Μεταξύ των Bodart Gonay - LaNordica - Μdesign

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37729 από angelucky
Απαντήθηκε από angelucky στο θέμα Μεταξύ των Bodart Gonay - LaNordica - Μdesign
Ευχαριστω για τις απαντησεις, απο ενα ψαξιμο που εχω κανει καταληγω μαλλον στην εταιρια Mdesign και συγκεκριμενα στο Venus 850 Green Plus με 9-11kw. Ειναι γνωστη σαν εταιρια, θα με καλυψει για τα τετραγωνικα που θελω?
wwww.tzakia-kardaras.gr/gr/tzakia-sompes...agiotis-kardaras.asp
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by γιαννης-δραμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37736 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Μεταξύ των Bodart Gonay - LaNordica - Μdesign
Δεν μπορώ να βρω τεχνικά τους, πχ απόδοση, τι είδους ισχύ είναι τα 9-11kW, κλπ. Εσένα τι σε τράβηξε στην συγκεκριμένη εστία και θες να την πάρεις, deisgn, τιμή, απόδοση,πως κατέληξες σε αυτήν?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38105 από angelucky
Απαντήθηκε από angelucky στο θέμα Μεταξύ των Bodart Gonay - LaNordica - Μdesign

Asteris έγραψε: Δεν μπορώ να βρω τεχνικά τους, πχ απόδοση, τι είδους ισχύ είναι τα 9-11kW, κλπ. Εσένα τι σε τράβηξε στην συγκεκριμένη εστία και θες να την πάρεις, deisgn, τιμή, απόδοση,πως κατέληξες σε αυτήν?

Καλημερα Αστερη κ σε ευχαριστω που βρηκες λιγο χρονο για να μου απαντησεις! Απο το ψαξιμο που εχω κανει στο φορουμ ειλικρινα οι απαντησεις κ κατευθυνσεις που δινεις ειναι οι καλυτερες! Για το συγκεκριμενο ενεργειακο ο τζακας που πηγα με κατευθυνε! Το μοντελο ειναι το mdsesign venus 850green plus με capacity 9-11kw, 142kg. Ερχεται μαζι με βιτιλατερ 500αρι κ μου ειπε οτι για να καλυψω τον ενιαιο 60τμ χωρο σαλονι ειναι υπεραρκετο οσο για το διαδρομο κ τα 3δωματια εναλλαξ που εχω θα εχει 2-3 βαθμους διαφορα σε σχεση με το σαλονι!
Αλλο πλεονεκτημα που μου ανεφερε εκτος απο τη δευτερευουσα ροη η πορτα στο εσωτερικο της δεν εχει κορδονι γυρω γυρω για να κλεινει κ να απομονωνει τον αερα αλλα εχει γυρω γυρω ενα μεταλλικο πλαισιο,αλλιως μου το ειπε αλλα δε θυμαμαι που ειναι καλυτερο για τη μονωση!
Απο την αλλη η κορνιζα της συγκεκριμενης εστιας ειναι ολη με τζαμι(απο εκει κ ο τιτλος τς εταιριας design) κ με τη γυναικα που πηγαμε σε σχεση με κατι αλλα που ειχε με μαντεμενιο χοντρο πλαισιο γυρω γυρω δεν της αρεσαν καθολου! Γυναικες...καταλαβαινεις.
Η συγκεκριμενη εταιρια απο ενα ψαξιμο στο νετ ειδα οτι ειναι θυγατρικη της bodart gonay.
Αν βρεις χρονο μετα απο ολο αυτομπου διαβαζεις θα με βοηθουσε παρα πολυ μια απαντηση,κατευθυνση τι αλλο να κοιταξω κ που να στραφω!
Υπενθυμιζω οτι προκειται να αλλαξω το μαντεμενιο τζακι που εχω τωρα,να γκρεμισω τη γυψοσανιδα κ να καλυψω 60τμ ενιαιο χωρο σαλονι και οσο μπορω αλλο 40τμ σε 3δωματια μεσω διαδρομου 7 μετρα απο το τζακι!Δε προκειται να βαλω αεραγωγους στα δωματια!Τελος αν εχει καποια σημασια ειμαι στη Λαρισα.
Περιμενω την απαντηση σου με αγωνια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38193 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Μεταξύ των Bodart Gonay - LaNordica - Μdesign
Η εστία με τα 9-11kW, είναι πιθανόν οριακή για τα μέτρα του σπιτιού, αν αυτό δεν είναι σχετικά καλής μόνωσης. Να είναι κάτω από 70% απόδοσης δεν το πιστεύω, οπότε αφού αρέσει στην γυναίκα και αντέχει η τσέπη, προχώρα.

Αν και εφόσον είναι να ξηλώσεις τα πάντα για να μπει νέα εστία, θα συμβούλευα να διαβάσεις καλά τα τόπικ με τα ενεργειακά, γιατί η τοποθέτηση κασέτας ανεβάζει το κόστος χωρίς λόγο. Μπορείς να βάλεις ένα οποιοδήποτε οικονομικό foyer και μετά απλά να τοποθετήσεις ότι κορνίζα αρέσει στην γυναίκα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38201 από angelucky
Απαντήθηκε από angelucky στο θέμα Μεταξύ των Bodart Gonay - LaNordica - Μdesign

Asteris έγραψε: Η εστία με τα 9-11kW, είναι πιθανόν οριακή για τα μέτρα του σπιτιού, αν αυτό δεν είναι σχετικά καλής μόνωσης. Να είναι κάτω από 70% απόδοσης δεν το πιστεύω, οπότε αφού αρέσει στην γυναίκα και αντέχει η τσέπη, προχώρα.

Αν και εφόσον είναι να ξηλώσεις τα πάντα για να μπει νέα εστία, θα συμβούλευα να διαβάσεις καλά τα τόπικ με τα ενεργειακά, γιατί η τοποθέτηση κασέτας ανεβάζει το κόστος χωρίς λόγο. Μπορείς να βάλεις ένα οποιοδήποτε οικονομικό foyer και μετά απλά να τοποθετήσεις ότι κορνίζα αρέσει στην γυναίκα.


Σε ευχαριστω προκαταβολικα για την αμεση απαντηση σου, στο σαιτ βρηκα να δινει αποδοση 79%
pdf.archiexpo.com/pdf/m-design/wood-lehn...0476-109281-_25.html
τωρα για αυτο που λες για το κοστος,γιατι αυτο στο συνολο μου βγαινει 2600ευρω,αυτο που λες για το foyer τι ακριβως ειναι? Μπορεις να μου προτεινεις κατι στην ιδια κατηγορια,οικονομικα κ απο θεμα αποδοσης? Οσο για τη μονωση,το σπιτι ειναι καινουριο με καλη μονωση!
update...Αστερη βρηκα παλι ενα σχολιο σου για το foyer στο οποιο αναφερεις τα εξης...

"1) Καλύτερες είναι οι κλασικές εστίες. Πιό γεροδεμένες. Η σκεπή που έχουν τραβάει καλύτερα. Αντέχουν περισσότερα KW έναντι ίδιου μεγέθους κασέτας. Είναι σχεδιασμένες για φυσική ροή, οπότε και για μεγαλύτερες θερμοκρασίες. Εδώ το βάρος συνήθως ΠΑΙΖΕΙ ρόλο. Μιά κασέτα 110 κιλών, σε σχέση με μιά κλασική των 150, σημαίνει ότι είναι πολύ πιό αδύνατη σαν κατασκευή (και συγκεκριμένα σε πάχος). Μικρό πάχος εστίας σημαίνει ότι πιτσικάρει πιό εύκολα σε μεγάλες θερμοκρασίες. Για αυτόν τον λόγο κάποιες κασέτες έχουν μικρά kW, οι κατασκευαστές περιορίζουν την εισαγωγή ροή αέρα καύσης, που θα έδινε μεγάλες θερμοκρασίες και ισχύ, η οποία όμως θα διακινδύνευε και την ακεραιότητα της κασέτας. Τα μείον της κλασικής είναι ότι λόγω σκεπής δεν μπαίνει όπως είναι σε πυρότουβλο, θέλει γκρεμίσματα, δεν έχει ανεμιστήρα για βεβιασμένη ροή (μπαίνει φυσικά αν βάλεις εναλλάκτη θερμότητας), οπότε είναι πιό αργή η θέρμανση στην αρχή, αν δεν πάει η θερμοκρασία άερα στους 100 βαθμούς, δεν έχεις γρήγορη ροή και χωρίς ανεμιστήρα συνήθως έχει λιγότερη θερμότητα να πηγαίνει σε μακρινά σημεία του χώρου, αν και 50-60 τμ και η κλασική τα κάνει φούρνο, από κει και πέρα τίθεται θέμα."

Δεδομενου οτι ενα foyer αν καταλαβαινω καλα για να καλυψει ενα μεγαλο χωρο θελει εναλλακτη θερμοτητας και βιτιλατερ για να προωθει τον αερα μακρια για ποιο λογο μου προτεινεις να ψαξω για foyer? Εκει καπως που ειχα ξεκαθαρισει τα πραγματα καπως μεσα μου...μπερδευτηκα παλι ειναι η αληθεια!
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by angelucky.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38229 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Μεταξύ των Bodart Gonay - LaNordica - Μdesign
Μιά κλασική κασέτα με τα τυπικά ανεμιστηράκια, βγάζει max 150-200 κυβικά αέρα την ώρα. Ένα foyer με σωστά διαστασιολογημένες περσίδες, μπορεί να βγάλει τα διπλά. Το πρόβλημα είναι ότι και τα δύο, τα βγάζουν στον χώρο μπροστά από το τζάκι, από όπου τα άλλα δωμάτια θα πάρουν θερμότητα με φυσική ροή, με την διάδοση του ζεστού αέρα προς τα κει.

Το πρόβλημα με τα τζάκια που δεν έχουν αεραγωγούς, είνα ακριβώς ότι βασίζονται σε φυσική ροή για να διαδώσουν την θερμότητα στο υπόλοιπο σπίτι. Πχ, το τζάκι μπορεί άνετα να βγάλει 15kW, αλλά ένα δωμάτιο στα 10 μέτρα μπορεί να χρειάζεται 1.5kW για να ζεσταθεί και να μην τα παίρνει, γιατί δεν φτάνει μέχρι εκεί αρκετή θερμότητα (η οποία φυσικά θα συσσωρεύεται στον χώρο του σαλονιού και θα ανεβάζει εκεί την θερμοκρασία ακόμη παραπάνω). Σε αυτήν την περίπτωση, ούτε foyer, ούτε κασέτα κάνουν κάτι διαφορετικό, θα βγάλουν πχ 10kW στον χώρο του σαλονιού και από κει πως θα πάει στα δωμάτια έχει να κάνει με την μόνωση και την διαρρύθμιση.

Αν η κασέτα έχει δυνατότερο μοτέρ, όπως η M-design, απλά θα ανακατεύει πολύ πιό γρήγορα τον αέρα στον χώρο του σαλονιού και βοηθάει λίγο στο πως θα πάει ο αέρας στα δωμάτια.

Εναλλάκτη και μοτέρ βάζουμε στα foyer για να ανακτήσουμε χαμένη ενέργεια της καμινάδας (οπότε ακόμη μεγαλύτερη οικονομία), συν το ότι ζεσταίνεται πολύ πιό γρήγορα στο ξεκίνημα (η φυσική ροή θέλει μιά ώρα για να ξεκινήσει να σπρώχνει δυνατά αέρα, ενώ με τον εναλλάκτη στο 20λεπτο ξεκινάει να φυσάει 60+ βαθμούς αέρα). Σίγουρα δεν περιμένουμε από το 1-1.5kW του εναλλάκτη να ζεστάνουν το σπίτι, όταν το τζάκι αυτό καθαυτό είναι ήδη 14-15...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ