Eva Calor Hydro 15kW by iguana

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61268 από iguana
Eva Calor Hydro 15kW by iguana δημιουργήθηκε από iguana
Καλησπέρα σε όλους .
Έχει περίπου μια βδομάδα που εγκαταστάθηκε η σόμπα νερού Eva Calor hydro 15kw. www.evacalor.com/product/hydro-15-24-27-kw-6?lang=en
Καθότι καινούριος θεώρησα σωστό να την παρουσιασω και να ακούσω γνώμες και συμβουλές.
Η σόμπα μπήκε σε μεζονέτα 100 τ.μ. (50+50) με 9 σώματα + μποιλερ. Η απόδοση της στο νερό απότι γράφει είναι γύρω στα 11kw και τα υπόλοιπα τα εκπέμπει μέσω ακτινοβολίας στον χώρο.(χωρίς ανεμιστήρα).
Για την εγκατάσταση παραθέτω φωτογραφίες και περιμένω κάποιες παρατηρήσεις.Δυστυχως αναγκάστηκε να γίνει μια στροφή καθότι ακριβώς πίσω από την αριστερη πλευρα που ειναι η εξοδος των καυσαεριων υπάρχει κολώνα και έπρεπε να την παρακάμψουμε και να μετά να συνδεθεί στην καμινάδα.(υπήρχε έτοιμη για τζάκι) . Μου είπαν ότι δεν αποτελεί πρόβλημα γιατί ειναι μικρό το μήκος της στροφής. Ελπίζω να ειναι έτσι.
Πρώτες εντυπώσεις , καταρχήν είναι πολύ εμφανίσιμη μάλλον η πιο ωραία εμφανισιακά από όσες είδα, έχει πολλές ηλεκτρονικές λειτουργίες,χρονοδιακόπτες κτλ .
Στην πράξη τώρα χωρίς να έχω εμπειρία από άλλες σόμπες μου φαίνεται ότι κάνει αρκετό θόρυβο για υδραυλική.Ο περισσότερος προέρχεται από την εισαγωγή αέρα. Αν την έβγαζα εξωτερικά θα κέρδιζα σε θόρυβο; Πάντως σιγά σιγά τον συνηθίζω ειδικά όταν καέι χαμηλά δεν με ενοχλει πολύ.
Συχνά υπάρχει μια μυρωδία στον χώρο.Δεν μπορώ να προσδιορίσω αν ειναι φυσιολογική μυρωδιά σόμπας καθότι δεν έχω εμπειρία όπως έιπα , πάντως υπάρχει , όχι παντα αλλα την καταλαβαίνεις ειδικά αν μπεις από εξω στο σπίτι.Την γυνάικα μου που ειναι και έγκυος της ενοχλέι αρκετά και αυτό είναι πρόβλημα.
Καπνό δεν έχω δει ποτέ , ούτε στο άναμα όυτε κατα την λειτουργια. Δεν έχει βγάλει το παραμικρό ίχνος καπνου. Δοκίμασα διάφορα πέλλετ , αυστριακό,σέρβικο,του πράκτικερ κτλ δεν παρατήρησα τεράστιες διαφορες μεταξύ τους , η στάχτη έιναι φυσιολογική εκτός από μέρικά κοματάκια πέλετ που πετάγονται από το δοχείο (σαν ποπ κορν) και δεν έχουν καεί πλήρως.
Τώρα η σόμπα ζεστάινει αξιοπρεπώς το σπίτι και ομοιόμορφα.Δεν μπορεί να ξεπεράσει έυκολα τους 60 βαθμούς όταν καίνει όλα τα σώματα , δεν ξέρω αν οφείλεται σε πρόβλημα του δικτύου η σε ανεπάρκεια της σόμπας (που δεν νομίζω) πάντως όταν κλέινω μερικά από τα κάτω σώματα που μάλλον θα τα κρατήσω κλειστά γιατί ο χώρος ζεσταίνετα αρκέτα και από την ίδια , ανεβάινει μέχρι τους 62. Γενικά δεν είναι πετρέλαιο αλλα μπορώ να πώ ότι ανεβάζει ομοιόμορφα περίπου ένα βαθμό ανα ώρα.(από τους 18 στους 21 σε 3-4 ώρες λειτουργίας) και μέτα είτε την κλέινω έιτε την αφήνω στο πολύ χαμηλό.Για κατανάλωση δεν μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα καθότι αρχή αλλά πιστέυω ότι θέλει ένα 15κιλο για 1-1,5 μέρα για εξωτερική θερμοκρασία 5-8 βαθμούς (Θεσσαλονίκη και βορινό σπίτι).
Γενικώς αυτό που με απασχολέι περισσότερο έιναι αν η μυρωδία είναι φυσιολογική για μια σόμπα η αν φτάει κάτι άλλο.







Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61280 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Eva Calor Hydro 15kW by iguana
( ΜΗΝ ανοιγεις συνεχως το ιδιο θεμα )

Γενικά η μυροδια ειναι φυσιολογική και μετα απο 5-6 ωρες καλου καψιματος θα φυγει... τοσα μεταλα και τοσες μπογιες ειναι ακομα ακαφτα...

Το λεω αυτο μια και οπως λες κι εσυ δεν φαινεται να ειναι καυσαεριο...

Για τοσα τεραγωνικά + το μποιλερ καλα μου ακουγεται η καταναλωση.
για την θερμοκρασία ΙΣΩΣ καθοτι δεν ξερω την σομπα, αν μπορουσες πρωτα να δινει στα σωματα και οταν αυτα ζεσταθουν τοτε να δινει στο μποιλερ. Αληθεια ποσα λιτρα μποιλερ ειναι?
τα σωματα που ειναι στον ιδιο χωρο δοκιμασε να τα κλεισεις

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61282 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Eva Calor Hydro 15kW by iguana
Να πω οτι μ' αρεσουν οι 2 90 μοιρων γωνιες της καμιναδας τοσο κοντά... θα σου πω ψεματα...

αφου εχεις τοσο χωρο πισω απο την γυψωσανιδα τι τα στριμωξες.
φευγεις ευθεια πισω απο την σομπα μπαινεις μεσα στη γυψωσανιδα στριβεις και κολας στο μπουρι.
Μια γωνια 90 μοιρων λιγότερη

Τωρα που ειδα και τις φωτο θυμηθικα μια ερωτηση.
οι σωλήνες των νερων που δινεις στο κυκλωμα πανε στο κολεκτερ ετσι??? δε πανε σε κανα σωμα????

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61287 από iguana
Απαντήθηκε από iguana στο θέμα Eva Calor Hydro 15kW by iguana
Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.Ξέχασα να αναφέρω ότι η συγκεκριμένη είναι η εκθεσιακή(θα μου έρθει η καινούρια σε μια βδομάδα και θα την αλλάξουν) και αποτι ξέρω έχει ξανακάψει σε άλλο σπίτι. Στην ουσία καινούρια δηλαδή είναι μόνο η καμινάδα. Αλλά και καινούρια να ήταν καίει ήδη μια βδομάδα δεν θα είχε καεί ότι ήταν να καεί.. Αν ήταν καυσαέριο θα ήταν ορατό ; Θέλω απλά να αποκλείσω το να είναι κάτι επιβλαβές , πχ το να είναι μια συνηθισμένη μυρωδιά σόμπας σε λειτουργία δεν θα με πειράζει.
Για την κατανάλωση όπως έιπα δεν την καίω συνέχεια και είμαι συνηθισμένος σε θερμοκρασία 19-20 στο σπίτι οπότε φαντάζομαι ότι κάποιος που θα ήθελε 22 βαθμούς σταθερά θα έκαιγε πολύ παραπάνω. Το μπόιλερ δεν πρέπει να είναι πολύ μεγάλο , αυτό που λές είναι καλή σκέψη αλλά δεν ξέρω αν είναι εφικτό.Σκέφτηκα να κάνω μια δοκιμή να το κλείσω τελείως για να δω αν θα αλλάξει κάτι ως προς την απόδοση αλλά πρέπει να βρω από που γιατί μάλλον δεν έχει βάνα στον συλλέκτη (είναι ακριβώς 9 οι βάνες όσες και τα σώματα , εκτός αν είναι κοινό με κάποιο σώμα)

Για την γωνία , το μπουρί δεν είναι ακριβώς πίσω από την έξοδο , εκεί υπάρχει κολώνα όπως είπα γιαυτο γίνεται αυτό. Θα μπορούσα ίσως να κουνούσα όλοκληρη την σόμπα ποιο δεξιά αλλά μετά δεν ήταν τοποθετημένη ακριβώς στην γωνία , θα πήγαινε προς τον τοίχο δεξιά..
Οι σωλήνες πάνως κατευθείαν στο κολέκτερ και από εκει μοιράζει σε κάθε σώμα ξεχωριστα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61288 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Eva Calor Hydro 15kW by iguana
Εξαρταται κι αυτοι ποσο δυνατα την εκαψαν αλλα ναι... λογικα θα ειχε ξεμυρισει...
και οχι η δικια μου που ειναι κι αεροθερμη δεν μυριζει.

εκτος αν μυριζει η καμιναδα ( ως υλικό ) ή ακομα και η γυψωσανιδα η ιδια αν ο αερας απο πισω της ειναι εγκλωβισμενος κι ανεβαζει θερμοκρασια δες το και αυτο.


σε αυτη τη φωτο αν ειναι απο πανω προς τα κατω και στο βαθος κατω φαινεται η εισοδος της καμιναδας μου φαινεται οτι υπαρχει χωρος να επιανε το σωληνα απο το πλαι κι οχι καθετα


Οι 2 γωνιες ενδεχεται να σου κρατανε πολλά καταλοιπα και να θελει συχνό καθαρισμα. Τωρα που θα την λυσουν να σου ψερουν την δικια σου δες τι εχει μαζεψει.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61300 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Eva Calor Hydro 15kW by iguana

iguana έγραψε: Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.Ξέχασα να αναφέρω ότι η συγκεκριμένη είναι η εκθεσιακή(θα μου έρθει η καινούρια σε μια βδομάδα και θα την αλλάξουν) και αποτι ξέρω έχει ξανακάψει σε άλλο σπίτι. Στην ουσία καινούρια δηλαδή είναι μόνο η καμινάδα. Αλλά και καινούρια να ήταν καίει ήδη μια βδομάδα δεν θα είχε καεί ότι ήταν να καεί.. Αν ήταν καυσαέριο θα ήταν ορατό ; Θέλω απλά να αποκλείσω το να είναι κάτι επιβλαβές , πχ το να είναι μια συνηθισμένη μυρωδιά σόμπας σε λειτουργία δεν θα με πειράζει.
Για την κατανάλωση όπως έιπα δεν την καίω συνέχεια και είμαι συνηθισμένος σε θερμοκρασία 19-20 στο σπίτι οπότε φαντάζομαι ότι κάποιος που θα ήθελε 22 βαθμούς σταθερά θα έκαιγε πολύ παραπάνω. Το μπόιλερ δεν πρέπει να είναι πολύ μεγάλο , αυτό που λές είναι καλή σκέψη αλλά δεν ξέρω αν είναι εφικτό.Σκέφτηκα να κάνω μια δοκιμή να το κλείσω τελείως για να δω αν θα αλλάξει κάτι ως προς την απόδοση αλλά πρέπει να βρω από που γιατί μάλλον δεν έχει βάνα στον συλλέκτη (είναι ακριβώς 9 οι βάνες όσες και τα σώματα , εκτός αν είναι κοινό με κάποιο σώμα)

Για την γωνία , το μπουρί δεν είναι ακριβώς πίσω από την έξοδο , εκεί υπάρχει κολώνα όπως είπα γιαυτο γίνεται αυτό. Θα μπορούσα ίσως να κουνούσα όλοκληρη την σόμπα ποιο δεξιά αλλά μετά δεν ήταν τοποθετημένη ακριβώς στην γωνία , θα πήγαινε προς τον τοίχο δεξιά..
Οι σωλήνες πάνως κατευθείαν στο κολέκτερ και από εκει μοιράζει σε κάθε σώμα ξεχωριστα.


με δοκιμες θα το βρεις κι οπως σου ειπε ο φωκιωνας ,,,στον χωρο που ειναι η σομπα κλεισε το-α σωμα-τα
και φυσικα μην διανοηθεις να την βγαλεις εξω και να ζεσταινεις τις κουκουβαγιες :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ