρα......Οι αλλοι αληθεια παραγουν ζνχ η δεν χρειαζεται μιας και εχω ηλιακο....?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147255 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Σκεψη για αγορα λεβητα Kiturami krh-35b
Δεν νομίζω να σε καλύψει ο εναλλάκτης Ζ/Ν παραγωγής από τον λέβητα.
Με δύο δοχεία παραγωγής Ζ/Ν θα μπερδεύεσαι με το να ανοιγοκλείνεις βάνες και φυσικά δεν θα εκμεταλλεύεσαι στο μέγιστο τον Ηλιακό σου κατά τη Χειμερινή περίοδο.
Γνώμη μου είναι να βάλεις έναν ενναλλάκτη καλοριφέρ στο ήδη υπάρχον μπόλιερ του Ηλιακού και να ανεβάσεις πλαστικές σωλήνες ή πολυστροματικές και με αυτοματισμό (ηλεκτροβάνα =45x2 =90 ευρώ,, υδροστάτης ηλιακού 12, και διπλός θερμοστάτης χώρου 18 ευρώ και να ζεσταίνεται από τον λέβητα όταν έχει συννεφιά.
Όταν ο θερμοστάτης χώρου απαιτεί τη θέρμανση χωρίς ζεστό νερό γιατί έχει ήλιο, τότε η βάνα του διαμερίσματος θα είναι ανοικτή ενώ η Η/βάνα του ηλιακού που συνδ'εεται ο εναλλάκτης του μπόιλερ κλειστή.
Και το αντίθετο ή και τα δύο ενεργοποιημένα.
Και ο Κιτουράμι ,ο θερμοστάλ και χαλκοθέρμ και άλλοι κόμπακτ είναι αξιόπιστοι.
Ο κιτουράμι έχει απόδοση αλλά με τα ανταλλακτικά θα έχεις θέμα αν δεν υπάρχει στο Ηράκλειο αντιπρόσωπος της εταιρείας.
Οι κοινοί κόμπακτ λέβητες δεν παρουσιάζουν πρόβλημα και ανταλλακτικά βρίσκονται εύκολα.
Αν σε βολεύει μποίλερ στο λεβητστάσιο να βάλεις μποίλερ 80-100 λίτρα και με βάνες να ρυθμίζεις από πού θα έρχεται το Ζ/Ν.
Κόστος. Λέβητας κόμπακτ=650 ευρώ, εναλλάκτης καλοριφέρ στον ηλιακό 83 ευρώ 2 Η/Β=90 ευρώ , θερμοστάτης χώρου διπλός=18 ευρώ (αναλογικός), σωλήνα πολυστροματική φ16 μμ=1 ευρώ το μέτρο με μόνωση, και υδροστάτης στο μπόιλερ (προερετικός) γιατί επιλέγεις τη λειτουργία του, από το κουμπί του θερμοστάτη χώρου εκτός και αν είσαι ξεχασιάρης) και κόστος εγκα/σης περίπου υδραυλικά και ηλεκτρολογικά=1240 ευρώ + το κόστος των υλικών σωλήνων και εξαρτημάτων. περίπου 1500 -1600 ευρώ τελειωμένη δουλειά.
Σύνολο=1500-1600 ευρώ

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147260 από blue
Απαντήθηκε από blue στο θέμα Σκεψη για αγορα λεβητα Kiturami krh-35b

etsa67 έγραψε: εναλλάκτης καλοριφέρ στον ηλιακό 83 ευρώ 2 Η/Β=90 ευρώ , θερμοστάτης χώρου διπλός=18 ευρώ (αναλογικός),

Καλησπερα
να χωθω και να ρωτησω μια απορια πανω σε αυτο αν αντι για εναλακτη Η/Β εχει το λεβητα με Ζ.Ν.Χ. και βαλει αυτο που βαζουν στον Ηλιακο με θερμομεικτικες (καπου το ειχα δει να αναφερεται στο φορουμ παλιοτερα δεν θα ειναι καλυτερα μιασ και το νερο που θα κατεβαιενι θα ειναι σταθερης θερμοκρασιασ αντι να κατεβαζει οση θερμοκρασια εχει ανεβασει στο Μποιλερ του Ηλιακου ?? (βεβαια το εχω δει να αναφερεται και δεν ξερω στην πραξη αν κανει οτι υποσχεται )

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147262 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Σκεψη για αγορα λεβητα Kiturami krh-35b
Όχι γιατί θα χαλάσουν από τα άλατα.
Το καλύτερο σύστημα ε'ιναι ένα μπόιλερ και να ζεσταίνεται από τον λέβητα ή από τον ήλιο και να βρίσκεται στο λεβητοστάσιο.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147263 από johnnybo
Απαντήθηκε από johnnybo στο θέμα Σκεψη για αγορα λεβητα Kiturami krh-35b
Ωπα δεν σε προλαβαινω και ερωτω!
1.Αν τον εχεις ηδη τον ηλιακο 3πλης ενεργειας με μποιλερ 200 που εχω γω,πρεπει να παρεις και αλλο μποιλερ?
2.Ο λεβητας οταν δουλευει θα χεις και ζνχ,σωστα? σωστα!
3.Αυτο που λες ειναι αν θες να χεις ζνχ χωρις να δουλευουν τα καλοριφερ με μια ηλεκροβανα επιπλεον ξεκινας τον λεβητα και ζεσταινει μονο το μποιλερ του ηλιακου ε?
4.Το τελευταιο που πες με τον θερμοστατη χωρου,εννοεις οτι αν εχει ηλιο τον χειμωνα και θες θερμανση αρχιζουν και κυκλοφορουν τα νερα στα καλοριφερ με θερμανση απο τον ηλιο (μποιλερ ηλιακου) και με κλειστο τον λεβητα?κατι σαν αντισταθμιση δηλαδη?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ