Edilkamin Point by tenere

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43197 από stelios
Απαντήθηκε από stelios στο θέμα Edilkamin Point by tenere

Nasikas έγραψε: αρνούμαι να ζεσταίνω τα νυχτοπούλια.
Στους 220 την προγραμματίζω να "κόβει"
Και τους 220 τους πιάνει μετα απο 6 ωρες στο φουλ.

απο που μπορω να δω και να προγραματισω την θερμοκρασια εξοδου σε μια funny γνωριζεις?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43217 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Edilkamin Point by tenere

απο που μπορω να δω και να προγραματισω την θερμοκρασια εξοδου σε μια funny γνωριζεις?

Έχω όλα σχεδόν τα κρυφα μενου, αν ψαξω στο αρχειο μου θα βρω και αυτή.
Η αρχικη εργοστασιακη ρυθμιση είναι στους 260 στην Φανυ. Μετα βγαζει "fumi alta"

Όμως επειδή πολλοί χρήστες κάνουν λάθη στις ρυθμίσεις, σκέπτομαι να σταματησω να τα δίνω.
(είχα γραψει για φίλο που είχε δει σε κάποια παράμετρο να γραφει ΝΟ και το έκανε YES.
Με αποτελεσμα να σβηνει συχνα η σόμπα.
Και παραπονιοταν οτι "με το πελλετ σου, ούλο σβηνει..."
Το YES όμως ήταν στο πεδίο : "να σβηνει η σόμπα όταν πιανει την επιθυμητη θερμοκρασία ?"

Τι ακριβως θέλεις να κάνεις ;
Έχεις εξοικείωση με ηλεκτρονικά ;
Σου αρεσει να πειράζεις κουμπιά ; Σε "τρώει"..."σε αρεσει να σκαλίζεις " ..που λένε ;


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Nasikas.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": oddios

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43220 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Edilkamin Point by tenere
Σχετικά με την θερμοκρασία καυσαερίων, σε τουτη εδω την σόμπα που έχει η alfa wood στην Λαρισα, μετα απο αρκετες ώρες καυσης η θερμοκρασία ήταν 182 βαθμους
Δες το βιντεο


Τρελαινομαι να ακουω 270 βαθμους---Πως λέει μετα ότι έχει 85-90% αποδοση ;


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43542 από stelios
Απαντήθηκε από stelios στο θέμα Edilkamin Point by tenere

Nasikas έγραψε:

απο που μπορω να δω και να προγραματισω την θερμοκρασια εξοδου σε μια funny γνωριζεις?

Έχω όλα σχεδόν τα κρυφα μενου, αν ψαξω στο αρχειο μου θα βρω και αυτή.
Η αρχικη εργοστασιακη ρυθμιση είναι στους 260 στην Φανυ. Μετα βγαζει "fumi alta"

Όμως επειδή πολλοί χρήστες κάνουν λάθη στις ρυθμίσεις, σκέπτομαι να σταματησω να τα δίνω.
(είχα γραψει για φίλο που είχε δει σε κάποια παράμετρο να γραφει ΝΟ και το έκανε YES.
Με αποτελεσμα να σβηνει συχνα η σόμπα.
Και παραπονιοταν οτι "με το πελλετ σου, ούλο σβηνει..."
Το YES όμως ήταν στο πεδίο : "να σβηνει η σόμπα όταν πιανει την επιθυμητη θερμοκρασία ?"

Τι ακριβως θέλεις να κάνεις ;
Έχεις εξοικείωση με ηλεκτρονικά ;
Σου αρεσει να πειράζεις κουμπιά ; Σε "τρώει"..."σε αρεσει να σκαλίζεις " ..που λένε ;

Λοιπον εχω της βασικες ρυθμισεις για το μενου και θα ηθελα αυτα τα κρυφα μενου ετσι ωστε απλα να γνωριζω την σομπα εχω.δεν μου αρεσει να πειραζω απλα θελω να ξερω.
το θεμα μου ειναι αλλο εχω ενα θεμα κατα την εναρξη της σομπας.οταν παταω το κουμπι μου βγαζει check air flow (οχι παντα ομως).μολις το κλεισω αυτο το μηνυμα και κλεισω την σομπα,παταω αμεσως να αρχισει να δουλευει και ξεκιναει παντα καλα η σομπα.
η εναρξη γινετε παντα με καθαρη την σομπα.
εχω δοκιμασει τα παντα με τον τεχνικο που την εχει περασει(αριστη εξυπηρετηση εδω και ενα χρονο. ηταν εδω πριν 1 ωρα)
εχω αρκετη μαυριλα δυστηχως.
η καμιναδα ειναι 50εκ. οριζοντια,2 μετρα καθετη στο μπαλκονι κατω το ταυ καθαρισμου.γωνια 90 μοιρων.και περσι ειχα 2.5μ οριζοντια με καπελακι,φετος την μειωσα στο 1μ αλλα παλι τα ιδια.
αερα περνω απο εξω. σημερα που ηρθε ο τεχνικος τραβηξαμε την σομπα την καθαρισαμε απο πισω και δοκιμασαμε με εσωτερικο αερα. αλλα παλι τα ιδια.....
η επομενη κινιση ειναι να αλλαξω ενα λαστιχακι υποπιεσης που εχει κατω δεξια η σομπα και ισως αλλαγης αισθητηρα.
εχεις καμια ιδεα μπορεις να βοηθησεις εσυ? ή καποιος αλλος?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43565 από oddios
Απαντήθηκε από oddios στο θέμα Edilkamin Point by tenere
Stelios εχουμε την ιδια σομπα, κ εμενα στην αρχη εβγαζε το "check air flow" , μιλησα με τα κεντρικα και αλλαξαμε καποιες τιμες κ πλεον το κανει σπανια.Σε ιταλικα φορουμ βλεπω πως εμφανιζεται συχνα το θεμα αλλα δεν εχω βρει ακρη

Μαυριλα εχεις στο τζαμι `η εξω στο μπαλκονι? Απο στησιμο καμιναδας εχουνε ακριβως τα ιδια, πλεον δεν εχω μαυριλα στο μπαλκονι. Η μαυριλα στο τζαμι εχω καταληξει πως οφειλεται στο πελλετ, οποτε γενικως εχω αυξησει το wash time και αναλογα το πελλετ αυξανω τον αερα.
Καλυτερα ομως να μιλησεις με τον τεχνικο στην αντιπροσωπεια, ειναι εξυπηρετκος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43569 από tenere
Απαντήθηκε από tenere στο θέμα Edilkamin Point by tenere
Η point έχει alarm στους 300 βαθμούς και δουλεύει σταθερά στους 220 με 240. Ελκυσμός υπάρχει γιατί από την μέσα μεριά της καμινάδας τοποθετήσαμε καπνοδόχο Φ80 σε 4,5 μέτρα ύψος.
Παρόμοια λειτουργία έχει και η iris plus του πατέρα μου.
Στην δικιά μου polaris plus τα καυσαέρια φτάνουν στους 190 βαθμούς στη μέγιστη λειτουργία και στην αρχή του χειμώνα και στο τέλος που έχει μαζέψει η καμινάδα την κάπνα της από 4 τόνους πέλλετ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ