Πρόβλημα υπερθέρμανσης ξυλολέβητα

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118853 από χρηστος8

Gdevil έγραψε:

χρηστος8 έγραψε: Καλωσηρθες στον θαυμαστο κοσμο του ξυλου.

Η εγκατασταση σου ειναι ατελης λογω απουσιας του αυτονοητου...

Τουλαχιστον 1000αρι δοχειο αδρανειας


Σε περιπτωση που παραμεινει η εγκατασταση σου ως εχει ετοιμασου για μαχες με ατελειωτες πισσες.

Οι ξυλολεβητες δεν πρεπει να δουλευουν με on off οπως του πετρελαιου, αλλα με συνεχομενη λειτουργια στο φουλ μεχρι τελους...χωρις δοχειο ειναι απλα αδυνατον.

Καλημέρα.
Να ρωτήσω κάτι.
Στο χοντρό μυαλό, δε ζητάω καμια ακρίβεια δεκαδικού...
Και με την εμπειρία σου.
Κάποιος που θα βάλει αδράνειας σε σχέση με κάποιον που δεν θα βάλει (και δεν είναι και κάθε μέρα στο καθάρισμα της πίσσας... για την ακρίβεια μάλλον 2 φορές το χρόνο ίσως κάτσει να την καθαρίσει)
Αυτός λοιπόν που θα βάλει αδράνειας.
Πόσο οικονομία λες να κάνει σε σχέση με τον άλλον?
Χοντρά χοντρά...
thx



Ωραιο το ερωτημα που εθεσες Gdevil...η απαντηση μου ειναι καθαρα προσωπικη.
Αυτος που δεν θα βαλει δοχειο αδρανειας, θα αναγκαζεται να δουλευει τον λεβητα με χαμηλοτερες θερμοκρασιες και με αναγκαστικα on - off...με αυτα τα δυο παραπανω λαθη στην λειτουργια του ξυλολεβητα... εκτιμω οτι θα εχει μια σπαταλη της ταξης του 30% περιπου.
Και πως να μην την εχει την σπαταλη, οταν ο βαθμος αποδοσης που υποσχεται ο κατασκευαστης, επιτυγχανεται με θερμοκρασιες των 80 βαθμων περιπου...σκεψου να δουλευει στους 50 με 60 για να αποφυγει τις υπερθερμανσεις.
Και πως να μην την εχει την σπαταλη, οταν τα on - off στην λειτουργια ενος ξυλολεβητα, μοιαζουν με μια φορτωμενη νταλικα που την κοβουμε στην ανηφορα...αντε να ξεκινησει μετα...αυτο παθαινει και ο ξυλολεβητας και γεμιζει πισσα συνεχως.
Σε ολα τα παραπανω προσθεσε και την αναγκαστικη κυκλοφορια νερου σε καποιο κυκλωμα θερμανσης ωστε να αποφυγουμε την υπερθερμανση του λεβητα.
Αυτη η ενεργεια που αναγκαζομαστε να διωχνουμε στην ουσια... ποση μπορει να ειναι;;; εχει να κανει με το ποσο μεγαλος ειναι ο λεβητας μας ωστε να υπολογιστει το περισευμα...οποτε αλλο ενα 10% σπαταλη εχουμε σιγουρα και απο δω...ισως και παραπανω.

Αυτα τα βασικα δινουν ενα 40% σπαταλης συνολικα...σε σχεση με καποιον που εχει δοχειο αδρανειας και λεβητα σωστα διαστασιολογημενο φυσικα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil, fotisbasm

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121183 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Πρόβλημα υπερθέρμανσης ξυλολέβητα

χρηστος8 έγραψε: Καλωσηρθες στον θαυμαστο κοσμο του ξυλου.

Η εγκατασταση σου ειναι ατελης λογω απουσιας του αυτονοητου...

Τουλαχιστον 1000αρι δοχειο αδρανειας


Σε περιπτωση που παραμεινει η εγκατασταση σου ως εχει ετοιμασου για μαχες με ατελειωτες πισσες.

Οι ξυλολεβητες δεν πρεπει να δουλευουν με on off οπως του πετρελαιου, αλλα με συνεχομενη λειτουργια στο φουλ μεχρι τελους...χωρις δοχειο ειναι απλα αδυνατον.

Κατι ξερει ο Χρηστος φιλε!
Χωρις μπαφερ δεν κανεις δουλεια,βαλε ενα μπαφερ τουλαχιστον χιλιαρι και θα σωθεις,το burnitaki ειναι πολυ καλο εργαλειο και τα νερα τα ανεβαζει στο τσατ-μπαμ, αλλιος θα πρεπει να παιδευεσαι ειτε κανοντας μισα η μερικα γεμισματα αλλιος θα εχεις αυτες τις υπερθερμανσεις!
Εβαλα εγω μπαφερ αλλα εκανα την βλακεια να βαλω 500 λιτρα για τον 30kw και με ενα γεμισμα 3/4 του λεβητα δηλ. 20 κιλα ξυλου με σχεδον παγωνιες εξω χτυπαω 85ρια-90ρια παντου και 24σαρια σε 150 τ.μ σπιτι το κολπο που δουλευω εγω ειναι ειτε ενα αναμα την ημερα (κατα τις 4-5 το απογευμα)με αυτα τα 20 κιλα ξυλο και μετα απο κανα 4-5 ωρο απλη συντηρηση με κανα ξυλο που και που μεχρι τις 12 το βραδυ και με τον θερμοστατη σπιτιου στο 21 μας παει ανετα μεχρι το πρωι που θα φυγουν τα παιδια σχολειο να ζεματανε τα σωματα,ειτε με τον αλλο τροπο που ειναι ενα αναμα το πρωι με 20 κιλα ξυλα και ενα ακομη το βραδακι κατα τις 7-8 παλι με καμια 15ρια 20 κιλα το πολυ, με τον δευτερο τροπο δεν εχω και καθολου πισες!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121949 από Tyxodioktis100
Καλησπέρα πάλι και ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Το πρόβλημα είναι ότι έχω υπερβολική κατανάλωση ξύλων. να κάνω μια χειροπιαστή ερώτηση
Ο κυκλοφορητής συνδέεται στην έξοδο των ζεστών νερών? η στην έξοδο των κρύων?
Απλά 2 υδραυλικοί διαφωνούν και εγώ δεν ξέρω ποιον να πιστέψω. τώρα τον έχω στην είσοδο των κρύων, από κάτω δηλαδή.
Το πρόβλημα ξεκινάει ότι καίω πολλά ξύλα, για σπίτι 200μ3 με αρκετές απώλειες βέβαια καίω πάνω από 60-70 κιλά ξύλα την ημέρα.
Εν τέλει διαβάζοντας όλο το φόρουμ είχα βρει κάποιες optimum ρυθμίσεις. Μήπως μπορεί κάποιος να τις ξαναγράψει?
Αλλά αρχικά ας μου πει καποιος για τον κυκλοφορητή

Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121952 από kosmidis80
Η θεση του κυκλοφορητη ειναι ασχετη με την καταναλωση που μπορει να εχεις! Σωστα ειναι και ετσι κ αλλιως.

Το θεμα των ρυθμισεων ειναι βασικα απλο, αλλα εχει να κανει με καθε περιπτωση ξεχωριστα!

Γενικα θα βαλεις θερμοκρασια νερων εκει που βλεπεις οτι αποδιδουν τα σωματα σου! Και αν εχεις τριοδη θα βαλεις τα νερα να ξεκινουν λιγο παραπανω απ οτι ειναι η τριοδη. Αν δεν εχεις τριοδη ξεκινα βαζοντας τα νερα στους 60. Αν δεις οτι σε καλυπτει οκ, αν οχι ανεβαστα στους 65.. Γενικα οσο ανεβαζεις την θερμοκρασια θα εχεις και ανοδο της καταναλωσης.

Τι ρυθμισεις θελεις δηλαδη να κανεις?

Α! τα 60 κιλα ξυλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ για 200μ σπιτι χωρις μονωση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121988 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Πρόβλημα υπερθέρμανσης ξυλολέβητα
60-70 κιλα ξυλα για 230τμ σπιτι εξω απο τις Σερρες χωρις μπαφερ και με την σερμπαντινα να ριχνει αβερτα κρυο νερο και να σου σπαταλαει το καυτο νερο και χωρις μονωση καλη το σπιτι,πλακα μας κανεις ρε φιλε,ποσα ηθελες να καις δηλ., 30-40 κιλα?
Ειπαμε το burnitακι ειναι καλο αλλα θαυματα δεν κανει φιλε!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122043 από Tyxodioktis100
Χμ...οκ παμε ξανα γιατι δεν ημουν ισως πολυ ακριβης....το σπιτι εχει καλη μονωση απλα ως μονοκατοικια ειναι εκτεθειμενο απο 3 πλευρες και οσο ναναι εχει απωλειες σχετικα με ενα οροφοδιαμερισμα του ιδιου μεγεθους η μια μεζονετα.

Το 60-70 κιλα ειναι λιγο λάθος το σωστό είναι 80-100 κιλά περίπου τώρα που έχει κρύο...
...λοιπον παρατηρησα οτι με τον ανεμιστηρα στο default τα ξυλα εξαφανιζονταν..πειραματιστικα χθες και τον εβαλα στο ελαχιστο και με μετριο γεμισμα, μια χαρα ανεβαζει θερμοκρασια και τα καιει μια χαρα...
,..σημερα εκανα ενα αλλο πειραμα και αφησα ελαχιστα την πορτα ανοιχτη ( με τον μεντεσε στο σχεδον κλειστο...)..ρε παιδια μια χαρα ανεβαζε θερμοκρασια...μια χαρα ζεστανε το σπιτι...και εφαγε και τα μισα ξυλα...τι σκατα...θα συνεχισω την παρατηρηση αλλα κατι δεν μου παει καλα με τον ανεμιστηρα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.193 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ