Λέβητες βιομάζας: ιδιοκατασκευές - βελτιώσεις

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #7760 από natural power
Καλημερα στην παρεα..ΣΥΝΧΑΡΙΤΗΡΙΑ!!!!
Παρακολουθω την κουβεντα αρκετο καιρο.ειμαι κ εγω αγροτης κ ανθρωπος της πατεντας.τα πελλετ τα βλεπω σαν επενδυση(απαγορευτηκη προς το παρον).εγω καιω πυρινοξυλο σε λεβιτα με δικαμου σχεδια,η κατασκευη εγινε με την βοηθεια ενος θειου μου που εχει μηχανουργειο.το καλοκαιρι βεβαια θα γινουν καποιες τροποποιησεις για διευκοληνση στο καθαρισμα.το κοστολογειο του εφτασε τα 3500ε αλλα οι ετοιμοι λεβητες βιομαζας μπορουν να τον ζηλευουν ολοι οι λεβητες του εμπορειου εχουν λαμαρινα 3χιλιοστα εγω εβαλα 5χιλ με αποτελεσμα σχεδον διπλασιο κοστολογειο υλικων μαζι με με τισ τουμποσωλινεσ που χρισιμοποιησα οχι μονο για την εξοδο των καυσαεριων αλλα κ για την κυκλοφορια νερου ακριβως πανω απο την φλογα με αποτελεσμα καλες αποδωσεις.καθαριζω καθε 12-15 μερες 50-60 λιτρα σταχτη κ ενα μισαωρο ξυσιμο τοιχοματων.με τις θερμοκρασιες απο -3 εως 3 των τελευτεων ημερων καιω γυρο στα 60κιλα το 24ωρο σε σπιτι 140 τμ κ ξυλινα κουφοματα.
ΣΥΓΝΩΜΗ για τα ορθογραφικα :blush:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #7825 από jnet
Καλωσήρθες βάλε καμμια φωτογραφία

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #7976 από egglezos

natural power έγραψε: ετοιμοι λεβητες βιομαζας μπορουν να τον ζηλευουν ολοι οι λεβητες του εμπορειου εχουν λαμαρινα 3χιλιοστα εγω εβαλα 5χιλ με αποτελεσμα σχεδον διπλασιο κοστολογειο υλικων μαζι με με τισ τουμποσωλινεσ που χρισιμοποιησα


δεν έψαξες καλά...υπάρχουν πολλοι λέβητες με 5χιλιοστά λαμαρίνα...και τόσο που σου στοίχισε, θα τον είχες πάρει έτοιμο και με λυμένα όλα τα προβλήματα που πιθανόν να έχει μία πιλοτική κατασκευή...

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #7982 από terisds

egglezos έγραψε:

natural power έγραψε: ετοιμοι λεβητες βιομαζας μπορουν να τον ζηλευουν ολοι οι λεβητες του εμπορειου εχουν λαμαρινα 3χιλιοστα εγω εβαλα 5χιλ με αποτελεσμα σχεδον διπλασιο κοστολογειο υλικων μαζι με με τισ τουμποσωλινεσ που χρισιμοποιησα


δεν έψαξες καλά...υπάρχουν πολλοι λέβητες με 5χιλιοστά λαμαρίνα...και τόσο που σου στοίχισε, θα τον είχες πάρει έτοιμο και με λυμένα όλα τα προβλήματα που πιθανόν να έχει μία πιλοτική κατασκευή...

Η χαρα της δημιουργιας!!!!!ΜΠΡΑΒΟ.

ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!!
Στράτος.
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by terisds.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #8121 από egglezos

terisds έγραψε:

egglezos έγραψε:

natural power έγραψε: ετοιμοι λεβητες βιομαζας μπορουν να τον ζηλευουν ολοι οι λεβητες του εμπορειου εχουν λαμαρινα 3χιλιοστα εγω εβαλα 5χιλ με αποτελεσμα σχεδον διπλασιο κοστολογειο υλικων μαζι με με τισ τουμποσωλινεσ που χρισιμοποιησα


δεν έψαξες καλά...υπάρχουν πολλοι λέβητες με 5χιλιοστά λαμαρίνα...και τόσο που σου στοίχισε, θα τον είχες πάρει έτοιμο και με λυμένα όλα τα προβλήματα που πιθανόν να έχει μία πιλοτική κατασκευή...

Η χαρα της δημιουργιας!!!!!ΜΠΡΑΒΟ.


για την χαρά της δημιουργίας πάω πάσο...έχεις δίκιο terisds...συγνώμη.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #8157 από Αgrovann
Το έψαξα και εγω για κατασκευή αλλα κόλλησα στα υλικα Θελει ειδική λαμαρίνα και τούμπα για θερμοκρασία και ανέβαινε πολύ το κόστος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ