Μια καλή τριoδη θερμοστατική βάνα

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136918 από Argyrispro
Άρχοντας ο Σάββας! Σε ευχαριστώ πολύ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136926 από gourgi
Απαντήθηκε από gourgi στο θέμα Re:Μια καλή τριoδη θερμοστατική βάνα
Καλησπέρα. Και σε ερώτηση μου σε φίλο θερμουδραυλικό κι αυτός πρότεινε την συγκεκριμένη εταιρεία σαν πολύ καλή. Να ρωτήσω σε τι είναι καλύτερη η τρίοδη της ESBE από τις υπόλοιπες? Είναι ποιοτικότερη κατασκευαστικά, είναι δοκιμασμένη σε υψηλότερες πιέσεις?Τι προβλήματα έχετε παρατηρήσει με άλλες?

sent from carbon rom with tapatalk
Last edit: 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144254 από ατροχ
Καλή χρονιά σε όλους και καλές κάυσης να έχουμε.Μετά άπο δύο χρόνια αποφάσισα να ξανά ανάψω τον ξυλόλέβητα μου.Επειδή άπειρος θα ήθελα τις πολύτιμες συμβουλές σας.
Έχω ένα ξυλολέβητα της οποπ.
Χρειάζεται όπως και δήποτε τρίοδη και δοχείο αδρανείας;
Να του βάλω ανεμιστηράκι; (όχι τροποποίηση.Όπως το βγαζει το εργοστάσιο)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156437 από meletis
Απαντήθηκε από meletis στο θέμα Μια καλή τριoδη θερμοστατική βάνα
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.
Έχω τοποθετήσει 1 λέβητα βιομάζας (ο οποίος λειτουργεί πρός το παρόν μονο ως ξυλόλεβητας) εδώ και 2 έτη. Υπάρχει αυτονομία και ζεσταινει τους 2 ορόφους του σπιτιού καθώς και ξεχωρίστη εγκατάσταση η οποία ζεσταίνει 1 Boiler 280Lt όποτε το χρειάζεσαι μέσω διακόπτη. Έχει συνδεθεί επίσης και δοχείο αδράνειας. Με την τοποθέτηση τριoδης θερμοστατικής βάνας μπορώ να πετύχω οικονομία , καθώς και να αποφύγω τύχον υγροποιήσεις στο λέβητα? Απο οτι είδα υπάρχουν 2 είδους ( αυτές που ανοίγουν στους 55 βαθμούς και στούς 65). Ευχαριστώ


Φοιτητής Μηχ.Πληροφορικής
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156451 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Μια καλή τριoδη θερμοστατική βάνα
Καλημέρα.
Να εγκα/σεις την ESBE 55 c 1 1/4 εσωτ. σπείρωμα γιατί έχει παροχή πάνω από 13 κυβ./ώρα και θα σου εξασφαλίσει καλή παροχή και στους 2 ορόφους.
Να μην πάρεις την 65 c δεν παθαίνει τίποτα ο λέβητας αν τα ξύλα σου είναι 15-20% υγρά.
Να ξέρεις ότι η 55 άρα ανοίγει στους 55 και ολοκληρώνει πλήρη άνοιγμα στους 67 ενώ η 65άρα θα ολοκληρώσει το άνοιγμά της στους 77 c και αυτό δεν το θέλεις στις σωληνώσεις και τα ρακόρ σίγουρα θα σου τα καταστρέψει και δεν θα έχεις ποτέ καλή παροχή.
Εγώ σαν Μηχανολόγος , συνιστώ:
1. Tr;iodh esbe 1 1/4 θηλ.
2.Τετράοδη esbe (ανάμιξης)1 1/2 Θηλ. και κυκλοφορητά δεύτερο στη γραμμή τετρ. σώματα.
Η διακλάδωση για Μπόιλερ θα γίνει πρίν από τη Τετρ. και θα εξασφαλίζει τη κυκλοφορία ο κυκλοφορητής μεταξύ τρίοδης και επιστροφής λέβητα.
3. Δίοδη βάνα αυτονομίας 3/4 για έλεγχο της λειτουργίας του μπόιλερ από τον θερμοστάτη που έχει στη μέση του περίπου.
Αυτό το σύστημα με τον τροφοδότη είναι ΑΡΧΑΙΟ καλύτερα αν δεν το έχεις δουλέψει, πούλησέ το πίσω σε αυτούς και αγόρασε καυστήρα πέλλετ.(40 χρόνια πίσω μας πάνε)
Ακόμη πουλάνε τέτοια συστήματα , θα τρελαθώ!!!

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": meletis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156477 από meletis
Απαντήθηκε από meletis στο θέμα Μια καλή τριoδη θερμοστατική βάνα

etsa67 έγραψε: Καλημέρα.
Να εγκα/σεις την ESBE 55 c 1 1/4 εσωτ. σπείρωμα γιατί έχει παροχή πάνω από 13 κυβ./ώρα και θα σου εξασφαλίσει καλή παροχή και στους 2 ορόφους.
Να μην πάρεις την 65 c δεν παθαίνει τίποτα ο λέβητας αν τα ξύλα σου είναι 15-20% υγρά.
Να ξέρεις ότι η 55 άρα ανοίγει στους 55 και ολοκληρώνει πλήρη άνοιγμα στους 67 ενώ η 65άρα θα ολοκληρώσει το άνοιγμά της στους 77 c και αυτό δεν το θέλεις στις σωληνώσεις και τα ρακόρ σίγουρα θα σου τα καταστρέψει και δεν θα έχεις ποτέ καλή παροχή.
Εγώ σαν Μηχανολόγος , συνιστώ:
1. Tr;iodh esbe 1 1/4 θηλ.
2.Τετράοδη esbe (ανάμιξης)1 1/2 Θηλ. και κυκλοφορητά δεύτερο στη γραμμή τετρ. σώματα.
Η διακλάδωση για Μπόιλερ θα γίνει πρίν από τη Τετρ. και θα εξασφαλίζει τη κυκλοφορία ο κυκλοφορητής μεταξύ τρίοδης και επιστροφής λέβητα.
3. Δίοδη βάνα αυτονομίας 3/4 για έλεγχο της λειτουργίας του μπόιλερ από τον θερμοστάτη που έχει στη μέση του περίπου.
Αυτό το σύστημα με τον τροφοδότη είναι ΑΡΧΑΙΟ καλύτερα αν δεν το έχεις δουλέψει, πούλησέ το πίσω σε αυτούς και αγόρασε καυστήρα πέλλετ.(40 χρόνια πίσω μας πάνε)
Ακόμη πουλάνε τέτοια συστήματα , θα τρελαθώ!!!

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου.
Ηθέλα να σε ρωτήσω 2 πράγματα( καθως ο πατέρας μου ανήκει στο ίδιο κλάδο επαγγέλματος πολιτικός μηχ.) αλλά δέν βρίσκω πώς στέλνω προσωπικό μήνυμα.
Ήθελα να σε ρωτήσω και για την λειτουργία της Τρίοδης Βαλβίδας , την εντόπισα εντελώς τυχαία απο τις παρουσιάσεις των μελών σε αντίστοιχες παρουσίασεις.

Φοιτητής Μηχ.Πληροφορικής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ