Δοχειο αδρανειας - Συνδεσμολογία για αποθήκευση περίσσιας ενεργειας

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #133790 από lefteris
[/quote]

Σωστά Λευτέρη τι γίνεται όμως με τα επιστρεφόμενα στον λέβητα ; Θα είναι πάντα κρύα, μέχρι να ζεσταθούν όλα τα λίτρα του δοχείου με συνέπεια πάλι μεγάλη καθυστέρηση στην θέρμανση του σπιτιού, θεωρώ πως σε τέτοιες περιπτώσεις η πλήρη απομόνωση του δοχείου μέχρι να ζεσταθεί το σπίτι είναι αναγκαία για γρήγορα ρυθμό θέρμανσης, το καλύτερο βέβαια είναι να μην σβήνεις ποτέ κατά την διάρκεια του χειμώνα αλλά αν δεν γίνεται αλλιώς.[/quote]

Μα φίλε Σάκη το ανέφερα πως πρέπει να έχει laddomat ή κάτι αντίστοιχο.
Είναι κρίμα το να έχεις δώσεις 3-4-5 χιλιάδες και να κολλάμε στα 250...που σου παρέχουν ομαλή λειτουργία και μακροημέρευση :cheer:

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #133798 από burnit40
εχω τριοδη ορειχαλκινη 65αρα,ενοειται οτι θα την βαλω,πιστευω πως με 2 υδροστατες να τα διαχωρισω.τον υδροστατη για τα σωματα στουσ 65 κ του buffer στους 80,αλλα λεω να τοποθετησω τον κυκλοφορητη του buffer στα ζεστα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #133807 από SakiSystem

burnit40 έγραψε: εχω τριοδη ορειχαλκινη 65αρα,ενοειται οτι θα την βαλω,πιστευω πως με 2 υδροστατες να τα διαχωρισω.τον υδροστατη για τα σωματα στουσ 65 κ του buffer στους 80,αλλα λεω να τοποθετησω τον κυκλοφορητη του buffer στα ζεστα.


Η απομόνωση του δοχείου για βέλτιστα αποτελέσματα δεν είναι τόσο απλή όσο ακούγεται.
Η τρίοδη φορτίου ή το λαδομάτι έχουν να κάνουν με τα επιστρεφόμενα στον λέβητα πρακτικά μειώνουν την παροχή ζεστού νερού προς το δοχείο ή τα σώματα όσο τα επιστρεφόμενα στον λέβητα έχουν θερμοκρασία χαμηλότερη της τρίοδης ή της ρύθμισης στο λαδομάτι, αν λοιπόν δεν απομονωθεί τελείως το δοχείο αδράνειας τα επιστρεφόμενα στον λέβητα θα είναι συνεχώς σε πολύ χαμηλή θερμοκρασία μέχρι να ζεσταθεί όλο το δοχείο, αυτό σημαίνει πολύωρη μείωση της παροχής ζεστού νερού στο δοχείο ή στα σώματα άρα και καθυστέρηση στην θέρμανση του σπιτιού σε κάθε πρώτο άναμμα με κρύα όλα τα νερά.
Αφού όμως σκέφτεσαι διακοπτόμενη θέρμανση γιατί έβαλες ξυλολέβητα ;
Θα επαναλάβω πως αν δεν υπάρχει λόγος για αλλεπάλληλο μακροχρόνιο σταμάτημα της θέρμανσης του χώρου δεν χρειάζεται να μπεις σε αυτήν την διαδικασία, το πιο θα ζεσταίνεται πρώτο, αρκεί να φροντίζεις στο δοχείο να μην πέφτει η θερμοκρασία πολύ και αυτό θα το ρυθμίσεις ανάλογα με το μέγεθος του δοχείου, δηλαδή θα βρεις κάθε πόση ώρα θα θέλει γέμισμα ο λέβητας και πόσο, θα προτείνω πάλι αβίαστα και αντιστάθμιση.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #133808 από lefteris

burnit40 έγραψε: εχω τριοδη ορειχαλκινη 65αρα,ενοειται οτι θα την βαλω,πιστευω πως με 2 υδροστατες να τα διαχωρισω.τον υδροστατη για τα σωματα στουσ 65 κ του buffer στους 80,αλλα λεω να τοποθετησω τον κυκλοφορητη του buffer στα ζεστα.


O κυκλοφορητής εννοείς από το αδρανείας προς τα σώματα, ναι πρέπει να μπεί στην προσαγωγή.
Tους υδροστάτες εννοείς για την λειτουργία του παραπάνω κυκλοφορητή?

Εγω έχω 1 υδροστάτη στο πάνω μέρος του δοχείου (1ο buffer) που μόλις ''πιάσει'' 40 αρχίζει να δουλεύει ο κυκλοφορητής από το αδράνειας προς τα σώματα (μέχρι και αυτή τη θερμοκρασία αξίζει να δουλέυει) και 2ο θερμοστάτη στο κάτω μέρος τoυ 2ου buffer ώστε αν ξεπεράσει η θερμοκρασία τους π.χ. 85 να παρακάμψει τον 1 θερμοστάτη στα σπίτια και να εκτονώσει εκεί την περίσεια θερμότητα (στην πράξη έχει συμβεί και ανέβασε την θερμοκρασία κατά 1,4 βαθμούς - αποδεκτό...)

Πιστεύω πως λόγω της φύσης της καύσιμης ύλης (ξύλο) η καύση πρέπει να έχει μεγαλύτερα όρια στις ρυθμίσεις - και να εκμεταλλέυομαστε περισσότερο τα όρια του αδρανείας προς όφελός μας.

Φέτος με το καλό θα τοποθετηθεί και τρίοδη προοδευτική στην προσαγωγή προς τα σώματα και ευελπιστούμε για ακόμη καλύτερη λειτουργία ;)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #133810 από lefteris

SakiSystem έγραψε: Η τρίοδη φορτίου ή το λαδομάτι έχουν να κάνουν με τα επιστρεφόμενα στον λέβητα πρακτικά μειώνουν την παροχή ζεστού νερού προς το δοχείο ή τα σώματα όσο τα επιστρεφόμενα στον λέβητα έχουν θερμοκρασία χαμηλότερη της τρίοδης ή της ρύθμισης στο λαδομάτι, αν λοιπόν δεν απομονωθεί τελείως το δοχείο αδράνειας τα επιστρεφόμενα στον λέβητα θα είναι συνεχώς σε πολύ χαμηλή θερμοκρασία μέχρι να ζεσταθεί όλο το δοχείο


Σάκη η laddomat τουλάχιστον που ξέρω γιατί έχω, πέρνει εντολή από τον λέβητα και κυκλοφορεί στον εσωτερικό βρόγχο τα νερά μόνο όταν πιάσουν θερμοκρασία. Ανεβαίνοντας σιγά -σιγά η θερμοκρασία αρχίζει να κάνει μίξη και το περίσσευμα το δίνει στο αδράνειας και επαγωγικά στα σώματα. Κατά το παραπάνω αρχικό χρονικό διάστημα δεν υπάρχει κυκλοφορία από το αδράνειας προς τον λέβητα.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #133870 από burnit40
Κατανοητά όλα παιδιά. Εμένα έσβηνε ο λέβητας γιατί έλειπα από το σπίτι κ όχι γιατί τον άφηνα εγώ. Εμένα το δοχείο αδράνειας είναι χειροποίητο κ έχει 1 εισαγωγή 1 1/2 μια εξαγωγή 1 1/2 κ στο άνω κ κάτω μέρος θέσεις για ασφάλεια κ εξαγωγή όλου του νερού. Μήπως πρέπει να κολλήσω άλλη μια είσοδο κ μια έξοδο 1 1/2?
Last edit: 10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ