Γνωμες για καινουργιο τζακι καλοριφερ

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157133 από geodag

Savvas έγραψε: Αρχίζεις να μπερδέυεσαι μου φαίνεται. Σου έχουν δώσει ήδη την απάντηση. Ένα υδραυλικό 15-20kW θα σε καλύψει και με το παραπάνω. Μην προσπαθείς να το σκεφτείς όπως ένα λέβητα πετρελαίου (και μη παρασύρεσαι απο τις παλιές υπερδιαστασιολογήσεις που έκαναν παλιά σε αυτούς). Έχει άλλα κριτήρια η διαστασιολόγηση στο πετρέλαιο. Το πετρέλαιο δουλεύει διακοπτόμενα σε μέγιστη ισχύ, το τζάκι το δουλεύεις συνεχόμενα σε χαμηλή ισχύ.
Μη στέκεσαι στη μέγιστη ονομαστική, σχεδόν ΠΟΤΕ δε θα τη χρειαστείς άλλωστε. Στη συνεχή λειτουργία που θα προσφέρεις τις πραγματικές απώλειες στο σπίτι δε θα χρειάζεσαι πάνω απο 5-10kW έτσι και αλλιώς.
Μην ξεφεύγεις πολύ πάνω γιατί μετά θα έχεις υπερβολικά μεγάλο θάλαμο για τις ανάγκες σου και θα έχεις μια δυσκολία να πετυχαίνεις καλή καύση σε χαμηλή ισχύ. Εγώ θα επέλεγα 15kW (σύνολο), άντε να πάρεις το 23kW βαριά, βαριά και με μια δόση υπερβολής. Αυτή είναι η συμβουλή μου.

Υ.Γ. Η δικιά μας εμπειρία είναι, ότι αφού δουλέψει 1-2 ώρες το τζάκι και ζεσταθεί ο χώρος, μετά άμα συνεχίσουμε με μεγάλη φωτιά μας έρχεται να πηδήξουμε απο τα παράθυρα λόγω υπερβολικής ζέστης. Σε συνεχή λειτουργία αφού ζεστάνει το σπίτι, το τζάκι καίει 1-3kgr ανα ώρα και μέσα είναι φούρνος με 23-24oC (Αυτό όταν έχω ανοιχτό μόνο τον 1 όροφο -100m2 με μόνωση μόνο στην ταράτσα- Αν ανοίξω και το ισόγειο, 100μ2 επιλέον η κατανάλωση ανεβαίνει +30-40% ).

Φιλέ μπμου συμφωνώ σε όλα όσα λες και ευχαριστώ για την απάντηση... μπορείς να μου πεις εσύ ποιο έχεις και σου καίει τόσο λίγο στην συντήρηση και έχεις τόσο ζεστή έστω και σε πμ... Απλά ρωτάω για να ξέρω που να ψάξω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157139 από dimlyk

geodag έγραψε:

dimlyk έγραψε: οταν λεω φελιζολ εννοω το φτηνο το ασπρο εκτος κι αν προκειται να το χρησιμοποιησεις καπου αλλου μετα
τα σωματα σου ειναι 17000 υπολογισμενα με καποια προσαυξηση 30% και σε θερμοκρασια νερου 90 βαθμους στους 70 η αποδοση πεφτει κατα πολυ αρα το πολυ να μπορουν να σου δωσουν 14000 με 15000 καπου εκει υπολογιζεις κι ενα τζακι 18 με 20 και περισευει κιολας αλλα κι οτι δεν περισευει δεν φτανει :)
στην πραξη ενα τετοιο τζακι θα δουλευει στις 8 με 10 κβ κι οπως σου ειπαν θελει να δουλευει συνεχως κι οχι οπως το πετρελαιο γι αυτο τον λογο και ειναι κατα πολυ μικροτερη η ισχυς του

αδερφε μου για να γλιτωσω λιγο πετρελαιο λεω να ξεκινησω τωρα για την προσωρινή μονωση...Γι αυτο θελω τα φωτα σου!! στο ταβανι πως θα τα κολλησω τα φελιζολ?? αντε στο πατωμα απλα θα το αφισω αλλα πανω πως για να μην κανει κενο και δεν κανει δουλεια??υπαρχει καμια ειδικη κολλα??


δεν ειπα φελιζολ στο ταβανι αλλα το heraclith που σοβατιζεται απευθειας οποτε θελησεις ...μπορεις να βαλεις τσιμεντοκολα αλλα πριν το σοβατισμα θα θελουν και καρφωμα ... εκει που θα τ αγορασεις θα σου πουν βασικα σου προτεινα φτηνες λυσεις γιατι υπαρχουν και σαφως καλυτερες .

προσοχη στα τζακια που υποσχονται πολλα και γραφουν τετοιες μαμακιες που ακομα κι ενα παιδακι μπορει να το καταλαβει,,,απορω που τα συζητατε ακομα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": geodag

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157143 από aristidis540
[/quote]
μηπως ειναι πολυ μικρο το H2oceano 15κw για 130τμ?? εγω εχω 90τμ και σκεφτομαι για το 23kw[/quote]

φίλε μου σκέφτομαι να βαλω 10mm εξωτερική θερμομόνωση,έχω ήδη κάνει μια τοποθέτηση 8mm neopor.. και θέλω να πιστεύω ότι δεν θα χρειαστεί περισσότερο με αυτά που έχω δει.
το λευκό φελιζολ με το neopor είναι το ίδιο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": geodag

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157147 από geodag
καλημερα παιδια σας καταλαβα, ας ξεκινησω με μια μικρη μονωση αρχικα και οσο για το τζακι εχω διαβασμα ακομα....Ευχαριστω ολους οσους βοηθησατε!! θα σας διαβασω περισσοτερο απο εδω θα παω να δω και απο κοντα(να κανω μια καλη ερευνα αγορας) και μεχρι το καλοκαιρι θα αποφασισω ποιο να βαλω.......κ παλι ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157151 από Oct262

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: ""ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ 270 - 300 TETΡΑΓΩΝΙΚΑ ΜΕΤΡΑ ΜΕ ΑΝΕΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ 2-3 ΚΙΛΑ ΞΥΛΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ""

είπα να μην σχολιάσω αλλά δεν μπορείς να λες οτι βλέπεις σοβαρά μια εταιρία που ζεσταίνει 300 τ.μ με 2-3 κιλά ξύλα .να είμαι επιεικής μαζί τους και να τους δώσω 80% ενεργειακή απόδοση για 28 KW θέλει 9 κιλά ξύλα !!!


Καλημέρα σας. Καθότι το Λίνκ για το metlor το ανέβασα εγώ προφανώς και δεν κοιτάω το τι λέει το κατάστημα. Γιατί αυτό είναι περιγραφή του καταστήματος και όχι τις εταιρίας. Έβαλα το metlor κυρίως γιατί λέει ότι με έχει αυτόματη καύση αέρα και ότι με 40€ έχει η εταιρία βαλβίδα η οποία κρατάει την θερμοκρασία εκεί που το έχεις δηλώσει. Εγώ που δεν έχω γνώσεις καταλαβαίνω έτσι όπως το λέει ότι αν κοπεί το ρεύμα (έτσι το αναφέρει) μέσω τις βαλβίδας κόβει εντελώς τον οποιοδήποτε αέρα και κρατάει την θερμοκρασία εκεί που το έχεις. Φαντάζομαι πολύ δύσκολο κάτι τέτοιο γιατί αν ήταν τόσο απλό θα το είχαν βάλει όλοι. Αλλά επειδή δεν έχω τις γνώσεις γιαυτό το επισημαίνω.

Συγνώμη αν κανίβαλιζω το ποστ του φίλου.
Ps. Πως μπορούμε να στείλουμε pm στο φόρουμ? Δεν μπορώ να το βρω πουθενά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157183 από geodag

Oct262 έγραψε:

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: ""ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ 270 - 300 TETΡΑΓΩΝΙΚΑ ΜΕΤΡΑ ΜΕ ΑΝΕΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ 2-3 ΚΙΛΑ ΞΥΛΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ""

είπα να μην σχολιάσω αλλά δεν μπορείς να λες οτι βλέπεις σοβαρά μια εταιρία που ζεσταίνει 300 τ.μ με 2-3 κιλά ξύλα .να είμαι επιεικής μαζί τους και να τους δώσω 80% ενεργειακή απόδοση για 28 KW θέλει 9 κιλά ξύλα !!!


Καλημέρα σας. Καθότι το Λίνκ για το metlor το ανέβασα εγώ προφανώς και δεν κοιτάω το τι λέει το κατάστημα. Γιατί αυτό είναι περιγραφή του καταστήματος και όχι τις εταιρίας. Έβαλα το metlor κυρίως γιατί λέει ότι με έχει αυτόματη καύση αέρα και ότι με 40€ έχει η εταιρία βαλβίδα η οποία κρατάει την θερμοκρασία εκεί που το έχεις δηλώσει. Εγώ που δεν έχω γνώσεις καταλαβαίνω έτσι όπως το λέει ότι αν κοπεί το ρεύμα (έτσι το αναφέρει) μέσω τις βαλβίδας κόβει εντελώς τον οποιοδήποτε αέρα και κρατάει την θερμοκρασία εκεί που το έχεις. Φαντάζομαι πολύ δύσκολο κάτι τέτοιο γιατί αν ήταν τόσο απλό θα το είχαν βάλει όλοι. Αλλά επειδή δεν έχω τις γνώσεις γιαυτό το επισημαίνω.

Συγνώμη αν κανίβαλιζω το ποστ του φίλου.
Ps. Πως μπορούμε να στείλουμε pm στο φόρουμ? Δεν μπορώ να το βρω πουθενά.

Δεν κανιβαλιζεις το ποστ φιλε μου.. φορουμ ειναι οποιος θελει γραφει...Κ ευτυχως που γραφουν και καποιοι γνωστες τουε θεματος και μας ανοιγουν τα ματια οπως αυτο που ειπε ο Δημητρης για την θερμοκρασια καυσαεριων ουτε καν που το ξερα οτι παιζει ρολο...αληθεια ποσο πρεπει να ειναι η θερμικρασια καυσαριων??και κατι ακομα σε ολα τα τζακια οπως γραφουν τα kw πρεπει ν γραφουν και την θερμοκρασια καυσαεριων??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.091 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ