Halcotherm Ερωτηση πριν την αγορα

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137058 από DimAd
Την καλημερα μου σε ολους τους φιλους..

Προκειται αμεσα να τοποθετησω λεβητα ξυλου και εχω καταληξει στον halcotherm 3 διαδρομων eco στις 40000 kcal και στον mavil eco 34. Περισσοτερο κλινω προς halcotjerm. Θα ηθελα τη βοηθεια σας και για τους λεβητες αλλα και για τα εργοστασια αν ξερετε!

Ευχαριστω εκ των προτερων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137060 από DEKOSTEL
Απαντήθηκε από DEKOSTEL στο θέμα Halcotherm Ερωτηση πριν την αγορα
Αγαπητέ φίλε καλημέρα από Κέρκυρα. Έχω Αγοράσει τον ίδιο Λέβητα και είμαι πολύ ευχαρηστημένος μέχρι τώρα.
έχει μεγάλο θάλαμο καύσης και χωρούν πολλά ξύλα. Στην Κέρκυρα καίμε ξύλο ελιάς και μπορώ να βάζω στον θάλαμο πολύ μεγάλα κομμάτια.
Ανεβάζει γρήγορα θερμοκρασία και είναι εύκολος στον καθαρισμό των διαδρομών. Σε γενικές γραμμές είναι ένας απλός λέβητας Ξύλου εύκολος στη χρήση και με καλές αποδόσεις. επίσης έχει φλάντζα στην πόρτα και μπορείς να βάλεις και σύστημα πελετ στο μέλλον αν χρειαστεί. Εδώ στην περιοχή μου έχουμε πάρει 4 ίδιους λέβητες. Η επιλογή είναι δική σου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137061 από DimAd
Απαντήθηκε από DimAd στο θέμα Halcotherm Ερωτηση πριν την αγορα
Ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου..ποσα τετραγωνικα ειναι το σπιτι σου? Ρωταω γιατι διαβαζοντας το σαιτ λιγο μπερδευτηκα μηπως τελικα ειναι μεγαλος. Στο πετρελαιο εχω 25000 kcal σε μεζονετα 90 τετραγωνικα με καλη μονωση. Ο υδραυλικος μου λεει οτι χρειαζομαι περιπου τον διπλο, μεγιστο στις 40 kcal

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137062 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Συγνώμη που θα σε στενοχωρήσω, αλλά αν όντως το σπίτι σου είναι 90 m2 με ΚΑΛΗ μόνωση, και έχεις λέβητα 25000 kcal, τότε πιθανότατα συμβαίνουν τα εξής:

1) Το σπίτι σου δεν εχει ΚΑΘΟΛΟΥ μόνωση, γι' αυτό και έχει 29 kW απώλειες = 25000 kcal

2) Αν το σπίτι σου των 90 m2 έχει όντως καλή μόνωση, τότε λογικά έχεις απώλειες ΤΟ ΠΟΛΥ 10 kW, οπότε χρειάζεσαι ξυλολέβητα πολύ μικρότερο από 25000 kcal. Οπότε, και πολύ μεγάλο λέβητα πετρελαίου αγόρασες αρχικά, και ο υδραυλικός σου δε στα λέει και πολύ καλά. Άκουw εκεί 40000 kcal για σπίτι 90 m2.

Για να πάρεις μια ιδέα, το δικό μου που είναι 200 m2, και ισχυρίζομαι ότι έχει καλές μονώσεις, έχει απώλειες 11 kW = 9500 kcal.

Οπότε κάνε μια μελέτη θερμικών απωλειών ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ και ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΗ, τύπου ΚΕΝΑΚ, προχώρα σε βελτιώσεις των μονώσεων αν κριθεί αναγακίο, και μετά αγόρασε ότι λέβητα θες..........

Πάντα φιλικά....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137063 από DimAd
Απαντήθηκε από DimAd στο θέμα Halcotherm Ερωτηση πριν την αγορα
Ευχαριστω πολυ γιατι μαλλον πρεπει να ξαναδω τα παντα..Εκτιμω πολυ τις απαντησεις σας και τα λεμε παλι συντομα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137064 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Άρα πας σε ένα μηχανολόγο που κάνει μελέτες ενεργειακής απόδοσης, νεαρό, σοβαρό και με όρεξη για δουλειά, τον πληρώνεις 300-400 ευρώ να σου κάνει μια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ μελέτη θερμικών απωλειών προδιαγραγών ΚΕΝΑΚ με θερμογεφυρες κλπ, και μετά σου προτείνει λύσεις, κόστος, απόσβεση, κόστος λειτουργίας, βλέπει τις ανάγκες θέρμανσης που έχεις, κλπ.

Με μια προϋπόθεση όλα αυτά:

ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΟΡΟΣ ΕΙΔΩΝ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ / ΥΔΡΑΥΛΙΚΩΝ κλπ. ΑΠΛΟΣ ΜΕΛΕΤΗΤΗΣ δηλαδή.....

Θα πας σε απλό ΜΕΛΕΤΗΤΗ............... λέμε............

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ