thalia 35kw alarm A10 (Αλλαγή αντίστασης)

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Μήνας πριν #180138 από tassosss
Καλησπέρα 
Αν μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει σε κάποιες ερωτήσεις σχετικα με το αλλαρμ Α10 βλάβη ηλεκτροδίου έναυσης.
1) Είναι σίγουρο οτι χρειάζομαι αλλαγή αντίστασης; Μπορω να το εξακριβώσω κάπως;
2)Αν χρειάζομαι αντίσταση πώς την αλλάζω; απο το πλαι μπορώ; (ρωτάω διότι το μηχανημα ειναι λίγο στριμογμένο)
3)Προμηθεύομαι αντίσταση απο το εργοστάσιο;
Αν μπορεί κάποιος να μου δώσει ακριβης οδηγίες ανικαταστασης.(με φωτο)
Ευχαριστώ εκ των προτερων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Μήνας πριν - 1 Χρόνος 1 Μήνας πριν #180142 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Πάρε στη MYTHERM  ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΟΥΝΕ .ΤΗΝ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ  ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΟΥ ΦΟΡΑΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΣ.ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΤΕΧΝΙΚΟ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ
Last edit: 1 Χρόνος 1 Μήνας πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Μήνας πριν #180143 από tassosss
Απαντήθηκε από tassosss στο θέμα thalia 35kw alarm A10 (Αλλαγή αντίστασης)
Η αντίσταση μπορεί να αλλαχθεί από το πλαϊνό καπάκι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Μήνας πριν - 1 Χρόνος 1 Μήνας πριν #180144 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα thalia 35kw alarm A10 (Αλλαγή αντίστασης)
Έχω αλλάξει στη Thalia 21.
Κλείνεις το ρεύμα.
Ανοίγεις τα καπάκια (πάνω και πλαϊνά) για να έχεις πρόσβαση.
Αποσυνδέεις τα καλώδια τροφοδοσίας.
Ξεβιδώνεις την παλιά με ένα σωληνωτό κλειδί.
Βιδώνεις την καινούρια, επανασυνδέεις τα καλώδια τροφοδοσίας,  μονώνεις τις συνδέσεις αν δεν έχουν μονωμένες κλέμμες και κλείνεις τα καπάκια.
Αν είναι κεραμική την πιάνεις με πολλή προσοχή και φροντίδα να μην τη σπάσεις γιατί είναι ευαίσθητη.
Αν ψάξεις εδώ στο φόρουμ στο νήμα Thalia 21  παλιά (2014 νομίζω) είχα ανεβάσει κάποιο σκίτσο.
Last edit: 1 Χρόνος 1 Μήνας πριν by giokaspart.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": tassosss

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Μήνας πριν #180147 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Όπως σου είπα μίλα με τη MYTHERM ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΕΊΛΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝΕ ΑΝ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΥΣΗ  (ΧΩΡΙΣ ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΣ)ΑΛΛΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΦΟΡΑΕΙ !!!!!😉😉😉😉😉😉😉

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Μήνας πριν #180149 από rofos
Απαντήθηκε από rofos στο θέμα thalia 35kw alarm A10 (Αλλαγή αντίστασης)
Φίλε tassoss τα πιο πολλά στα απάντησαν οι παραπάνω συμφορουμίτες giokaspart και πηχας. Θα συμπλήρωνα να ελέγξεις τις επαφές της αντίστασης μήπως έχει ξεκουμπώσει καμιά επαφή και την γλιτώσεις, εννοείται  τον έχεις βγάλει απο την πρίζα  και δεν αρκεί να τον έχεις κλειστό από τον πίσω διακόπτη. Αν όλα είναι εντάξει τότε μάλλον ήρθε η ώρα για αλλαγή, ειδικά αν έχεις την μεταλλική αντίσταση. Μπορείς και μέσα από το μενού να δώσεις εντολή να ανάψει η αντίσταση για έλεγχο αλλά για να σου βγάζει error πιθανόν απεβίωσε. Εχω τον ίδιο λέβητα, και πιο εύκολη πρόσβαση έχεις από το δεξί πλαινό καπάκι βγάζοντας και τον σωλήνα εισαγωγής αέρα καύσης. Η Mytherm δίνει αντίσταση μαύρου χαλαζία quartz πολύ ανώτερη από την απλή μεταλλική. Ρώτα στη Mytherm όπως σου είπαν οι συμφορουμίτες παραπάνω αν ταιριάζει στον δικό σου λέβητα. Στον δικό μου έχει βιδώσει κανονικά στον πυροσωλήνα της μάνας του, εσύ όμως ρώτα τους μπορεί ο λέβητας σου να έχει κάποια διαφορά που δεν την ξέρεις. Αν δεν το "έχεις" με τα μαστορικά ζήτα βοήθεια τεχνικού. Προσοχή στα 220V.  Οτι άλλο θέλεις εδώ είμαστε όλοι για βοήθεια. Αν θελεις  αργότερα ενημέρωσε το νήμα  τελικά τι αντίσταση έβαλες.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": tassosss

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.100 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ