Μετατροπή απλού τζακιού σε ενεργειακό

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41317 από Asteris
Στο σπίτι μου, η κουζίνα που βρίσκεαι σε απόσταση 9 μέτρων από το τζάκι (στην άλλη διαγώνιο ενός τετράγωνου ορόφου), έχω 2-2.5 βαθμούς πιό κάτω από ότι στο σαλόνι (μιλώντας πάντα για εξωτερικές κάτω του μηδενός, σε νορμάλ μέρες η διαφορά είναι μικρότερη). Τώρα το σπίτι σου μπορεί να έχει χερότερες μονώσεις, αλλά και 8 βαθμοί διαφορά μόνο σε λυόμενο θα την έβρισκα λογική.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41330 από dimlyk
το θεμα ειναι σχετικα απλο ... η ζεστη "ταξιδευει" μεν αλλα με πολυ αργους ρυθμους ...
αυτο μπορει να σημαινει οτι θα ζεστανει τους χωρους σου αμεσα εκει που ειναι τοποθετημενο αλλα θα χρειαστει καποιο χρονο για να φερει σε καποια καλη θερμοκρασια και τους υπολοιπους
με τους αεραγωγους η μεταφορα αυτη γινετε πολυ πιο γρηγορα
αν ο χωρος σου εχει πολυ μεγαλες αλωλειες πχ αμονωτη ταρατσα τοτε μπορει ναχεις προβλημα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41353 από stergiosbik
Tεραστιο ρολο παιζει η διαρυθμιση ενος σπιτιου.
Αλλο π.χ. 100τ.μ. ενιαιου χωρου κ αλλο 100τ.μ. σε 3-4 δωματια-χωρους κ διαδρομο.
Οπως επισης σε μεζονετες ειναι λιγο πιο ευκολο να ζεστανεις 50+50τ.μ. απο οτι σε flat σπιτι λογω της φυσης του ζεστου αερα που ανεβαινει.
Καθε σπιτι εχει τις ιδιαιτεροτητες του κ σιγουρα χρειαζεται να το δεις εστω κ με κατοψη για να πεις με καποια σιγουρια.
Καποιοι γενικοι κανονες ισχυουν αλλα προσαρμοζομενοι στο εκαστοτε σπιτι.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41416 από N1k0s

tentas13 έγραψε: Εφερα εναν τζακα εχθες στο σπιτι, σκεφτομενος οτι αγοραζοντας απ'εξω την ecostar V και δινοντας του αυτου 2,5 κατασταρικα θα βγω ενα 300αρι κερδισμενος!!!

Γυρισε και μου ειπε πως το μονο που θα καταφερω ειναι να εχω στη σαλονοκουζινα 25-26 βαθμους και 8 λιγοτερους στα υπνοδωματια!!!Και πως αν θελω σωστη δουλεια πρεπει να τραβηξω αγωγους στα δωματια!!!
ή αλλιως ειπε, να βαλω κανα ινβερτερ στα δωματια!!!
θεωρει πως ετσι θα κλαιω τα λεφτα μου...

ενταξει, καταλαβαινω πως στα δωματια δεν μπορω να εχω τη θερμοκρασια του σαλονιου...αλλα και 8 λιγοτερους δεν ειναι πολλοι???
και ειχα σκοπο να παω να την κλεισω σημερις!!!


ΥΓ ο τυπος ουτε kw με ρωτησε της κασετας ουτε τιποτε!!!και του ειπα οτι ειναι 13 kw...αλλα θεωρει πως η ζεστη δεν μπορει να "ταξιδεψει" 10 m με 3-4 βαθμους απωλειες!!!μου αφησε την αισθηση του αλμπανη αλλα ειπα να ρωτησω τον Asteris!!!!


Αμα θες , πες μας πως περίπου είναι το σπίτι , διαμέρισμα ή μονοκατοικία , όροφος , διαρύθμιση , κλπ κλπ πάντως τα 13kw θεωρούνται περισσότερο από αρκετά για μονωμένο διαμέρισμα ....

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41435 από blamp
Σκέφτομαι για αγορά το Invicta 800 gv για μεζονέτα 70 + 70 τμ.
Πείτε απόψεις και προσθήκες που είναι απαραίτητες.
Το σπίτι είναι αρκετά καλά μονωμένο.Η διάσταση του τζακιού είναι τέτοια γιατί πρόκειται να αντικαταστήσει το ήδη υπάρχον αντιστοίχων διαστάσεων.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Αν έχετε να προτάσεις για κάποιο άλλο τζάκι, θα είναι ευπρόσδεκτες...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41438 από Asteris
Υπολόγισες το κενό που θέλει γύρω-γύρω η εστία, έχεις δηλαδή κενό γύρω στο 100Πχ60Β?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ