LaNordica Svezia by ELECTRICALCHIEF

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106737 από ELECTRICALCHIEF
Απαντήθηκε από ELECTRICALCHIEF στο θέμα LaNordica Svezia by ELECTRICALCHIEF
Αυτες οι σομπες ζητανε μηδενικο μηκος οριζοντιου μπουριου.
Μπορεις να βαλεις καινοριζοντιο μπουρι, αλλα φανταζομαινθα πρεπει να ακολουθει αρκετο καθετο, μονωμενο για να κρατησει οσο μπορει τον ελκυσμο. Αλλα αν η σομπα δεν καιει δυνατα ή η εξωτερικες συνθηκες δεν ειναι πολυ χειμωνιατικες δεν θα εχεις καλο ελκυσμο.
Επιπλεον αν τα ξυλα ειναι σχετικα υγρα ή τη σιγοκαις παλι ο ελκυσμος θα ειναι ελαχιστος. Ασε που θα πρεπει να καθαριζεις συχνα.
Και γω επεμενα για οριζοντιο πριν τη τοποθετησω, αλλα καλα που δεν το εκανα.

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106954 από trelos_panos
Απαντήθηκε από trelos_panos στο θέμα LaNordica Svezia by ELECTRICALCHIEF

efstathios έγραψε: ELECTRICALCHIEF μήπως έχεις ιδέα πόσο οριζόντιο μπουρί μπορέι να πάρουν οι σόμπες αυτές? Εγώ έχω την NIKOLETA της La Nordica και μετακομίζω στο πατρικό μου, το θέμα είναι οτι εκει σκέπτομαι να την βάλω στο κέντρο του σπιτιού με 3,80μ οριζόντιο υποχρεοτικά για να βγώ εξωτερικά και μετά 7 μ μονομένη 180mm.. πιστεύεις οτι θα έχω τον απαραίτητο ελκυσμο??

Καλό καλοκαίρι και πάλι!


με 3,8 οριζόντια θες 11,5 μέτρα κάθετη μετά και κατά προτίμηση με 30 μοίρες κλίση,όχι τελείως οριζόντια!
Last edit: 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν by trelos_panos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #107371 από efstathios
Απαντήθηκε από efstathios στο θέμα LaNordica Svezia by ELECTRICALCHIEF
Παιδιά σας ευχαριστώ, κλήση θα δώσω στο οριζόντιο αλλά το κάθετο δεν ξέρω αν μπορέσω να το βγάλω τόσο ψηλά κυρίως υψηλού κόστους της καμινάδας.
Σκέφτομαι την διατομή των εσωτερικών μπουριών να την κάνω από 130 σε φ150, θα πετύχω καλύτερο ελκυσμό η όχι?

Vigas 80kw Ξύλου
3x1000 ltr buffer
300 ltr ZNX
esbe VTC 511 60c
esbe vrg 131 + cra111
Grundfos Magna 3 32/80
ρυθμιστής ελκυσμού upmann Z5

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #107490 από ELECTRICALCHIEF
Απαντήθηκε από ELECTRICALCHIEF στο θέμα LaNordica Svezia by ELECTRICALCHIEF
Τι εννοεις απο 130 να τη κανεις 150? η εξοδος της σομπας ειναινκαι απαιτει μπουρι φ150. Επιπλεον καμιναδα φ200! Μηπως δεν εχειςνυπολογισει κατι?.

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #107689 από efstathios
Απαντήθηκε από efstathios στο θέμα LaNordica Svezia by ELECTRICALCHIEF
electricalchief η nicoletta παρόλο που έχει ίδια εστία με thn svezia έχει έξοδο φ130 πράγμα που πέρσι είχα την εντύπωση πως την πνίγει λιγάκι την εστία, φέτος στην νέα εγκατάσταση θα τα αλλάξω με 150 έσω.., το εξωτερικό το είχα 180 μονωμένο ούτως η άλλως.
στην νέα εγκατάσταση τελικά θα κάνω την καρδιά μου πέτρα θα την τοποθετήσω στην άκρη του σπιτιού στο σαλόνι δηλαδή με κίνδυνο τα δωμάτια να μένουνε χλιαρά, αλλά μετά απ΄όλες τις συμβουλές είναι χειρότερο να ζεσταίνεσαι και να ξεκαπνίζεις κάθε λίγο και λιγάκι το σπίτι από το άνοιγμα της σόμπας στην καρδιά του χειμώνα.
ευχαριστώ για τις συμβουλές και εις το επανιδειν!

Vigas 80kw Ξύλου
3x1000 ltr buffer
300 ltr ZNX
esbe VTC 511 60c
esbe vrg 131 + cra111
Grundfos Magna 3 32/80
ρυθμιστής ελκυσμού upmann Z5

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #107690 από ELECTRICALCHIEF
Απαντήθηκε από ELECTRICALCHIEF στο θέμα LaNordica Svezia by ELECTRICALCHIEF
Σε αυτες τι σομπες ( με @@ δηλαδη) οτι ζεστη ειναι να τη παρεις θα τη παρεις απο αυτες. Τα επιπλεον μπουρια για να κερδισει καποιος ζεστη ειναι παλιο μοχαμπεντ, για τις σομπες που εριχνες ξυλα και καιγανε και η μιση ζεστη πηγαινε στο θεο.

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ