Lotus H470 W Air - Krystal Plus 88 Skia Design

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144495 από gkoykis
Lotus H470 W Air - Krystal Plus 88 Skia Design δημιουργήθηκε από gkoykis
Καλησπέρα σας, καλή χρονιά και χρόνια πολλά! Κατοικώ σε μονοκατοικία στα βορεια της Αττικής σε περιοχη με σχετικά αρκετο κρύο και πολλή υγρασία. Στο σπιτι μας υπάρχει παραδοσιακο τζάκι (ελεύθερο) το οποιο σκέφθηκα να "αναβαθμίσω" σε ενεργειακό. Κάνοντας λοιπόν μια έρευνα αγοράς στα καταστήμα τα αλλά και στο διαδίκτυο (έτσι σας ανακάλυψα) κατέληξα σε δύο επιλογές. (Βέβαια δεν αποκλείω και κάποια άλλη πρότασή σας, πιθανόν και να την επιδιώκω...). Το σπίτι είναι μεζονέτα δύο ορόφων (90 τετραγωνικά το ισόγειο και 70 ο πρώτος όροφος) με υπόγειο. Το τζάκι βρίσκεται στο ισόγειο και τους δύο ορόφους τους ενώνει μια ξύλινη σκάλα με αρκετά μεγαλο άνοιγμα, το οποίο πιθανότατα να μεταφερει αρκετη ζέστη και στον πρώτο όροφο. Διπλά τζάμια υπάρχουν σε όλα τα κουφώματα τα οποία είναι αρκετά μεγάλα. Τα τζάκια τα οποία εξετάζω και για τα οποία σας ζητώ την γνώμη είναι το H470 W Air της Lotus και το Krystal Plus 88 της εταιρείας Skia Design την οποία στην Ελλάδα αντιπροσωπεύει η εταιρεία Εco-Fire. Δεν έχω την δυνατότητα μεγάλης δαπάνης, όμως έχω σαν αρχή να επιλέγω κάτι για το οποίο μετά δεν θα μετανιώσω. Και τα δύο τζάκια κυμαίνονται στα 2500 ευρώ συν ΦΠΑ τελικη τιμή τοποθετημένα, με το Krystal να είναι πιθανον φθηνότερο κατά 300 περίπου ευρώ. Σας επισυνάπτω και τα PDF των δύο τζακιών. Θα ήθελα την γνώμη και την συμβουλή σας. Με προβληματίζει ότι στα τεχνικά χαρακτηριστικά τους έχουν διαφορά πολλών Kw (το Krystal 15 ενώ το Lotus 7). Ο υπεύθυνος της εταιρείας που και αυτή εμπορεύευται τα Lotus ανέφερε ότι τα τετραγωνικα που αναφέρονται στα 7 Kw είναι έως 190, άρα με καλύπτουν.
Ευχές και πάλι για καλή χρονιά και αναμένω τις επισημάνσεις-υποδείξεις σας!
Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by gkoykis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144616 από gkoykis
Απαντήθηκε από gkoykis στο θέμα Lotus H470 W Air - Krystal Plus 88 Skia Design
Κανεις δεν έχει μια άποψη, κάποια παρατήρηση;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144622 από panosf01
Απαντήθηκε από panosf01 στο θέμα Lotus H470 W Air - Krystal Plus 88 Skia Design
Το Lotus,χωρις να το εχω δει απο κοντα,σε video δειχνει να εχει πολυ καλο ελεγχο καυσης.Το αλλο δεν το γνωριζω.Πιστευω ομως οτι η ισχυς τους ειναι μικρη και το σπιτι σου μεγαλο οποτε θα πρεπει να καινε παρα πολλες ωρες.Επιπλεον στην τιμη αυτη μαλον θα τοποθετησουν απλα την κασετα μεσα στο παλιο τζακι,με αποτελεσμα μειωμενη αποδοση.Προσωπικα θα κοιτουσα για λυση φογιερ απο 14kw και πανω η την δευτερη κασετα αλλα κατασκευη με θερμοθαλαμο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144648 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Lotus H470 W Air - Krystal Plus 88 Skia Design
Σε αυτό το site που ήρθες αν έχεις όρεξη θα μάθεις πολλά. :)
Απλά θα χρειαστεί να διαβάσεις.... :woohoo:
Οπότε επισήμανση - υπόδειξη πρώτη "Ρίξου στη μελέτη..."

Πάμε όμως σε μία πρώτη απάντηση όσον αφορά την περίπτωσή σου.
Η οποία απάντηση θα είναι σε μορφή ερώτησης.
Πιστεύεις ότι μπορείς να ζεστάνεις όλο το σπίτι σου επαρκώς κάνοντας χρήση 3 αερόθερμων των 2,5 kw?
Δηλαδή με 3 τέτοια είσαι οκ από ζέστη? :ohmy:
Και ρωτάω επειδή 3 τέτοια δίνουν 7,5 kw
Αν λοιπόν με 3 τέτοια νομίζεις πως είσαι οκ (που δε το βλέπω εγώ αλλά έστω ότι είσαι) τότε υπάρχει και η ερώτηση νο2.
Αυτά τα 3 αερόθερμα πιστεύεις ότι πρέπει να δουλεύουν συνέχεια ή θα σταματάνε καθόλου?
Αν με 3 τέτοια για να ζεστάνεις το σπίτι σου δεν πρέπει να σταματάνε τότε και το τζάκι των 7 kw δε θα πρέπει να σβήνει ποτέ λοιπόν......... :whistle: :huh:

Αλλος πιο απλός τρόπος για να δεις τι ισχύ χρειάζεσαι (και να αφήσεις τις @@@@ριες του κάθε εμπόρου) είναι να δεις τι πετρέλαιο έκαιγες πέρυσι (ή ακόμα καλύτερα σε μία κρύα χρονιά που θυμάσαι).

Και πάμε σε πιο "εξειδικευμένα" πραγματάκια......
Από τη σκάλα θα ανέβει ζέστη επάνω. Αλλά όχι όση θα ήθελες.
Και θα μπει και στα δωμάτια. Αλλά ακόμα λιγότερη από όσο θα ήθελες.

Οπότε για να ζεσταθείς επάνω χρειάζεσαι αεραγωγούς. Ή υδραυλικό τζάκι. Ή ξυλολέβητα.

Σε πρώτη φάση αυτά τα λίγα. :)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144651 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Lotus H470 W Air - Krystal Plus 88 Skia Design
.... ή σόμπα πέλλετ υδραυλική..

Γειά σου Γιώργο @Gdevil άρχοντα με τα ωραία σου... :woohoo: :whistle: :huh: :ohmy:

Βάλε καλέ μας άνθρωπε ένα LEDA VIDA 88 W να το ευχαριστηθείς και εσύ και εμείς.... :unsure: (με την παρουσίαση που θα μας κάνεις....)

Ακόμα και ο "παράξενος" Στέλιος1 είχε πει "respect" για το τζάκι αυτό. (Στέλιο, χαριτολογώντας το είπα).
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144674 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Lotus H470 W Air - Krystal Plus 88 Skia Design
Γεια σου και σένα συνονόματε..... :)
Ε μα πια... αυτές τις μέρες ένας έμπορος με έβγαλε από τα ρούχα μου... (έχει και ψοφόκρυο...)
Για χώρο 50 τετραγωνικών που έψαχνε μία φίλη να βάλει κλιματιστικό (και που λόγω ελλειπούς μόνωσης σκέφτομαι πως ακόμα και 24άρια είναι οριακά και ίσως χρειάζεται μεγαλύτερο) ο έμπορος λοιπόν έγραφε έγραφε έγραφε νούμερα έλεγε έλεγε ιστορίες για να την πείσει πως με ένα 12άρι θα είναι ευχαριστημένη.....
Και η πλάκα είναι πως ήταν τόσο καλός που την έπεισε...
Βγαίνοντας από το μαγαζί της εξήγησα πόσες @@@@ριές είχε αραδιάσει...
Ε δε μπορώ άλλο με αυτούς που επειδή έχουν μία εταιρεία με ελλειπή γκάμα (ή έχουν μεγάλο κέρδος ή δε ξέρω και εγώ τι) ντε και καλά να θέλουν να πάρουν στον λαιμό τους κόσμο και κοσμάκη με προτάσεις που δεν στέκουν.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ