MBS Olympia Plus - oδηγός επιβίωσης - by vag990

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51893 από vag990
Ας παρουσιάσω και εγώ με τη σειρά μου τη σόμπα ξύλου που αγόρασα και εγκατέστησα πριν 2-3 εβδομάδες.
Οι λόγοι που με έκαναν να αποφασίσω την αγορά ξυλόσομπας έναντι μιας σόμπας πέλλετ ή την αντικατάσταση του υπάρχοντος τζακιού ή λέβητα, είναι αρκετοί.
Μένουμε σε μονοκατοικία στον Σχινιά Αττικής με αρκετό χώρο για την αποθήκευση καύσιμης ύλης. Δεν προκαλώ όχληση στους γείτονες από τα κατάλοιπα της καύσης μιας και ο κοντινότερος είναι στα 30-40 μέτρα. Δεν είναι ιδιόκτητο το σπίτι και το ενδεχόμενο το Πάσχα να βρίσκομαι στη Μεσσηνία είναι σήμερα περισσότερο πιθανό από ποτέ. Για αυτούς και άλλους λόγους λοιπόν, είχα μόνο να αποφασίσω στο ποια ξυλόσομπα θα πάρω.
Το σπίτι είναι 115τμ με νότιο-νοτιοδυτικό προσανατολισμό, με πολύ καλή μόνωση, μελετημένα ανοίγματα, ανοιχτό από παντού. Να προσθέσω εδώ ότι είμαι μηχανολόγος μηχανικός και στα πρώτα μου επαγγελματικά βήματα εργαζόμουν στην, μεγάλη τότε, Daikin-Klimatair. Εδώ και πολλά χρόνια όμως ασχολούμαι με κατασκευές και έχω απομακρυνθεί από το χώρο. Παρόλα αυτά όμως έχω πλήρη αντίληψη στο τί χρειαζόμουν. Το τι άκουσα στις δύο εκθέσεις που πήγα ως ιδιώτης (οικονομική θέρμανση και μία στο MEC) δεν περιγράφεται. Δυστυχώς……
Τέλος πάντων, με συνοπτικές διαδικασίες απέρριψα τις γνωστές βαλκανικές εταιρείες. Κάπου μέσα στο φόρουμ είχα διαβάσει το σχόλιο κάποιου για την ποιότητα των σομπών της MBS και το έψαξα. Έπεισα πρώτα το γείτονα και φίλο μου να πάρει ένα μικρότερο μοντέλο της ίδιας εταιρείας –μιας και εκείνος χρησιμοποιεί το σπίτι ως εξοχικό και το επισκέπτεται κάποια ΣΚ τον χειμώνα - και όταν διαπίστωσα από κοντά πλέον τον λόγο για την ακριβότερη τιμή τους, την παρήγγειλα αμέσως :)

Η ύπαρξη φούρνου και το ρετρό λουκ της σόμπας που μου άρεσε πάρα πολύ και έδενε και με το υπόλοιπο σπίτι ήταν καταλύτης στην απόφαση.



Η σόμπα είναι η MBS Olympia Plus με απόδοση 12Kw.
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51895 από vag990
Απαντήθηκε από vag990 στο θέμα MBS Olympia Plus - oδηγός επιβίωσης - by vag990
Η παραγγελία έγινε από ηλεκτρονικό κατάστημα με έδρα την Θεσσαλονίκη.
Ευχαριστημένος πάρα πολύ από την τιμή, ευχαριστημένος από την επικοινωνία, ελαφρά δυσαρεστημένος από τον χρόνο παράδοσης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51896 από vag990
Απαντήθηκε από vag990 στο θέμα MBS Olympia Plus - oδηγός επιβίωσης - by vag990
Καύσιμη ύλη.
Πριν αγοράσει κάποιος “Αθηναίος” ή κάτοικος αστικού κέντρου μία ξυλόσομπα (πόσο μάλλον λέβητα) πρέπει να έχει κατά νου ότι θα πρέπει να εξασφαλίσει αρκετό χώρο για την αποθήκευση των ξύλων του. Στην δική μου περίπτωση ήταν έτοιμος ο χώρος. Κάποτε φιλοξενούσε παπαγάλους για εκτροφή, πλέον φιλοξενεί δρυ και ελιά….


Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51898 από vag990
Απαντήθηκε από vag990 στο θέμα MBS Olympia Plus - oδηγός επιβίωσης - by vag990
Αγοράστηκαν 2 τόνοι για αρχή αλλά όπως το πάει ο φετινός χειμώνας μπορεί να είναι και για τέλος.
Πολύ σημαντικό πάλι για εμάς τους αστούς και ειδικά τους πρωτευουσιάνους είναι η ποιότητα αλλά και η ποσότητα των ξύλων. Το πρώτο το λύνεις σχετικά εύκολα με την αγορά ενός μετρητή. Εγώ αγόρασα αυτόν στα 40€ αλλά υπάρχουν και οικονομικότεροι. Με την εμπειρία που αποκτά κάποιος που ασχολείται μερικά χρόνια με τα ξύλα βέβαια, καταλαβαίνει την υγρασία μόνο που θα δει ένα ξύλο. Επειδή όμως εμείς είμαστε νέοι, ξεκινάμε με τα βασικά. Τα ξύλα του έμπορού μου ήταν πάρα πολύ καλά. Υγρασία 16-20% σε όσα μέτρησα.


Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51899 από vag990
Απαντήθηκε από vag990 στο θέμα MBS Olympia Plus - oδηγός επιβίωσης - by vag990
Το δεύτερο θέλει προσοχή και επιμονή από την πλευρά μας. Ο καλύτερος πελάτης παραλαμβάνει 830-880 κιλά στον τόνο (άσχετα την υγρασία). Εγώ ασχολήθηκα ένα πρωινό για την παραλαβή τους. Ήμουν εκεί στο φόρτωμα. Μεγάλη προσοχή στο αντίβαρο. Μας κλέβουν μπροστά στα μάτια μας. Ανέβηκα πριν το φόρτωμα στην ζυγαριά και έβαλα τα βαρίδια στα 110 (λίβρες εντάξει; δεν θέλω παρανοήσεις) και ούτε που κουνήθηκε. Κατά… λάθος είχε μετακινηθεί το αντίβαρο που μετράει το απόβαρο. Προσοχή λοιπόν.
Η τιμή βέβαια είναι αθηναϊκή. 190€ οξυά και δρυς και 210 η ελιά. Αν φροντίσεις τουλάχιστον να αγοράσεις ξερά ξύλα και δεν σε κλέψουν στο ζύγι, τότε και μόνο τότε μπορείς να πεις ότι άντε και δεν αγοράζω μπρικέτες. Πήρα πάντως 48 κιλά απευθείας από Ρουμανία για δοκιμή μια εξαιρετική μπρικέτα. Περισσότερες πληροφορίες στο μέλλον για μια πιθανή ομαδική παραγγελία….

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51900 από vag990
Απαντήθηκε από vag990 στο θέμα MBS Olympia Plus - oδηγός επιβίωσης - by vag990
Δεν ξεχνάμε ένα καρότσι για την μεταφορά των ξύλων. Φυσικά και της οικοδομής το καρότσι (που έχω 2 στο σπίτι) κάνει και παρακάνει, αλλά δεν περνάει από το γυναικείο ΚΤΕΟ. Έτσι πρέπει να βρούμε κάτι που να “αξίζει” να πατάει στη βεράντα μας.
Στα μαγαζιά το δίνουν γύρω στα 25€. Στο Leroy το είχε πριν κανά μήνα 15€.

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ