Ενεργειακό τζάκι σε νέα οικία

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #178868 από Isolexion
Καλησπέρα σε όλους! Καλό χειμώνα με καλά και λειτουργικά τζάκια!   
Αφού ζήτησα τις γνώσεις σας σε προηγούμενα ποστ, τώρα έφτασε η ώρα να ζητήσω τις γνώμες σας.

Είμαι στην φάση κατασκευής μιας ισόγειας μονοκατοικίας και είμαι στην διαδικασία αναζήτησης μιας ενεργειακής εστίας η οποία θα αποτελεί την μοναδική θέρμανση του σπιτιού μιας και υπάρχουν δωρεάν ξύλα απο ελιές.
Σας παραθέτω κάποια στοιχεία του σπιτιού καθώς και την κάτοψη του χώρου.
- 110τμ.
- Βρίσκεται στην Πάτρα και σπάνια έχουμε θερμοκρασίες κάτω των 6-7 βαθμών
- Δεν έχει καμία πλευρά μεσοτοιχία με άλλο σπίτι
- Θα μπει θερμοπρόσοψη και μόνωση στην ταράτσα καθώς και ενεργειακά κουφώματα

Θα ήθελα όσο είναι αυτό εφικτό να αποφύγω την υπερθέρμανση του σαλονιού για να ανέβει η θερμοκρασία στα δωμάτια, οπότε σίγουρα θα τοποθετηθεί αεραγωγός.
1ο δίλλημα:
Δεν ξέρω αν θα πρέπει να μπει ένας αεραγωγός που θα μεταφέρει ζέστη στον διάδρομο των δωματίων ή αν θα πρέπει να βάλω αεραγωγό σε κάθε δωμάτιο ξεχωριστά. Μια θερμοκρασία 19-20 βαθμών είναι υπεραρκετή για τα δωμάτια.
2ο δίλλημα:
Οι σκέψεις για την εστία είναι ή να μπει ένα foyer με εναλλάκτη και βεντιλατέρ (δεν νομίζω ότι μπορεί να δουλέψει φυσική ροή στην περίπτωσή μου) και η δεύτερη σκέψη είναι μήπως τοποθετηθεί κάποιο μονομπλόκο πάλι φυσικά με βεντιλατέρ.
Το συνολικό κόστος σίγουρα είναι ένας πολύ σημαντικός παράγοντας που θα επηρεάσει την απόφασή μου.
Θα ήθελα πολύ να ακούσω τις γνώμες σας.
Σας ευχαριστώ. 


 
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #178874 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ενεργειακό τζάκι σε νέα οικία
αποψη μου αφου θες ξυλα βαλε λεβητα ...καμμια σχεση η μια θερμανση με την αλλη (νερο-αερας) 
οσο αφορα την διανομη με αερα ,,,,δεν ξερω αν υπαρχει τζακι με τοσο δυνατους ανεμιστηρες οποτε τοποθετειται διανομεας με ανεμιστηρα και νταμπερ αρα χρειαζεται κι ενα συστημα καναλιων και τα φουερ μαλλον βολευουν σ αυτη την περιπτωση 
αεραγωγο θα βαλεις σε καθε δωματιο και μ ενα στομιο με νταμπερ αν θες να καταφερεις εξομαλυνση θερμοκρασιων οπως επισης οι πορτες θα εχουν περσιδα αν δεν θες να τις αφηνεις ανοιχτες 
αν οι μονωσεις σου ειναι αρκετα καλες κι ακοκα καλυτερα το τζακι κοιταζει προς τα δωματια το σπιτι μπορει να ζεσταθει και χωρις ανεμιστηρα προσθετο με τις αναλογες διακυμανσεις 

 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Isolexion

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #178878 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
εκεί που είναι ο διάδρομος σου βάλε μοτέρ αναρρόφησης υψηλών θερμοκρασιών και μαντεμένιο τζάκι και θα κάνεις δουλειά με έξοδο σε κάθε δωμάτιο όπως σου είπε ο Δημήτρης
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Isolexion

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #178884 από Isolexion
Απαντήθηκε από Isolexion στο θέμα Ενεργειακό τζάκι σε νέα οικία
Δημήτρη (dimlyk) σεβαστή η άποψή σου αλλά πέρα απο το κόστος των σωμάτων φοβάμαι λίγο την φάση με τον λέβητα και τα νερά. Το θεωρώ πολύ πολύπλοκο σε σχέση με το αερόθερμο. Εδω στην Πάτρα είναι μετρημένοι στα δάχτυλα αυτοί που ξέρουν πέντε πράγματα για κασέτες και αερόθερμα, πόσο μάλλον όταν μπουν στο παιχνίδι νερά, ανεπίστροφες κλπ. Άρα θεωρείς ότι θα μου βγει πιο οικονομικά ένα foyer με εναλάκτη (χωρίς βεντιλατέρ)?

Δημήτρη (Φιλιππακόπουλε) δεν το είχα σκεφτεί καθόλου αυτό. Πολύ καλή λύση. Βάζω μια γυψοσανίδα στον διάδρομο περνάω απο πάνω 3 διακλαδώσεις και είναι έτοιμο. Αλλά αυτό το μοτέρ υψηλών θερμοκρασιών πόσο θόρυβο βγάζει? Μήπως αυτό είναι ένα θέμα, ειδικά αν κοιμάται κάποιος στα δωμάτια? Βέβαια μπορώ να βάλω και πετροβάμβακα μέσα στην γυψοσανίδα που θα κλείσω το μοτέρ. Εσύ τι προτείνεις για μαντεμένιο τζάκι? Σε μονομπλόκο ή foyer?

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!
 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #178888 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Δεν κάνουν θόρυβο σχεδόν καθόλου τα μοτέρ τα ενδιάμεσα ο θόρυβος είναι μόνο απο το στροβιλισμό στο σωλήνα αλλά και για αυτό υπάρχει λύση .Ανέκαθεν ήμουν αρνητικός στα μονομπλοκ τζάκια εγώ και όλη η βόρεια Ευρώπη.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Isolexion

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #178890 από Isolexion
Απαντήθηκε από Isolexion στο θέμα Ενεργειακό τζάκι σε νέα οικία
Και ποιά είναι η λύση? Επίσης μόνο η Invicta και κάνα δυο ακόμα εταιρείε τα ονομάζουν foyers? Τα focolare της La Νordica είναι foyer?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ