Σκεψη για αγορα λεβητα Kiturami krh-35b

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147242 από johnnybo
Καλησπέρα σε όλους.Μένω Ηράκλειο Κρήτης και έχω ένα σπίτι 125τμ με απώλειες 19000 θερμίδες.Η κύρια θέρμανση μέχρι στιγμής είναι ένα ενεργειακό τζάκι αερόθερμο 15kw το οποίο ζεσταίνει άνετα τους ενιαίους χώρους 80τμ άλλα λόγω ιδιαιτερότητας των υπνοδωματίων (διάδρομοι) ζορίζεται να τα ζεστάνει επαρκώς.Η σκέψη μου είναι να αγόραζα τον συγκεκριμένο λέβητα που είναι μεικτής καύσης (πετρέλαιο-ξύλο) και να ζεστάνω άνετα τα υπνοδωμάτια κατά κύριο λόγο και ύστερα τον ενιαίο (δλδ την νύχτα) αφού υπάρχει και το τζάκι μιας και θα μπουν σώματα μαζί με τον λέβητα.Τώρα λοιπόν παραθέτω κάποια ερωτήματα και όποιος μπορεί βοηθάει.

1.Αυτόν τον λέβητα τον έχει κάποιος να μας πει εντυπώσεις.
2.Χρειάζεται απαραίτητα δοχείο αδράνειας όταν δουλεύει σαν ξυλολέβητας?
3.Πόσο μεγάλες είναι οι καταναλώσεις ξύλου σε μια περιοχή με σχετικά μαλακό χειμώνα όπως είναι η Κρήτη,σε ένα ξυλολέβητα.
4.Αν βάλεις θερμοστατικές κεφαλές σε κάθε σώμα καλοριφέρ ξεχωριστά μπορείς να πετύχεις τις θερμοκρασίες που θες σε κάθε χώρο.
Ευχαριστώ και συγνώμη αν μακρηγόρησα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147243 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Re:Σκεψη για αγορα λεβητα Kiturami krh-35b
Φιλε μου απο χαμαλικα σε χαμαλικα πας ρε συ.Παρε εναν πελλετολεβητα να ησυχασεις.Εχω τον κιτουραμι πελλετ.αστερι μιλαμε

Στάλθηκε από το IQ1310 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147245 από johnnybo
Απαντήθηκε από johnnybo στο θέμα Re:Σκεψη για αγορα λεβητα Kiturami krh-35b
Ποσο εχει ο πελλετοκαυστηρας της κιτουραμι,αληθεια.Καλα τα λες εσυ αλλα δεν εχω χωρο για αποθηκευση φιλε μου.Αληθεια ποσο σιλο εχει χωρητικοτητα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147246 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Re:Σκεψη για αγορα λεβητα Kiturami krh-35b
200 κιλα τα παιρνει ανετα.Φετος εκαψα 4 τονους σε σπιτι 130 τμ θεσσαλονικη.κοστος λεβητα γυρω στα 3000 ευρω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147248 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Σκεψη για αγορα λεβητα Kiturami krh-35b
1.Αυτόν τον λέβητα τον έχει κάποιος να μας πει εντυπώσεις. ( Είναι πρακτικός αλλά και αρκετά ακριβός για τις θερμικές απαιτήσεις των χώρων στη Κρήτη.)
2.Χρειάζεται απαραίτητα δοχείο αδράνειας όταν δουλεύει σαν ξυλολέβητας? (Για τις θερμοκρασίες της Κρήτης δεν χρειάζεται)
3.Πόσο μεγάλες είναι οι καταναλώσεις ξύλου σε μια περιοχή με σχετικά μαλακό χειμώνα όπως είναι η Κρήτη,σε ένα ξυλολέβητα. (Πολύ μικρές 4-5 τόνους για αυτό αν θα αγοράζεις τα ξύλα βάλε έναν οικονομικό λέβητα με καυστήρα πετρελαίου 'η πέλλετ ή ακόμα και LPG χύμα.)
4.Αν βάλεις θερμοστατικές κεφαλές σε κάθε σώμα καλοριφέρ ξεχωριστά μπορείς να πετύχεις τις θερμοκρασίες που θες σε κάθε χώρο.( Ναι θα βοηθήσουν αρκετά και παράλληλα θα κάνουν και οικονομία).
Προσωπικά αγόρασε μία προσιτή μονάδα πετρελαίου ή γκαζιού και για όλο τον Χειμώνα (145)ημέρες δεν νομίζω να κάψεις πάνω από 800 λίτρα ίσως και λιγότερο αν λειτουργείς και το τζάκι με θερμοκρασίες στους 21,5c παντού.
Στάθης

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147250 από johnnybo
Απαντήθηκε από johnnybo στο θέμα Σκεψη για αγορα λεβητα Kiturami krh-35b
Καλησπερα Σταθη,μολις μου απαντησες με ξαναβαλες σε ερωτηματα.....
1.Γιατι ακριβος εχει 1900 ευρα και η αντιστοιχη ατομικη μοναδα πετρελαιου της ιδιας εταιρια εχει 1300 ευρα.
2.Στην κρητη γιατι δεν χρειαζεσαι δοχειο αδρανειας.Θα δουλευει ο ξυλολεβητας και χωρις αυτο σωστα?
3.Αν παει τοσο με καταναλωσεις παει λιγο πιο πανω απ το τζακι (3-4 τονους).Οσο για lpg νομιζω πως χρειαζεσαι δεξαμενη γιατι δεν επαρκουν οι 10κιλες μπουκαλες γκαζιου...
Καμια αλλη οικονομικη ατομικη μοναδα πετρελαιου εκει γυρω στις 25000 kcal υπαρχει να ναι αξιοπιστη?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ