Κασέτα clam 730 sd σε κανονικό Τζακι

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116357 από nikosnektaria
Έχεις δίκιο
Όμως είναι τόσα πολλά που όταν δεν ξέρεις το αντικείμενο σε πιάνει απελπισία
Διαβάζεις και τι με αυτό;
Πας σε ένα μάστορα η μια εταιρία του λες αυτά που μου είπες και σου λέει: δεν χρειαζετε αυτό εμείς κάνουμε αυτο!
Όχι εκείνο γιατί εμείς κάνουμε αυτο
Και τρελενεσαι και λες δεν κάνω τίποτα!
Έτσι λοιπόν κοιτάζω τις παρουσιάσεις και βλέπω να μένω με αυτές γιατι έχεις δίκιο πρέπει να κάνω κάτι σωστό και όχι βιαστική κίνηση
Αν βρεθεί κάποιος που θέλει πραγματικά να βοηθήσει μάστορας ,αστερις, εσύ ,εταιρία ,οποίος θέλει στην τελική ας στείλει ένα μην να κεράσω ένα καφέ να βρούμε μια λύση!
Ευχαριστω για τις πληροφορίες πάντως!
Ελπίζω κΑποιος να ενδιαφερθεί!


Νίκος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116362 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Re:Κασέτα clam 730 sd σε κανονικό Τζακι
Από καύση ξύλου και πέλλετ πολλά δεν ξέραμε...
Τα μαθαίνουμε στην πορεία..
Το θέμα είναι ότι εσύ έχεις την ευκαιρία πριν να προβείς σε κάποια ενέργεια να το ψάξεις το θέμα.
Προσωπικά θα ξεκινούσα από τις παρουσιάσεις τζακιών μελών.
και μπορεί να θές να σου πώ μία εταιρεία για να καλυφθείς αλλά δεν θα το κάνω γιατί πρέπει εσύ να μάθεις για την εστία σου και για το πώς θα συμπεριφέρεται και όχι να σου πούν πάτα το κουμπί και όλα θα δουλέψουν.
Το ξύλο είναι οικονομία αλλά θέλει την ενασχόλησή του...
Πάντως θα δείς και μόνος σου ότι σε αυτό το σάιτ υπάρχει αντιπρόσωπος που και ενδιαφέρον δείχνει για την δουλειά του και ενδιαφέρον για πελάτες του και ενδιαφέρον για άλλους που δεν είναι καν πελάτες του.
Ξεκινάς, διαβάζεις καμιά βδομάδα και μετά θα δείς ότι θα έχεις μάθει παρα πολλά.
Τόσα πολλά που να μπορείς να διαφωνήσεις με ανθρώπους που κάνουν επί χρόνια μία δουλειά και την κάνουν λάθος.
Τότε θα μπορείς να απορρίψεις μία εστία γιατί πχ σε κοροιδεύει το εργοστάσιο όταν σου λέει ότι αποδίδει 15 kw αλλά καίει 3 κιλά ξύλα την ώρα.
Τότε θα μπορείς να απορρίψεις μία εστία γιατί σου λέει ο μάστορας πως δεν θα φέρει εξωτερικό αέρα στον χώρο καύσης.
Τότε θα μπορείς να απορρίψεις μία εστία που σου βγάζει αεραγωγούς αλλά έχουν μοτέρ 100 κυβικών την ώρα
Τότε θα μπορείς να απορρίψεις έναν εγκαταστάτη που θα σου λέει βάλε σπιράλ αγωγούς ενώ εσύ θα θέλεις να μπορείς να τον καθαρίσεις κάθε χρόνο
Τότε θα μπορείς να απορρίψεις εγκαταστάτη που θα σου πεί έλα μωρέ θα βάλουμε σπιράλ για να ενώσουμε την εστία με την υπαρχουσα καμινάδα....
Επιμένω... διάβασε όσο μπορείς, ρώτα ότι θες, και μετά ασχολείσου με μοντέλα.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116365 από nikosnektaria
Ο άνθρωπος της clam είπε ότι η μετατροπή γίνεται στο Τζακι μου σε ενεργειακό με κασέτα ως εξής :
Σηκώνει με γυψοσανιδα πυράντοχη το κάτω μέρος των πυροτουβλων για να κάτσει η κασέτα πάνω εκεί!
Το Τζακι ήδη έχει στο κέντρο εκεί που πέφτει η στάχτη απο κάτω μια έξοδο για αέρα που βγαίνει στο μπαλκόνι.
Τοποθετεί την κασέτα έχοντας σπάσει λίγα πυροτουβλα απο την μια μεριά ώστε να χωρέσει η κασέτα .
Συνδέει την κασέτα με μια ινοξ καμινάδα ( μου είπε ότι βάζει μόνο καμινάδα διαμαντης) μέχρι τέρμα επειδή είπε ότι είμαι και τελευταίος ΟΡΟΦΟΣ και αυτο είναι όπ ως είπε καλύτερο και τοποθετεί ένα καπέλο κινέζο
Για μόνωση μου είπε ότι θα βάλει κεραμοβαμβακα και όχι πετροβαμβακα διότι το δεύτερο ευθύνεται σε μυρωδιές κτλ
Θα βγάλει 2 αεραγωγους ψηλά χωρίς να μου πει πόσο χ πόσο (καμία συμβουλή ;)
Σύμφωνα με τα λεγόμενα του τα 45 τμ που είναι το σαλόνι κουζίνα θα γίνουν φούρνος και θα πηγαίνει και στο υπόλοιπο σπίτι!
Έπειτα θα ντύσει την γυψοσανιδα με κερλιτη ώστε να καλύψουμε το πυροτουβλο που δεν μας αρέσει!
Αριστερά απο την εστία θα μπει επένδυση σε χρώμα άνθρακιτη όπως είναι η κασέτα ώστε να μεγαλώσει ακόμα περισσότερο τα 73 cm της κασέτασ στο μάτι !
Περιμένω τώρα κάποιες συμβουλές ώστε να βελτίωσω την κατασκευή!!!
Τι λέτε;
Σορρυ αν κουρασα κάποιους αλλα ελπίζω να καταλαβαίνεται την αγωνία μου ...






Νίκος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116370 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Κασέτα clam 730 sd σε κανονικό Τζακι
Η εγκατάσταση βάσει περιγραφής είναι πολύ σωστή. Τα μοναδικά σημεία που θα βοηθούσαν κάπως παραπάνω είναι η εστία να μην πατούσε επάνω σε μια τέτοια κατασκευή, αλλά επάνω σε κάποιο σταθερό υλικό (μέταλλο υτονγκ κλπ) και να έκλεινε από μπροστά με διάτρητη λαμαρίνα για να μπορούσε ο εσωτερικός αέρας δωματίου να περάσει στην πλάτη της εστίας. Ακόμα η δημιουργία παταριού στο εσωτερικό της φούσκας και μια περσίδα ακριβώς από κάτω για έξοδο φυσικής ροής. Με τα παραπάνω θα κάλυπτε και την περίπτωση διακοπής ρεύματος.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116373 από GeoTa
Όπως τα λέει o Σταύρος, να προσθέσω όμως ότι δε διάβασα πουθενά για είσοδο φυσικής ροής. Επίσης καλό είναι να διευκρινίσει με την εταιρεία τι εννοούν μόνωση με κεραμοβαμβακα (τελικά υπάρχει με επένδυση αλουμινίου; )
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by GeoTa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116378 από Gdevil
1) Προσωπικά θα επέμενα ο εξωτερικός αέρας που είναι για καύση να "κουμπώσει" επάνω στην κασέτα και όχι απλώς να αφεθεί "κάπου εκεί κοντά" από το σημείο που θα τραβάει η κασέτα.
2) ίνοξ καμινάδα ναι, αλλά μονωμένη διπλής.
3) για το καπέλο θα επέμενα παγόδα
4) αφού θα βάλει αγωγούς θα επέμενα λεία κομάτια και όχι σπιράλ. Τα οποία θα τα οδηγούσα στα δωμάτια και θα τα κάλυπτα με γυψοσανίδα. και θα κανόνιζα από που θα τα καθαρίζω.
5) Αν γινόταν θα έβαζα και εναλάκτη καυσαερίων. Και μάλιστα θα τον έπαιρνα από τον Στέλιος1 εδώ από το φόρουμ
6) χρώματα και περλίτες και ανθρακίτες και ιστορίες θα τις έκανα μόνος για να κόψω και κάτι από τα όσα ζητάει.
7) Θα φρόντιζα να δώ την εστία τοποθετημένη σε άλλον. Να δούλευε καλά η ρύθμιση του αέρα καύσης. Δλδ να μπορώ να φτάσω (με το γύρισμα ενός κουμπιού ή με το τράβηγμα ενός μοχλού) την φλόγα σε σημείο να σβήσει και γυρνόντας το από την άλλη να φτάσω την φλόγα σε σημείο να με τρομάζει.
8 ) Δεν έχω ιδέα αν η ίδια η εστία έχει τάμπερ για τα καυσαέρια αλλά αν δεν έχει θα το ζητούσα να το εγκαταστήσουν στην καμινάδα. Και εννοείται να μπορώ να το ρυθμίσω.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ