Συμβουλές για κασσέτα μετατροπής τζακιού

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #109969 από papanfot
Ολες οι κασέτες παίρνουν αέρα για καύση από αυτές τις γρίλιες που αναφέρεις στο συρταράκι της στάχτης. Εάν δεν υπάρχει η δυνατότητα να έρθει με σωλήνα και κοντά στο συρταράκι της στάχτης εξωτερικός αέρας για να αναπληρώνει αυτόν που θα χρησιμοποιηθεί για την καύση στο τζάκι, τότε ή θα αναπληρώνεται από χαραμάδες του σπιτιού ή θα πρέπει να έχεις κάποια παράθυρο (οπουδήπτε στο σπίτι) σε ανάκληση. Εάν η αναπλήρωση δεν είναι επαρκής τότε μπορεί να υπάρξουν θέματα καπνίσματος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #109980 από καλφας
Τωρα εχουμε:
εσωτερικο καμιναδας 84 χ 43 cm
εσωτερικο εστιας 91 χ 62 cm
υψος μεχρι την πλακα της καμιναδας 187 (μεχρι την ποδιά )
ποδιά υψος 27 cm
Το μεγαλο αφεντικο μου εδωσε εντολη να κοψω και τα πλαγια ...
και Τ Ω Ρ Α ?
μονωση φουσκας τι να προσεξω ;
και αυριο στο super market για αγορα ποιας εστιας ;

@douka77 ευτυχως δεν εχει κρυο :)
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #109986 από Stavrax
@καλφας
Μια χαρά είσαι!
Όλα βολικά τα βλέπω!



Εγώ αν ήμουν στην θέση σου και χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω, θα επέλεγα την Μίνος (τιμή, ισχυς, έλλειψη ηλεκτρικών εξαρτημάτων και θορύβου). Οι εργασίες που θα έκανα φαίνονται με χρώματα στην φωτό.
Μαυρο-άνοιγμα εισόδου αέρα θέρμανσης 30*15
Άσπρο-τοποθέτηση αγωγού για να στέλνει τον αέρα περιβάλλοντος κοντά στο συρτάρι στάχτης (είσοδος αέρα καύσης)
Κόκκινο-τοποθέτηση τούβλων 10 εκ. για βάση στην οποία θα πατήσει η εστία
Πράσινο-τοποθέτηση υτονγκ 10 εκ. για κλείσιμο της ποδιάς
Γαλάζιο-άνοιγμα εξόδου αέρα θέρμανσης 50*20 και 5 εκ. κάτω από το υψηλότερο σημείο της φούσκας με πολύ προσοχή για να μην πέσουν όλα μαζί τα τούβλα.
Στην συνέχεια θα προχωρούσα με την τοποθέτηση μόνωσης-καμινάδας.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": καλφας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110035 από douka77
Aν ειναι να ανοιγουμε ανακλησεις τοτε και η κασετες ειναι αχρηστες μιας και η φιλοσοφια τους ειναι να μπαινουν σε τζακια και να μην γινοντε πολλα μεραμετια και πανικος,εξαλου αρκετα τζακια παλια ανοιχτου τυπου δεν εχουν τρυπα να φερνουν εξωτερικο αερα οποτε για να γινει ελει αρκετη φασαρια,το γρεμιζεις απο την αρχη και βαζεις ενα αλλο τυπου foyer

papanfot έγραψε: Ολες οι κασέτες παίρνουν αέρα για καύση από αυτές τις γρίλιες που αναφέρεις στο συρταράκι της στάχτης. Εάν δεν υπάρχει η δυνατότητα να έρθει με σωλήνα και κοντά στο συρταράκι της στάχτης εξωτερικός αέρας για να αναπληρώνει αυτόν που θα χρησιμοποιηθεί για την καύση στο τζάκι, τότε ή θα αναπληρώνεται από χαραμάδες του σπιτιού ή θα πρέπει να έχεις κάποια παράθυρο (οπουδήπτε στο σπίτι) σε ανάκληση. Εάν η αναπλήρωση δεν είναι επαρκής τότε μπορεί να υπάρξουν θέματα καπνίσματος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110041 από καλφας
Αρα παω για foyer.
1. Mε 91 cm ανοιγμα εστιας χωραει η 80αρα ή οχι λογω του παχους των μονωσεων (5+5 cm )
συν τα κενα 3 και 3 cm ;
2.Μπορω να την τοποθετησω στα 27 cm (χωρις υτονγκ και τουβλα )
εκει που ειναι η ποδια μου τωρα , ή ειναι χαμηλα ;
3.Με άνοιγμα εξόδου αέρα θέρμανσης στα 80 -100 cm
( παντα κάτω από το υψηλότερο σημείο της φούσκας )
θα εχω καλη ροη αερα ή θα με επηρεαζει ο θολος που δημιουργειται μεχρι τα 220cm ;
(απ,οτι ειδα στο γενικο εντυπο τοποθετησης της invicta τα foyer τα κλεινει ακριβως πανω
απο την εξοδο του αερα .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #110143 από καλφας

καλφας έγραψε: Αρα παω για foyer.
1. Mε 91 cm ανοιγμα εστιας χωραει η 80αρα ή οχι λογω του παχους των μονωσεων (5+5 cm )
συν τα κενα 3 και 3 cm ;
2.Μπορω να την τοποθετησω στα 27 cm (χωρις υτονγκ και τουβλα )
εκει που ειναι η ποδια μου τωρα , ή ειναι χαμηλα ;
3.Με άνοιγμα εξόδου αέρα θέρμανσης στα 80 -100 cm
( παντα κάτω από το υψηλότερο σημείο της φούσκας )
θα εχω καλη ροη αερα ή θα με επηρεαζει ο θολος που δημιουργειται μεχρι τα 220cm ;
(απ,οτι ειδα στο γενικο εντυπο τοποθετησης της invicta τα foyer τα κλεινει ακριβως πανω
απο την εξοδο του αερα .

Τελικα αγορασα την FOYER 800 GV
νομιζω το άνοιγμα εξόδου αέρα θέρμανσης πρεπει να γινει στα 2 μετρα
και οχι κάτω από το υψηλότερο σημείο της φούσκας .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.096 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ