BUDERUS Logano S121-2 ή Vigas25;;;

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #145446 από etsa67
θα συμφωνήσω με τον Κοσμίδη όσον αφορά τον Vigas καλύτερο λέβητα.
Κοίτα και τον Astra-gas 32 or 40 kw και με σούπερ τιμή το καλοκαίρι από celcious sta 1750 kai 1940 ο δεύτερος.
Προσωπικά ο vigas 25-31 kw έχει 6 τούμπα στη τελευταία διαδρομή και ο πάτος έχει πυρότουβλα. Ο άστρα είναι πολύ αξιόπιστος προσιτός και με καλύτερες πόρτες στο κλείσιμό τους.
Ο λέβητας της Μπουτέρους είναι και αυτός χαλύβδινος αλλά έχει βεντιλατέρ καυσαερίων και δεν θα έχεις και πρόβλημα καπνού σε κάθε τροφοδοσία αν και οι αστρα και βιγκαζ με καλή καπνοδόχο 200 -250 (μονωμένη δηλ.) δεν τίθεται τέτοιο θέμα.
Οι άστρα και βιγκάζ διαθέτουν και ηλεκτρονικό πίνακα με πλήρη ινβέρτερ σύστημα και κλαπέτο στη κατάθλιψη των καυσαερίων.
Εγώ έχω τοποθετήσει 10 βιγάζ 7 αστρα 2 μπούτερους και 5 άτμος και έχω καταλήξει στον άστρα. Απλά μου φαίνεται τέλειοσ και προέρχεται από μία Β Χώρα με πολύ καλή εμπειρία και μέταλλα.
Θα μείνει πολύ ευχαριστημένος αν και σε συμβουλεύω να αγοράσεις τον 40 kw αν δεν χρησιμοποιήσεις Δ. Αδρανείας. Η διαφορά τους είναι μικρή και θα λειτουργεί στο ρελαντί με αποτέλεσμα να καταναλώνει λιγότερο.
Να τον συνδέσεις με τρίοδη 55 άρα αν τον πάρεις χωρίς δ.αδρ. αλλιώς θα αναγκαστείς να τον δουλεύεις τσίτα με αυξημένη κατανάλωση και αναξέλλεκτες υπερθερμάνσεις.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": JoGreek

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #145447 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα BUDERUS Logano S121-2 ή Vigas25;;;
Τι κάνεις καλά είσαι?

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #145511 από Argyrispro
Απαντήθηκε από Argyrispro στο θέμα BUDERUS Logano S121-2 ή Vigas25;;;
Φίλε μου καλησπέρα, εγώ τελικά πήρα τον buderus και ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Εδώ θα βρείς μια παρουσίαση μου
energ.gr/index.php?option=com_kunena&vie...&id=59045&Itemid=384

και εδώ μια σύγκριση με τον vigas που κανένας δεν μπήκε στον κόπο να απαντήσει.
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59159&Itemid=384

Αν θέλεις να πιστέψεις τα χαρτιά και τα λόγια καλύτερα να αγοράσεις έναν βουλγάρικο με 96% απόδοση και θερμοκρασία καυσαερίων 45 βαθμών. Η buderus ειναι κορυφαία γερμανική εταιρεία με μεγάλη παράδοση στον χώρο των καυστήρων και όχι μόνο και φυσικά ειναι μέλος του ομίλου Bosch με ότι αυτό σημαίνει. Δές την σύγκριση μου με τον vigas και θα καταλάβεις ποιος ειναι καλύτερος μόνο και μόνο απο τις απλές λεπτομέρειες που κάνουν όμως την διαφορά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #145534 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα BUDERUS Logano S121-2 ή Vigas25;;;
Για την διαφορά της Buderus με κάποιον άλλον πυρολυτικό είναι καταλυτική. Το ξέρω ότι η Buderus έχει εμπειρία σε πετρελαίου και αερίου (έχω εγκαταστήσει αρκετούς στο παρελθόν) άρα και τώρα σε πυρολυτικούς. Διαθέτουν συνδυασμό τούμπων με βεντιλατέρ καυσαερίων που για τα χρήματα που διέθεσες αξίζει.
Εγώ όμως λόγω του ότι είναι Γερμανικός δεν θα τον αγόραζα με τίποτα. Θα αγόραζα κάτι αντίστοιχο με εξίσου πολύ καλή ποιότητα και εξίσου καλή απόδοση.
Σου λέω ότι καλά έκανες που τον αγόρασες αφού σου άρεσε. μόνο γράψε πόσα kw είναι η ισχύς, πόσα kw είναι τα σώματα , τι παρελκόμενα τοποθέτησες , και πόσο εύκολα πιάνει τη θερμοκρασία επιλογής του υδροστάτη. Τι κατανάλωση έχεις ανά ημέρα με θερμοκρασιακή διαφορά έξω-μέσα και πόσες ώρες λειτουργεί.
Επίσης το πιο σημαντικό. Τι θερμοκρασία καυσαερίων έχεις όταν το νερό έχει 60c και ποια είναι η θερμοκρασία του περιβάλλοντος.
Πρόσεξε το βεντιλατέρ να μην λειτουργεί με μεγάλες θερμοκρασίες πάνω από τους 300 c βάλε κόφτρες στα τούμπα Ή στα μισά απ' αυτά για μείωση της θερμοκρασίας και αύξηση του β απόδοσης.
Εγώ δουλεύω τους Astra - gas και με κόφτρες η θερμοκρασία με καλή φλόγα είναι 200 c και με ελκυσμό 30 πασκάλ.
Ξέρεις ότι στη πάνω πόρτα μπαίνει και καυστήρας πέλλετ όταν το αποφασίσεις απλά αλλάζεις πόρτα και τα πυρότουβλα τα βάζεις πάνω από τη κεραμική πλάκα.
Τα λέμε. άντε και καλορίζικος και πιστεύω θα μείνεις πολύ ευχαριστημένος.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #145659 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα BUDERUS Logano S121-2 ή Vigas25;;;
Μια και έπεσε στην αντίληψή μου πρόσφατα.
Λέβητας πυρολυτικός Logano S121-2 38kW, 26 μηνών (εκτός εγγύησης δηλαδή) που έχει εγκατασταθεί με δοχείο αδρανείας 1000lt, καίει ξερά ξύλα και καθαρίζεται τακτικά.
Χωρίς κάποιο προφανή λόγο καταστράφηκαν οι πυρόπλάκες και ράγισε ο άνω θώρακας του φλογοθαλάμου.
Νομίζω ότι είναι επισκευάσιμος, αλλά τα έξοδα βαρύνουν τον ιδιοκτήτη.

Αυτά ξέρω προς το παρόν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #145682 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα BUDERUS Logano S121-2 ή Vigas25;;;
Συμφωνώ. Αν και δεν έχω Πυρολυτικό αλλά 'εχω τοποθετήσει αρκετούς Astra ,Atmos Vigas, κάποιος από το Φορουμ Λεφτέρης είναι το όνομά του έβαλε μαντεμένια πλάκα ,υποτείθεται προστατεύει κάπως. Τα μειονεκτήματα ενός πυρολυτικού είναι το ράγισμα της ΄κεραμικής τους πλάκας. Κάνε ότι και ο Λευτέρης ,τοποθέτησε μία χοντρή λαμαρίνα΄πάνω από αυτή , 4-5 μμ , για να κάθονται τα ξύλα και να παρέχει κάποια προστασία. Αλλά και να σπάσει ή να ραγίσει βάλε πυρίμαχη σιλικόνη ή τσιμέντο επιφανειακά. Που να τρέχεις να αλλάζεις τώρα και αν δεν έχει θέμα με τη φλόγα , άφησέ το όσο σε πάει. Εκτός αν ραγίσει από μέσα οπότε θα παραμορφώσει τη φλόγα. αλλά και πάλι πόσο θα αλλάξει?

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ