HP24 6,5 kW (δώρο κλήρωσης Σεπτεμβρίου) by akapsali

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33936 από akapsali
Μάστορα
αναμένω νεότερες οδηγίες..

Θα παρατηρήσω το χρόνο που ρίχνει καυσιμο μήπως και δεν είναι σταθερός... δηλαδή μήπως ρίχνει πολύ καυσιμο και φουντώνει η φλόγα και μετά αργεί να ρίξει ποτε πέφτει.
αν εριχνε πιο λίγο αλλά πιο συχνα θα ηταν πιστευω ομοιομορφη η φλόγα

Δευτερη υπόθεση είναι ότι έχει πολύ αέρα και το καίει γρήγορα και ξεμένει από καυσιμο....

Δεν ξέρω αν είναι εφικτό απο να γίνει απο τα μενού

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33941 από Fokion
Επειδη κι εγω ειχα την ιδια απωρεια με εσενα χτες κατεληξα σε ενα αλλο συμπερασμα.

ο κοχλιας κανει ανα Χ χρονο περιστροφές. το θεμα ειναι οτι πρακτικά δεν ξερει ποσο ουσιαστικά ριχνει γιατι αλλα κομματια ειναι μικρά αλλα μεγαλα...

μη νομιζεις οτι κι εγω ειμαι σιγουρος για αυτο που λεω..

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33949 από akapsali

Fokion έγραψε: Επειδη κι εγω ειχα την ιδια απωρεια με εσενα χτες κατεληξα σε ενα αλλο συμπερασμα.

ο κοχλιας κανει ανα Χ χρονο περιστροφές. το θεμα ειναι οτι πρακτικά δεν ξερει ποσο ουσιαστικά ριχνει γιατι αλλα κομματια ειναι μικρά αλλα μεγαλα...

μη νομιζεις οτι κι εγω ειμαι σιγουρος για αυτο που λεω..


Το σκεφτηκα και εγώ αυτό μήπως η δεν υπάρχει ομοιομορφία στους κοκκους πελλετ και άλλες φορές είναι μεγάλα κομάτια και άλλες φορές μικρά οπότε ποτε κρατάνε πολύ και πότε λίγο

Θα πάω σε λίγο να πάρω αλλη μια μάρκα για να δώ διαφορές στην καυση και στην συμπεριφορά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33967 από mastoras
Υπάρχει και άλλη εκδοχή.

Όταν γίνεται πλήρη καύση, λόγω μεγέθους της σόμπας, αυτή ανεβάζει γρήγορα θερμοκρασία. Αντιλαμβάνεται ο αισθητήρας [της σόμπας, όχι του χώρου] την υψηλή θερμοκρασία, και αυτόματα κόβει-ελαττώνει την τροφοδοσία. Και επαναλαμβάνεται η διαδικασία.

Σταθερή φλόγα, καίγοντας σαν καντήλι, παρατήρησα ότι δεν μπορεί να υπάρξει. Και αυτό είναι λογικό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33975 από Fokion
Δε θα εβγαζε μηνημα σφαλματος Μαστορα?
το να φτασει το "οριο" της και να "κοψει" ειναι σφαλμα, δεν ειναι?

σε χειροκινητο mode αυτο λογικά δεν πρεπει να γινεται καθοτι δεν της οριζω θερμοκρασία να πετυχει, απλά της λεω "βαρα"...
προσωπικα επειδη αντιμετόπισα το ιδιο χτες ισως φταιει το κλιγκερ που μπουκωσε τις τρυπες... αλλα πως να το καθαρισεις εν λειτουργια....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33988 από mastoras
Όταν λέω υψηλή θερμοκρασία δεν εννοώ επιπλοκή λειτουργίας της σόμπας, που θα χρειαστεί να τεθεί εκτός λειτουργίας, με αποτέλεσμα να εμφανίσει βλάβη [σφάλμα]

Μιλάμε για φυσιολογική αύξηση της θερμοκρασίας, σε μια μικρή σε μέγεθος σόμπα. Το πέλλετ για να κάνει καύση, και να παράγει μια ομοιόμορφη και σταθερή φλόγα, χρειάζεται στο ελάχιστο μια συγκεκριμένη ποσότητα πέλλετ.

Θεωρώ ότι αυτή η συγκεκριμένη ποσότητα, είναι μεγάλη για τις μικρές σόμπες. Και αυτό με γνώμονα ότι δεν έχουν κατασκευαστεί μέχρι στιγμής σόμπες μικρότερου μεγέθους από αυτές που ξέρουμε.....και έχουμε.

Ενα γνωστός έβαλε στον πολύ μικρό χώρο που ζει μια 6άρα. Η σόμπα είναι υπερβολική για αυτόν τον χώρο, και σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να την λειτουργήσουμε να δουλεύει πολύ χαμηλά και σταθερά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ