Commo 21 kw (από SpirosHomevideo)

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133043 από COMMO 21KW
Απαντήθηκε από COMMO 21KW στο θέμα Commo 21 kw (από SpirosHomevideo)
Απλο dimitis11
Προς ενημερωση για μειωση τις καταναλωσης καυσιμων απο τις σομπες οποοιασδηποτε κατηγοριας(πελλετ,πετρελαιου,ξυλου)ο αερας καυσης πρεπει να ερχεται απο εξω.
Ο λογος ειναι απλος,οταν δεν ανοιγουμε ΑΜΕΣΑ τρυπα στον τοιχο για να παρει τον αερα απο ΕΞΩ τοτε η σομπα τον παιρνει ΕΜΕΣΑ απο ΕΞΩ,δηλαδη αντι να εχουμε ενα σωληνα στον τοιχο πισω απο την σομπα και να ερχετε ο αερας κατευθειαν απο εξω στο θαλαμο καυσης ΤΟΤΕ εμεσα μεσο χαραμαδων -ανοικτου παραθυρου ο κρυος αερας εισερχεται πρωτα απο το παραθυρο στο σπιτι και αφου προθερμανθει μπαινει στο χωρο καυσης της σομπας και βγαινει απο την καμηναδα,εν το μεταξυ εχει ριξει τη θερμοκρασια στο σημειο που εισερχεται στο σπιτι οπως επισης εχει μειωση και την σχετικη υγρασια του σπιτιου.
Αυτος ειναι νομος της φυσικης και οχι δικη μου επινοηση.
Απο τη στιγμη που βγαινει αερας μεσω της καμιναδας μεσα απο το σπιτι απο καποιο αλλο σημειο του σπιτιου ΠΡΕΠΕΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ να εισελθει αερας (κρυος χειμωνιατικος)ωστε να αναπληρωσει τον αερα που βγηκε αλλιως η σομπα δεν θα αναβε.


Πες τα Χρυσόστομε

Σπύρος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133080 από andreas72
Απαντήθηκε από andreas72 στο θέμα Commo 21 kw (από SpirosHomevideo)
στο πρώτο 8εμα που έκανες "Εισαγωγή νωπού αέρα στο χώρο καύσης"
σου απάντησαν!! ,εγώ πήρα το αντίθετο μήνυμα από αυτό που λέει ο dimitris11 !!

στην απάντηση #128618 σου λέει ο άνθρωπος "O πιο κρυος εξωτερικος αερας εχει οντως περισσοτερο οξυγονο κ αυτο ειναι καλο για την καυση.
Βεβαια απο την αλλη ειναι πιο κρυος κ θα εχεις λιγο χαμηλοτερη θερμοκρασια στον χωρο καυσης κ κατ'επεκταση κ στην αποδιδομενη θερμοκρασια στον χωρο σου.
Ομως αν παιρνεις αερα απο μεσα κερδιζεις κατι σε θερμοτητα αλλα απο την αλλη ξηραινεις πολυ τον εσωτερικο σου αερα.
Οπως καταλαβαινεις καπου χανεις κ καπου κερδιζεις."
γιατί ακούς τον dimitris11 και όχι τον stergiosbik ??
ιδικά ο Nasikas στην απάντηση #128889 με τα λεγόμενα του dimitris11 κάνει τεράστιο λάθος!!!!!!
στο λέει και στην απάντηση #128627 ο dimlyk
και εμένα μου αρεση η οικονομία , ρώτησα και εγώ φυσικό και sory αλλά διαφωνη με τον dimitris11.
εγώ πάλι σκέφτομαι, πως σβήνει μια φωτιά? με νερό!, δηλαδή υγρασία!,άρα ρίχνουμε την θερμοκρασία του ξύλου.........άρα !

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #133114 από COMMO 21KW
Απαντήθηκε από COMMO 21KW στο θέμα Commo 21 kw (από SpirosHomevideo)

andreas72 έγραψε: στο πρώτο 8εμα που έκανες "Εισαγωγή νωπού αέρα στο χώρο καύσης"
σου απάντησαν!! ,εγώ πήρα το αντίθετο μήνυμα από αυτό που λέει ο dimitris11 !!

στην απάντηση #128618 σου λέει ο άνθρωπος "O πιο κρυος εξωτερικος αερας εχει οντως περισσοτερο οξυγονο κ αυτο ειναι καλο για την καυση.
Βεβαια απο την αλλη ειναι πιο κρυος κ θα εχεις λιγο χαμηλοτερη θερμοκρασια στον χωρο καυσης κ κατ'επεκταση κ στην αποδιδομενη θερμοκρασια στον χωρο σου.
Ομως αν παιρνεις αερα απο μεσα κερδιζεις κατι σε θερμοτητα αλλα απο την αλλη ξηραινεις πολυ τον εσωτερικο σου αερα.
Οπως καταλαβαινεις καπου χανεις κ καπου κερδιζεις."
γιατί ακούς τον dimitris11 και όχι τον stergiosbik ??
ιδικά ο Nasikas στην απάντηση #128889 με τα λεγόμενα του dimitris11 κάνει τεράστιο λάθος!!!!!!
στο λέει και στην απάντηση #128627 ο dimlyk
και εμένα μου αρεση η οικονομία , ρώτησα και εγώ φυσικό και sory αλλά διαφωνη με τον dimitris11.
εγώ πάλι σκέφτομαι, πως σβήνει μια φωτιά? με νερό!, δηλαδή υγρασία!,άρα ρίχνουμε την θερμοκρασία του ξύλου.........άρα !


Πάντως andrea72 όπως και να έχει το θέμα, αυτό που τελικά έχει σημασία ότι ο καθ'ένας γνωρίζει το χώρο στον οποίο ζει καλύτερα από κάθε άλλον . Τα βάζει κατω, τα ζυγίζει και άνάλογα κάνει αυτο που κρίνει και σύμφωνα με οδηγίες ή συμβουλές κάποιων "ειδικών".
Ακουλούθησα και γω κάποιες οδηγιες και έκανα αυτό που έκανα .
Τώρα αν ήταν ή δεν ήταν σωστές οι κινήσεις που έκανα δεν ξέρω γιατι δεν είμαι υδραυλκός, θα φανεί στο μελλον. Πάντως απ΄όλους κατι θετικό πήρα.

Έχω μιλήσει τηλεφωνικά με την αντιπροσωπεία, την ίδια στη θεσ/νίκη όσον αφορα για τις ρυθμίσεις(αέρα και στροφών κοχλία) και μου είπαν ότι όσο "παίζεις" μ΄αυτή τη σόμπα τόσο ανακαλύπτεις τις δυνατότητές που έχει.
Βέβαια δεν τολμώ να πειράξω τίποτα άλλο εκτός από στροφές αέρα και κοχλία.(καιτο πότε θα παίρνει μπρος ο κυκλοφορητής.)
Χθές δοκίμασα και κατέβασα στη 1η σκάλα, το τάισμα και τον αέρα.
Αναμένω

Σπύρος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ