Βοήθεια στην επιλογή: REGAL Design 83/62 ή SPARTHERM LINEAR XL 900 14kW;

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #107926 από Stavrax
Έχεις δίκιο Βασίλη, θεώρησα όμως ότι τα υπόλοιπα είναι κοινά και στις δύο εγκαταστάσεις (καμινάδα-διακόσμηση).


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108100 από ΑΔΑΜ
Τελικά η SPARTHERM θα μου κοστίσει 900-1000ευρώ παραπάνω από την REGAL.
Η διαφορά τους είναι ένα αρκετά σεβαστό ποσό,ιδιαίτερα για τις μέρες και τις συσκολίες που ζούμε.
Πιστεύετε ότι η REGAL είναι μια καλή επιλογή για τα δεδομένα μου όπως σας ανέφερα παραπάνω?
Είναι το μοντέλο DESIGN 83/62 με ονομαστική ισχύ 16,7 KW.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108728 από ΑΔΑΜ
Χθες πήρα την απόφαση να κάνω τελικά την οικονομική μου υπέρβαση και παρήγγειλα την SPARTHERM !!!!!
Μου είπαν ότι θέλει 3-4 εβδομάδες (να κατασκευαστεί και να ταξιδέψει από Γερμανία) για να έρθει τελικά στο σαλόνι μου.
Πιστεύω ότι έκανα μια πολύ καλή επιλογή.
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για την ανεκτίμητη βοήθεια και τα λέμε μόλις την εγκαταστήσω και κάνω το πρώτο
crash-test !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108748 από dmtr
Το τζάκι που διάλεξες είναι ΑΡΙΣΤΟ!!! Αυτό που μένει και πρέπει οπωσδήποτε να γίνει είναι μια σωστή εγκατάσταση. Καλό και ζεστό χειμώνα να έχουμε.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108781 από ΑΔΑΜ
Απαντήθηκε από ΑΔΑΜ στο θέμα Βοήθεια στην επιλογή
Σ' ευχαριστώ πολύ 'dmtr' ;) !
Είναι αλήθεια ότι με που την είδα με χτύπησε κεραυνοβόλος έρωτας και έκανα οικονομική υπέρβαση για να την αποκτήσω.
Είναι το μοντέλο LINEAR XL900 14kw.Σίγουρα οι απόψεις σου περί SPARTHERM έχουν βαρύνουσα αξία αφού όπως διάβασα μέσα στο forum είσαι κι εσύ κάτοχος μιας κασέτας SPARTHERM..
Τώρα για τα περί σωστής εγκατάστασης....το τζάκι μου είναι χτιστό με πυρότουβλα και η φούσκα του τζακιού πάλι χτιστή(μονότουβλο).Δεδομένου ότι δεν θέλω να πειράξω την φούσκα ο εγκαταστάτης και αντιπρόσωπος της SPARTHERM στην Θεσσαλονίκη(και πολύ καλό όνομα στον χώρο του τζακιού),μου είπε ότι το μόνο που χρειάζεται για την εγκατάσταση(όπως προβλέπει ο κατασκευαστής)είναι η σύνδεση της κασέτας με inox καμινάδα ή με εύκαμπτο αν δεν μπορεί να μπει η inox καμινάδα επειδή η τρύπα της χτιστής δεν είναι ακριβώς στο κέντρο αλλά στο πλάι και ίσως είναι αδύνατο να μπει..Επειδή εδώ μέσα είδα να αναφέρεται ότι καλό θα είναι να αποφύγουμε την χρήση του εύκαμπτου τι να κάνω,να επιμείνω για inox καμινάδα?
Επίσης όταν του είπα αν θα πρέπει να μονώσει με πετροβάμβακα την κασέτα μου επειδή ο πίσω τοίχος του τζακιού είναι εξωτερικός, μου είπε ότι δεν χρειάζεται γιατί το πυρότουβλο δεν χρειάζεται μόνωση.
Αν όμως χρειαστεί να ξηλωθεί από πίσω το πυρότουβλο για να μπει η εστία,μήπως η μόνωση της κασέτας είναι απαραίτητη?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108786 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Βοήθεια στην επιλογή
Εγώ πάντως φίλε μου διαβάζοντας εδω έχω καταλάβει ότι γιά σωστή τοποθέτηση κασέτας θελει οπωσδήποτε κατασκευή θερμοθαλαμου με Πετροβαμβακα και ανάλογη είσοδο -έξοδο αερα από μέσα απ' το σπίτι δηλ και κατω από το τζάκι η είσοδο και πάνω πολλαπλάσια έξοδο 1 προς 2.5 μου φαίνετε.
Εγώ να φανταστείς έχω τζάκι με θερμοθαλαμο και του έφτιαξα άλλον ένα για να εκμεταλλευομαι την ζέστη που δίνει και η καμινάδα.
Πρόσεχε πολύ για να κανείς σωστή δουλεια.
Υπαρχει πολύ πληροφορία για εγκαταστάσεις εδω μέσα διάβασε καλα πως γίνετε η εγκατάσταση.
Επίσης δε νομίζω ότι όλη η φούσκα σου είναι από πυροτουβλο...όσο για την καμινάδα ...μην βάλεις εύκαμπτο ούτε για πλάκα.
Έχει μαλιασει η γλώσσα τον τζακαδων εδώ μέσα να την αποφεύγουμε.
Αυτά πρέπει να τα ξέρει ο αντιπρόσωπος...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ