Λέβητας βιομάζας ξύλου σπάνια καθάρισμα

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154384 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Φιλε μου εμενα εχει 20 καθετα τουμπα με διαφραγματα και καθαριζω καθε μηνα καιω μονο πελλετ ξυλου .το πυρινοξυλο ενοχλει απο τη μυρωδια τη γειτονια.οντως δεν υποφερεται αλλα μπορεις να κανεις και διαφορετικα?ειπαμε μας καταντησαν θερμαστες και ολα τα υπολοιπα!!!!!!!!!!!!!! :evil: :evil: :evil: :evil:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154385 από etsa67
Έτσι είναι Κώστα δυστυχώς αλλά έχει όμως και ενδιαφέρον η όλη κατάσταση με τη ταλαιπωρία.
Γενικά αν επιθυμείς λέβητα χωρίς πολύ καθάρισμα και να λειτουργεί με καλό Β.Α.
θα πρέπει να προμηθευτείς κάποιον λέβητα ξύλου -πέλλετ μεγαλύτερης ισχύος και με μεγάλο συλλέκτη στάχτης. Η ελάχιστη συχνότητα απομάκρυνση της στάχτης και καθάρισμα των τούμπων η΄των διαφραγμάτων θα περιοριστεί μόνο με χρήση πέλλετ στον 1 μηνα η και περισσότερο. Με καύση ξύλου κάθε εβδομάδα η καλύτερη περίπτωση. Για να πετύχεις τέτοια αποτελέσματα πρέπει να έχεις καπνοδόχο πολύ καλού ελκυσμού με μόνωση , και ίσως και βεντιλατέρ καυσαερίων.
Φυσικά και το καύσιμο παίζει ουσιαστικό ρόλο καθώς και η καύση του.
Πέλλετ καλής ΄ποιότητας α2 κάνει καλή καύση και αφήνει λίγα κατάλοιπα.
Υπόψη ότι για ξύλα πρέπει να είναι πολύ στεγνά και να χρησιμοποιηθεί και τρίοδη φορτίου ανοίγματος πάνω από τους 55.
Είναι ιστορία η όλη υπόθεση.
Εμείς το καταφέραμε γιατί όχι και εσύ.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154386 από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ
Τι εννοείς etsa 67 με καλό Β.Α.;Αν έχεις υπόψη σου κάποιο καλό λέβητα πες μου...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154387 από jnet

ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ έγραψε: Τι εννοείς etsa 67 με καλό Β.Α.;Αν έχεις υπόψη σου κάποιο καλό λέβητα πες μου...

Αν δεις τα video στην αρχική σελία του energ.gr εχει πολλους αλλά είναι ακριβοί.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154393 από etsa67
Εννοώ ότι λειτουργούν με πολύ καλό βαθμό απόδοσης για πάνω από 5 ώρες.
Αυτοί είναι οι Πυρολυτικοί οι οποίοι δέχονται στην άνω πόρτα και καυστήρα πέλλετ.
Astra-Atmos, κ.ο.κ.
Υπάρχουν και απλοί με τούμπα ή διαφράγματα με τους πρώτους να λειτουργούν με μεγαλύτερο Β.Α.
μόνο όταν υπάρχει φλόγα. Όταν όμως τα ξύλα γίνονται κάρβουνα οι περισσότεροι λέβητες αποδίδουν το ίδιο (ισχύς / ώρα.)
Όταν οι ξυλολέβητες έχουν μεγαλύτερη ισχύς από την προβλεπόμενοι λειτουργούν με πολύ μεγάλο Β.Α. και ιδιαίτερα στη καύση πέλλετ οριζόντιας φλόγας και με εναλλάκτη τούμπα.
Προτίμησε λέβητα ξύλου με τούμπα σχεδόν διπλάσιας ισχύς από την ισχύ του λ΄΄εβητα περτελαίου.
Δηλ, αν οι απώλειες του χώρου σου είναι 30000 kcal/h kai η ισχύς του λέβητα πετρ. είναι 35000 επέλεξς λέβητα ξύλου τουλάχιστον 60000 kcal/h θα έχεις δραματική οικονομία και απόδοση θα πιάνει για πλάκα θεροκρασία λειτουργίας και θα σταματάει ο φυσητήρας και τα ξύλα θα είναι μέσα σχεδόν άκαυτα.
Και στο πέλλετ το ίδιο θα αποδίδει με 96+ Β.Α.
Αυτό είναι το μυστικό στους λέβητες στερεών καυσίμων.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154403 από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ
Το λέβητα το είχα βάλει με το πρόγραμμα εξοικονομώ έκανα μόνωση στο σπίτι και όποιον ρώτησα μου πρότειναν τον mavil primus οι θερμίδες για διόροφη οικοδομή 170τμ είναι 40000 τόσο είναι και του πετρελαίου ενώ της mavil είναι 60000 θερμίδες.Θα ρωτήσω για τους λέβητες που μου προτείνεις και αν είναι όπως τα λες θα πουλήσω αυτόν που έχω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ