Ιστορία μιας ξυλόσομπας... by taxideytis

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69634 από taxideytis
Την σόμπα μου την κάνανε δώρο στην Σάμο. Στο Καρλόβασι. Το 2006. Την είδα πεταμένη σε μιά αποθήκη κάτω απο λιόπανα. Ρω΄τησα, ρε σύ την θές αυτή; Οχι μου απάντησε. Και έτσι μια άλλη φορά πούχα το niva άδειο την πέταξα μέσα...Μούπε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης οτι ήταν παλιά γαλλικιά και την έβγαλε διότι έιχε φτιάξει τζάκι μετά απο ανακαίνιση. Την έφερα κάποια στιγμή στην Αθήνα και κάποτε ταξίδεψε στα ορεινά της Καρδίτσας όπου τοποθετήθηκε στο υπόγειο μιας μικρής αγροικίας που έκτιζα (και συνεχίζω να φτιάχνω) αρχής γενομένης απο το 2008. Αγοραστήκενε μπουριά και άναψε για 2-3 μήνες αρχές ενός χειμώνα. Μετά το σπίτι απέκτησε παράθυρα, τζάκι, και στόφα-μασίνα, οπότε η σόμπα παρέμεινε στο υπόγειο. Δεν ξανάναψε.
Φέτος μετά απο ασυμφωνία για το κόστος και την λειτουργία ενός λέβητα pellet στην ενοικιαζόμενη κατοικία όπου διαμένω αποφάσισα, να ενεργοποιήσω την σόμπα. Μεταφέρθηκε αρχές καλοκαιριού στην Καρδίτσα σε γνωστό χυτήριο όπου λύθηκε και βάφηκε εξ αρχής. Τότε παρατήρησα και τα γράμματά της πάνω. la tzarine. Mia γρήγορη έρευνα στο διαδυκτιο μου έβγαλε την καταγωγή της. arnauld.divry.pagesperso-orange.fr/concu...ts%20%28suite%29.htm.

Έχω μια γιαγιά σόμπα λοιπόν. Ανοίχθηκαν δύο τρύπες, κάθετο μπουρί 1,5 μέτρο, εναλάκτης θερμότητας (που δεν έχω καταλάβει ακριβώς πως λειτουργεί), εσωτερικό τοίχο τρύπα, πατάρι WC, 4 μέτρα οριζόντιο, 2 μέτρα κάθετο. Πήγαμε στους 3 μήνες λειτουργίας με κάυσιμο βελανιδιά,έλατο και ελιά και αυτό το Σ/β κύριακο πάω για το πρώτο καθάρισμα μπουριών μάλλον.(ανάλογα καιρό και όρεξη...)
Το σπίτι έιναι στα 90+τετραγωνικά και τώρα με -3 έξω, έχω εδώ όπου γράφω στα 5 μέτρα απόσταση 17 βαθμούς. Το σπίτι κατασκευή δεκαετία του 80 με μονά τζάμια και μηδέν μονώσεις..
Θα προσπαθήσω και για φωτογραφίες άμεσα...
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69642 από foxsat
Απαντήθηκε από foxsat στο θέμα Ιστορία μιας ξυλόσομπας... by taxideytis
Καλως ορισες στο forum.

Η σομπα σου δεν αποδιδει καλα η δεν την ταιζεις αρκετα.Κατα πασα πιθανοτητα το πρωτο.

Ωραια γραφομενο παντος το 1ο σου post.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69644 από taxideytis
ωραία...δημοσιευθηκε....και είναι το πρώτο μου πόστ στο πολύ ενδιαφέρον forum σας.
Λάτρης της αυτονομίας παντός είδους, οπότε έχω παιδευτεί αρκετά σε τέτοιου είδους θέματα...
εδώ δύο φωτό απο τις προσπάθειες να βγεί απο το υπόγειο και να φορτωθεί στο τρέιλερ...
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by taxideytis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69648 από taxideytis
axxaxa αγαπητέ foxsat...η πρώτη φωτο έιναι καλοκαιρινή...είναι σβηστή...δεν έχει κάν μπουρί... :)
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by taxideytis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69683 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα Ιστορία μιας ξυλόσομπας... by taxideytis
Πραγματικά απίστευτο κομμάτι :woohoo:

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69687 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Ιστορία μιας ξυλόσομπας... by taxideytis
H σόμπα αυτή στα νιάτα της. Πραγματικά εξαιρετικό κομάτι!!


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.099 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ