Eva Calor Hydro 15kW by iguana

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61303 από georgepap31
Απαντήθηκε από georgepap31 στο θέμα Eva Calor Hydro 15kW by iguana
Μυρωδιά και γω έχω, κλείσε καλύτερα τις ενώσεις των μπουριών (αν δεν το κανες). Αυτό που φαίνεται στην έξοδο είναι ταυ? Αν ναι, απο κει θα βγαίνει καπνός.
ΚΑταναλώσεις καλές έχεις. Οι σωλήνες πίσω απ τον αργιλέ μου φαίνονται στενές?

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61324 από iguana
Απαντήθηκε από iguana στο θέμα Eva Calor Hydro 15kW by iguana
Εννοείς όπου ενώνεται το ένα κομμάτι με το άλλο ;Να τα σφίξω καλύτερα δηλάδη; Αν εννοείς το τ ακριβώς στην έξοδο της σόμπας , ναι ειναι ενα τ το στο οποίο το πάνω μέρος ενώνεται και συνεχίζει ενώ στο κάτω ξεβιδώνει κάτι σαν καπάκι(έχει και να εξωγκοματάκι από κατω) και μου ειπαν να το ανοίγω μία στο τόσο και να το καθαρίζω από υπολείματα.. Το άνοιξα κανα 2 φορές , έχει γίνει καφέ αλλά δεν έχει υπολέιματα που να μπορέις να πετάξεις.Μόνο με τρίψιμο δηλαδη καθαρίζεται ότι έχει.
Οι σωλήνες είναι οι κλασικές νομίζω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61325 από iguana
Απαντήθηκε από iguana στο θέμα Eva Calor Hydro 15kW by iguana

dimlyk έγραψε:

iguana έγραψε: Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.Ξέχασα να αναφέρω ότι η συγκεκριμένη είναι η εκθεσιακή(θα μου έρθει η καινούρια σε μια βδομάδα και θα την αλλάξουν) και αποτι ξέρω έχει ξανακάψει σε άλλο σπίτι. Στην ουσία καινούρια δηλαδή είναι μόνο η καμινάδα. Αλλά και καινούρια να ήταν καίει ήδη μια βδομάδα δεν θα είχε καεί ότι ήταν να καεί.. Αν ήταν καυσαέριο θα ήταν ορατό ; Θέλω απλά να αποκλείσω το να είναι κάτι επιβλαβές , πχ το να είναι μια συνηθισμένη μυρωδιά σόμπας σε λειτουργία δεν θα με πειράζει.
Για την κατανάλωση όπως έιπα δεν την καίω συνέχεια και είμαι συνηθισμένος σε θερμοκρασία 19-20 στο σπίτι οπότε φαντάζομαι ότι κάποιος που θα ήθελε 22 βαθμούς σταθερά θα έκαιγε πολύ παραπάνω. Το μπόιλερ δεν πρέπει να είναι πολύ μεγάλο , αυτό που λές είναι καλή σκέψη αλλά δεν ξέρω αν είναι εφικτό.Σκέφτηκα να κάνω μια δοκιμή να το κλείσω τελείως για να δω αν θα αλλάξει κάτι ως προς την απόδοση αλλά πρέπει να βρω από που γιατί μάλλον δεν έχει βάνα στον συλλέκτη (είναι ακριβώς 9 οι βάνες όσες και τα σώματα , εκτός αν είναι κοινό με κάποιο σώμα)

Για την γωνία , το μπουρί δεν είναι ακριβώς πίσω από την έξοδο , εκεί υπάρχει κολώνα όπως είπα γιαυτο γίνεται αυτό. Θα μπορούσα ίσως να κουνούσα όλοκληρη την σόμπα ποιο δεξιά αλλά μετά δεν ήταν τοποθετημένη ακριβώς στην γωνία , θα πήγαινε προς τον τοίχο δεξιά..
Οι σωλήνες πάνως κατευθείαν στο κολέκτερ και από εκει μοιράζει σε κάθε σώμα ξεχωριστα.


με δοκιμες θα το βρεις κι οπως σου ειπε ο φωκιωνας ,,,στον χωρο που ειναι η σομπα κλεισε το-α σωμα-τα
και φυσικα μην διανοηθεις να την βγαλεις εξω και να ζεσταινεις τις κουκουβαγιες :)

Εννοούσα να βγάλω την εισαγωγή αέρα με ένα σωλήνα από εξω μήπως και δεν ακούγεται το ρούφηγμα τόσο , αλλα ίσως προκύψουν άλλα μετά..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61327 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Eva Calor Hydro 15kW by iguana
Συνηθως δεν προκυπτουν αλλα θεματα, ισα ισα ειναι καλυτερα...
Παντως με την ελευση της δικης σου σομπας δες μηπως κανεις τα πραγματα καλυτερα...
Ξαναλεω τη γνωμη μου οτι οι 2 γωνιες ισως μακροπροθεσμα αποδειχτουν προβλημα.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62360 από iguana
Απαντήθηκε από iguana στο θέμα Eva Calor Hydro 15kW by iguana
Τελικά δοκιμάζοντας και κλεινοντας το μποιλερ ανεβαινει κατά πολύ η απόδοση , έχοντας κλεισει και 2 σώματα που ειναι πολύ διπλα στην σόμπα και δεν χρειάζονται, το νέρο είναι κολημενο στους 62-64 βαθμούς οπότε είναι πολύ καλα. Επίσης δεν ξέρω αν έτυχε αλλα με συγκεκριμένου τύπου πέλλετ (αυστριακό στην πορτοκαλι σακούλα όχι golden nuggets ) έχει μειωθει και πολύ η μυρωδια.
Θα δω αν μπορεί να γίνει και κάτι με την γωνία , μάλλον μπορεί να γίνει όπως το είπες. Μόνο να έβρισκα και κάτι για τον θόρυβο..
Απορία , αυτό που ανέφερα για το ποπ κορν , όταν καιει στο φουλ είναι φυσιολογικο να πετάγονται αρκετα πελλετ εκτός δοχείου προτού καουν ολόκληρα ? τα βλέπω και μέτα στην σταχτη που δεν έχουν γίνει τελέιως σκόνη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62363 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Eva Calor Hydro 15kW by iguana
οχι δεν ειναι φυσιλογικο να μενουν ακαυτα τα πελλετ ... στην φαση καθαρισμου βεβαια μπορει να μενει κανενα αλλα οχι στην λειτουργια ...οσο για την μυρωδια οπως τα λες δειχνει ναχει σχεση με την καυση ...οποτε δοκιμασε με λιγη αλουμινιταινια αν δεν τοκανες ηδη


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ