Cola Termo Focus HR 17,4kW by theoilia

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144458 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Cola Termo Focus HR 17,4kW by theoilia
Η σόμπα αυτή καίει στο σπίτι του πατέρα μου 3ο χειμώνα φέτος και αν εξαιρέσεις κάποια μικροπροβλήματα δεν είχαμε θέματα και να φανταστείς ότι ο χρήστης είναι 85 χρόνων...Στα μικροπροβλήματα αυτά που λέω η αρωγή του πωλητή είναι μεγάλη μιας και είναι στα 50μ από το σπίτι και πάντα όταν χρειάστηκε η ανταπόκριση του ήταν άμεση.Το μεγάλο μας πρόβλημα είναι το μικρό δοχείο πέλλετ.Ο θερμοστάτης της είναι πάντα στο 21 και αυτές τις μέρες είναι στο 22 λόγο κρύου και το σπίτι (περίπου 100τμ) ζεσταίνεται μια χαρά.Το φίλτρο νερού δεν το είχα σε αυτή την σόμπα αλλά σε μία άλλη αερόθερμη σε άλλο σπίτι.Νομίζω πως θα κάνει δουλειά στην περίπτωση σου αλλά θα "χαλάσει" τον ελκυσμό και θα πρέπει να ξαναρυθμίσεις την σόμπα σου αν τυχών το βάλεις.Το λέρωμα του μπαλκονιού θα μειωθή κατά πολύ.Δεν είμαι στην Δράμα αλλά νομίζω ότι ο φίλος Γιάννης που είναι από τα μέρη σου είναι χρήστης του φίλτρου.
Για ότι απορείες έχεις λίγο πιο πάνω θα βρεις και μάνιουαλ στα ελληνικά αλλά και το μάνιουλ του τεχνικού που ο φίλος erfesios έκανε τον κόπο να ψάξει και να βρει.
Αλλά προσοχή πρώτα γράψε τις αρχικές ρυθμίσεις που έχει και μετά άρχισε να τις πειράζεις και ποτέ μην κάνεις κάτι αν δεν είσαι σίγουρος για το τι κάνει

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144509 από torto
Απαντήθηκε από torto στο θέμα Cola Termo Focus HR 17,4kW by theoilia
ευχαριστώ για την απάντηση σου ναι είχα κατεβάσει τα εγχειρίδια....το κακό είναι ότι αυτός άλλαξε τα αρχικά(τουλάχιστον αέρα και κοχλίες ) και δεν ξέρω ποια είναι τα πρώτα....
εσύ θέλω να μου πεις αν μπορείς στους κοχλίες από 1-5 τι ρυθμίσεις έχεις αλλά επίσης και στον αέρα από 1-5 τι ρυθμίσεις έχεις να τις δοκιμάσω μια μέρα.(με δική μου ευθύνη εννοείται) και τι πελλετ καις?να δοκιμάσω βουλγαριας?
στο 21 και στο 22 το έχεις μου λες!!! εγώ το είχα στο 24-25 κατά ένα παράξενο λόγο όταν γράφει αυτό 22 εγώ έχω 19-20 στο σπίτι που σημαίνει ότι όταν έχει μείον έξω θέλουμε ακόμα 1-2 βαθμούς να λέμε ότι είμαστε καλά... όμως δυστυχώς η λόγο κρύου η λόγο ρυθμίσεων δεν μου ξανά ανέβασε πάνω από 22-23 που αυτά τα πιάνει το βράδυ ενώ είναι αναμμένη από το πρωί....δεν ξέρω τι παίζει έχω χαλαστει!
τον φίλο Γιάννη πως να του μιλήσω φίλε theoilia?
με το φίλτρο στην αεροθερμη πάλι έχεις δλδ βρωμιά? μην πάνε άλλα 400 ευρώ τσάμπα!
το al 8 μου το βγάζει κάθε πρωί όταν την έχω καθαρίσει και πάω να την ανάψω πλέον... :(

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144515 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Cola Termo Focus HR 17,4kW by theoilia
Για το πως θα στείλεις pm δες εδώ .Η σόμπα μέχρι τώρα έχει κάψει μόνο πιστοποιημένα πέλλετ ( egger & golden nunget, τα egger δεν υπάρχουν πια).Για τις τιμές που λες να σου δώσω δεν νομίζω να σε βοηθήσουν γιατί σε μένα η καμινάδα βγαίνει στα κεραμίδια και κάθε περίπτωση είναι διαφορετική αλλά θα τις ρίξω μια ματιά όταν βρω τον χρόνο.Το ALL 8 λέει για πρόβημα υποπίεσης στον θάλαμο καύσης.Το τι μπορεί να φταίει για αυτό δεν ξέρω να σου πω,καμινάδα μήπως;Δοκίμασε και χωρίς το φιλτρο γιατί όπως σου είπα ¨χαλάει" τον ελκυσμό.
Πόσα τμ είναι το σπίτι σου;Μου κάνει εντύπωση που λες ότι δεν ανεβένει η θερμοκρασία,μήπως είναι μικρή για το σπίτι;
Για το φίλτρο δεν είπα ότι δεν κάνει δουλειά.Κάνει,να φανταστείς πριν το βάλω δεν μπορούσαμε να βγούμε στο μπαλκόνι γιατί το το μπαλκόνι ήταν κατάμαυρο.Μετά την τοποθέτηση του δεν είχαμε τέτοιο θέμα.Ούτε μαύρισμα στον τοίχο ούτε τίποτα.Μόνο πάνω από την απόληξη της καμινάδας ο τοίχος άλλαξε ελαφρώς χρώμα.Πάντως δεν ξέρω αν είναι εύκολο αλλά αν μπορείς να βγάλεις την καμινάδα στην ταράτσα θα ήταν το ιδανικό

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by theoilia.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144596 από torto
Απαντήθηκε από torto στο θέμα Cola Termo Focus HR 17,4kW by theoilia
Αυτός που την ρύθμισε ρε κάτι δεν έκανε σωστά και γω τώρα δεν ξέρω πως να ανεβάσω ξανά την απόδοση όπως ήταν!
Δεν γίνεται να βγάλω καμινάδα έχω πολλούς ορόφους από πάνω μου!
Θα το βάλω μάλλον το φίλτρο ίσως και σε κάνα μήνα αφού λες ότι κάνει δουλειά! θα προσπαθήσω να βρω και τον Γιαννη.
σήμερα έχει ήλιο και όχι πολύ κρύο και πάλι δεν ανεβάζει θερμοκρασία.στο 21 καρφωμένο ενώ μπορεί....όπως σου είπα μου ανέβαζε έως 25 βαθμούς άνετα...το σπίτι δεν ξέρω πόσα τετραγωνικά είναι αλλά εκατό είναι σίγουρα!τα σώματα καίνε!αλλά θυμάμαι πριν την ρύθμιση αυτός δεν μπορούσα να αφήσω τα χέρια μου πάνω στα σώματα τώρα καίνε αλλά μπορώ....
Δεν ξέρω τι να κάνω :( !!! στο φουλ ο κοχλίας είναι τωρα στο 1.9 και ο αέρας 2300

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144697 από torto
Απαντήθηκε από torto στο θέμα Cola Termo Focus HR 17,4kW by theoilia
επίσης θα παρακαλούσα σε οποιον ξέρει τις αρχικές ρυθμίσεις του κοχλια και του αέρα και στα 5 προγράμματα να μου τα πει γιατί ο μάστορας δεν έρχεται. να την επαναφέρω μόνος μου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ