Μεταξύ των Bodart Gonay - LaNordica - Μdesign

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37007 από angelucky
Γεια σας και συγχαρητηρια για το φορουμ θα ηθελα να αναφερω. Πραγματικά οι απαντησεις που βρισκει καποιος ειναι παρα μα παρα πολλες!
Θα ξεκινησω με την ερωτηση μου και θα ηθελα αν μπορειτε να με κατευθυνετε στη σωστη επιλογη ενεργειακου τζακιου η μαλλον καλυτερα κασετας!
Αυτη τη στιγμη εχω ενα ανοιχτο τυπου τζακιου μαντεμενιο 70αρι, το οποιο μετα απο ενα χρονο λειτουργιας καταλαβα οτι κανει μονο για εφε! (πολλοι ξερω θα γελασουν εδω μεσα με την αφελεια μου,αλλα δε γινεται να τα γνωριζουμε ολα δυστυχως!)...συνεχιζω λοιπον...φετος αποφασισα να το αλλαξω το οποιο συνεπαγεται να βγαλω τη γυψοσανιδα και ολο το τζακι και να βαλω μεσα μια κασετα γιατι τα οικονομικα δεν επιτρεπουν ενα καινουριο τζακι απο την αρχη.
Τα δεδομενα εχουν ως εξης, θα ηθελα να καλυψω με τη μετατροπη μου ενα χωρο 100τετραγωνικων,και για να ειμαι πιο αναλυτυτικος, ενα κοινο χωρο 60 τετραγωνικων στην μια ακρη του οποιου ειναι το τζακι και μετα απο αυτο ενας διαδρομος που διακοπτεται απο 3 δωματια εναλλαξ!
Μετα τη πρωτη μου ερευνα και μελετη εδω μεσα κατεληξα στα εξης...
α. Θελω οπωσδηποτε θερμογονο δυναμη(αν το λεω σωστα) 14kw
β. Η κασετα πρεπει να εχει και βιτιλατερ αποδοσης το λιγοτερο 500Kg/h...
γ. Η κασετα να ειναι συνεχους καυσης...
δ. Κατι με δευτερεουσα ροη..δεν τα πολυκαταλαβα ειναι η αληθεια.
Και εδω ερχεται το ερωτημα μου ποια κασετα να διαλεξω...
Ειμαι αναμεσα στη www.bgfires.com/en/our-products/solid-fu...infire-800-green.htm , Infire 800 Green της Bodart Gonay και σε αντιστοιχη της La Nordica.
Σαν εταιριες τι λενε? Θα με καλυωψουν στα τετραγωνικα που θελω?
Εχετε να μου προτεινετε κατι αλλο?
Οποιαδηποτε συμβουλη θα ηταν κατι παραπανω απο θεμιτη...
Ευχαριστω προκαταβολικα ολους σας!
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by angelucky.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37034 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Μεταξύ των Bodart Gonay - LaNordica - Μdesign
H Gonay θα σε καλύψει, η Nordica είναι μικρή σε ισχύ. Το 500άρι βεντιλατέρ τι το θες, θα τραβήξεις αεραγωγούς σε δωμάτια? Καλυτερα να το κάνεις, γιατί σε μακρυνό διάδρομο, η ζέστη θα δυσκολεύεται να φτάσει και θα είναι πιό κρύα απο ότι πρέπει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37036 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Μεταξύ των Bodart Gonay - LaNordica - Μdesign
Η bg είναι 8kw / 16max και οι κασέτες νορντικα 9.5 kW. Με αυτήν την θερμότητα 100 μέτρα δεν ζεσταινονται. Πρέπει να βρεις 14αρες. Αν διαβάσεις τις πρώτες 60 σελίδες του νήματος τζακια ενεργειακά θα καταλάβεις τι σου χρειάζεται.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37348 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Μεταξύ των Bodart Gonay - LaNordica - Μdesign
Αφου θα το διαλύσεις , τοτε κοιτα να αγοράσεις κανενα μονομπλοκ ! Αλλιως παλι του χρόνου εδω ειμαστε :D xaxa πλακα κανω , αλλα φιλος εχω δει απο κοντα τα bg και δεν με γέμισαν και το ματι ! Ειναι λιγο μικρα για τα κυβικα σου !
Παρε κανενα μεγαλύτερο απο 14 , και στην νορμάλ λειτουργία , οχι στα φουλ !
Τον χώρο σου θα στον καλύψει , τα δωματια την επομενη μερα και παλι ισως !!!
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by house.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37481 από angelucky
Απαντήθηκε από angelucky στο θέμα Μεταξύ των Bodart Gonay - LaNordica - Μdesign

Stavrax έγραψε: Η bg είναι 8kw / 16max και οι κασέτες νορντικα 9.5 kW. Με αυτήν την θερμότητα 100 μέτρα δεν ζεσταινονται. Πρέπει να βρεις 14αρες. Αν διαβάσεις τις πρώτες 60 σελίδες του νήματος τζακια ενεργειακά θα καταλάβεις τι σου χρειάζεται.


Εσυ τι θα μου προτεινες λοιπον? Σε ποια εταιρια να στραφω?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37516 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Μεταξύ των Bodart Gonay - LaNordica - Μdesign
Η αλήθεια είναι ότι μετά την δημοσίευση του Αστερη ξαναειδα τα χαρακτηριστικά και είναι πιθανό να σου φτανει η bg. Το σπίτι μου είναι αντίστοιχο με το δικό σου. Εγώ έχω βάλει DIY, και με την βοήθεια των υπολοίπων του φόρουμ το foyer invicta 700 με βεντιλατερ και εναλλακτη καμιναδος. Η αποδοση του με έχει αφήσει εκπληκτο. Σχεδόν ανεβάζει κατά έναν βαθμό την θερμοκρασία στο σαλόνι για κάθε μπρικετα που καίει (με τις παρούσες καιρικές συνθήκες βέβαια). Τον ίδιο ενθουσιασμό βλέπω και στους υπόλοιπους που ακολούθησαν τις συμβουλές του Αστερη και επενδυσαν εν μέσω κρίσης σε μια εστια που πολύ οικονομικά θα τους ζεσταινει. Για όλους αυτούς τους λόγους, σε προετρεψα να διαβάσεις το νήμα προτού αποφασισεις τι θα αγορασεις.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ