BUDERUS Logano S121-2 ή Vigas25;;;

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130505 από Argyrispro
Απαντήθηκε από Argyrispro στο θέμα BUDERUS Logano S121-2 ή Vigas25;;;
Ωραία, μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας για έναν καλό σχετικά λέβητα ξύλου που να τον έχετε δοκιμάσει ή δεί απο κοντά ή να τον έχετε;;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130519 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα BUDERUS Logano S121-2 ή Vigas25;;;

Argyrispro έγραψε: Μπορείτε να μου δώσετε συγκεκριμένα επιχειρήματα για τον Vigas π.χ ώστε να μάθω κάποια πράγματα παραπάνω;;;


Θα σου πω μερικα στα γρηγορα...
Η παραδοση που εχει μια εταιρια και η αξιοπιστια της σε βαθος χρονου.
Ο vigas παραγεται απο το 1993...απο τοτε μεχρι και σημερα παραγει - βελτιωνει ξυλολεβητες και μονο...εδω και λιγα χρονια παραγει και λεβητες πελλετ.
Αντιθετα η buderus παραγει ξυλολεβητες τα τελευταια 2 χρονια...στους λεβητες πετρελαιου ναι ειναι γαματη.
Δες για να καταλαβεις την αποδοση μιας συσκευης την θερμοκρασια καυσαεριων...ο vigas δουλευει με θερμοκρασιες καυσαεριων max 150 - 160 βαθμους.
Ο buderus πανω απο 250.
O vigas εχει 430 κιλα και εχει 6mm παχος...ο buderus αν δεν κανω λαθος 5mm.
O vigas ρυθμιζει μονος του πρωτογενη δευτερογενη αερα και εχει βαθμο αποδοσης κοντα στο 90%.
Ο buderus μας λεει μεγιστη αποδοση εως 82%
Τελος ο buderus ειναι μαντεμενιος και ο vigas χαλυβδινος.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Argyrispro

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #130526 από Argyrispro
Απαντήθηκε από Argyrispro στο θέμα BUDERUS Logano S121-2 ή Vigas25;;;
Χαλυβδινος ειναι και ο Buderus. Κατά τα άλλα ο βαθμός απόδοσης 90% που δίνει ο vigas ειναι ρεαλιστικός όμως;; Κατά τα άλλα σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες! Υπάρχει κάποιος που έχει δεί ή συνδέσει και τους 2 λέβητες να μας πεί γνώμες;
Last edit: 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136317 από Argyrispro
Καλησπέρα,

Θέλω να αγοράσω αυτόν τον μήνα έναν λέβητα ξύλου πυρόλυσης. Μετά από μελέτη χώρου χρειάζομαι περίπου 24,000 θερμίδες. Έχω ήδη 6 τόνους ξερά ξύλα και τώρα θέλω να κάνω την αγορά.

Είμαι ανάμεσα στον Buderus Logano που τον έχω βρει στα 2100, τον Vigas 25 που έχω βρεί στα 2200 μαζί με Ladomat. Δοχείο αδρανείας για φέτος τουλάχιστον δεν θα βάλω. Τον buderus τον έχω δεί από κοντά και αυτός που τον είχε μου είπε πολύ καλά λόγια. Τον vigas δεν τον έχω δεί και δεν ξέρω κατά πόσο ο βαθμός απόδοσης είναι σωστός. Ο buderus επίσης έχει ενσωματομένο ανεμιστήρα αναρρόφησης καπνού όταν ανοίγεις την πόρτα ενώ ο vigas είναι extra και πάει + 250 ευρώ.

Γενικότερα θέλω να ακούσω γνώμες πάνω στο θέμα, ώστε να αξιολογήσω τις απόψεις και να προχωρήσω σε αγορά.

Ευχαριστώ πολύ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136348 από jnet
Παρακαλώ να μην ανοίγουμε καινούρια θέματα αφου εχει προυπαρξει συζήτηση, συνεχίζουμε στο παλιό θέμα.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145418 από JoGreek
τελικα ποιος ειναι καλυτερος ρε παιδια ο vigas η ο buderus???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ