Re:Lotus vs Romotop Basic

Περισσότερα
3 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 3 Χρόνια 1 Μήνας πριν #172829 από mechpanos
Lotus vs Romotop Basic δημιουργήθηκε από mechpanos
Καλημέρα στα μέλη! Έχω διαβάσει πολύ τα θέματα εδώ, όμως ακόμα δεν έχω ξεκαθαρίσει τα πράγματα ώστε να αποφασίσω.
ΈΧω 2 προτάσεις για κατασκευή νέου τζακιού, η μία με Lotus 470, η άλλη με Romotop Basic. Οι προσφορές είναι στα ίδια χρήματα, περί τις 3000 +/- με εγκατάσταση και όλα τα παρελκόμενα. Σκέφτομαι προς τη Lotus σαν πιο αξιόπιστη μάρκα αυτό που με κρατάει και δεν έχω κλείσει ακόμα είναι ότι είναι κασέτα, και δεν ξέρω κατά πόσο ενδείκνυται για νέο τζάκι αφού συνήθως τις βάζουν σε προσαρμογές.
Θα ήθελα την γνώμη σας, όσοι είστε του χώρου ποια είναι τα θετικά και αρνητικά σε κάθε περίπτωση.

Η κατοικία δεν θα έχει το τζάκι για κύρια θέρμανση, το βάζω για το γούστο και την αίσθηση.
Last edit: 3 Χρόνια 1 Μήνας πριν by mechpanos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 3 Χρόνια 1 Μήνας πριν #172831 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Re:Lotus vs Romotop Basic
Κάθε συσκευη έχει τα χαρακτηριστικά της και ενδεικνυται για συγκεκριμένη κατασκευή έναντι κάποιας άλλης.
Αν η κατασκευή/εγκατάσταση στην οποία προσαναταλίζεστε στηρίζεται στη μεταφορά θερμότητας με αγωγή ("θερμοθάλαμος") ειτε με φυσική ειτε με βεβιασμένη ροη (βεντιλατέρ) τοτε η μάζα (kgr) και η συνολικη επιφάνειά του θαλάμου καύσης της συσκευής παιζουν ρολο στο χρόνο αλλα και τον όγκο (m3/h) απόδοσης της θερμότητας, όταν φυσικά η ονομαστική ισχύς και η απόδοση είναι ίδιες (που από ό,τι ειδα η απόδοση είναι ιδια, ενω το Lotus εχει 1 kW μεγαλύτερη ονομαστική ισχύ).
Στο τέλος, σημαντικό ρόλο παίζει η ποιότητα κατασκευής (πάχος λαμαρίνας, συνολικό μήκος συγκολλήσεων, κ.ο.κ.) και η ευκολία στη χρήση, αναλόγως του χρήστη.
Last edit: 3 Χρόνια 1 Μήνας πριν by dryianni.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 1 Μήνας πριν #172838 από mechpanos
Απαντήθηκε από mechpanos στο θέμα Re:Lotus vs Romotop Basic
Καλησπέρα, και ευχαριστώ για την απάντηση!
Αυτά λίγο-πολύ, είναι γνωστά. Θα ήθελα λίγο πιο συγκεκριμένη αναφορά ή εμπειρία!
Ας πούμε, πάχος λαμαρίνας δεν μπορώ να πάρω παχύμετρο να μετρήσω κανένα από τα δύο! Ποιότητα κολλήσεων/ραφών, έτσι όπως τα έχουν στημένα στην έκθεση και να καταλάβαινα, δεν μπορώ να δω...
Το μόνο που μπορώ να δω είναι η εξωτερική τους εμφάνιση και η ποιότητα ανοίγματος-κλεισίματος της πόρτας και των ρυθμιστικών του αέρα.
Επίσης σε θέμα σύγκρισης κασέτας ή με πόδια (πώς λέγεται αυτός ο τύπος, δεν ξέρω!); Δεν παίζει ρόλο;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 1 Μήνας πριν #172852 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Re:Re:Lotus vs Romotop Basic
Ρόλο παίζουν οι αποδοσεις που πιστοποιουνται από κοινοποιημένο φορέα.
Επισης, όπως έγραψα και προηγουμενως, η συνολική επιφάνεια/ογκος/μαζα εναλλαγής παίζει ρόλο στη δυνατότητα θερμανσης συγκεκριμένου όγκου αερα ανά ωρα.
Το παχύμετρο είναι κατι που θα βοηθήσει στον υπολογισμο του συνολικού όγκου επιφάνειας εναλλαγής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ