Eνεργειακή κασσέτα σε ανοιχτό μαντεμένιο τζάκι

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33584 από spo
αν βαλω κασετα χρειαζεται να μονοσω το πυροτουβλο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33624 από mastor
Διαμέρισμα 86τμ με 4 δωμάτια (2υ/δ, κουζίνα, σαλοτραπεζαρία) που όλα βλέπουν σε ένα μακρόστενο μπαλκόνι. Το τζάκι είναι ανοιχτό με πυρότουβλα και θέλω να το μετατρέψω και να περάσω εξωτερικά αεραγωγό στα 4 δωμάτια (εσωτερικά υπάρχουν εμπόδια: ντουλάπες, δοκάρια κλπ). Μήκος περίπου 12 μέτρα.
Η μόνη λύση που έχω βρεί μέχρι τώρα είναι από estianet, με κασέτα Jolly Mec, με συνολικό κόστος ~4.500 τελική τιμή

Τα λεφτά μου φαίνονται πάρα πολλά αλλά σκέφτομαι να το κάνω με το σκεπτικό ότι θα έχουμε επιτέλους ζέστη στο σπίτι (ρετιρέ και το βράδυ φτάνει τους 13 βαθμους εσωτερική) καθώς η κεντρκή θέρμανση ανάβει πολύ λίγη ώρα και δεν αποδίδει τίποτα - και μακροπρόθεσμα θα υπάρξει τελικά απόσβεση.

Ρώτησα και σε 1-2 άλλους που βρήκα από στο ιντερνετ (εκτός του estianet) και μου είπαν ότι με κασέτα δεν γίνεται κάτι για τόσο μακρύ αγωγό.

Απ'ότι φαίνεται με το κόστος αυτό μποροώ να κάνω συνολικό γκρέμισμα και αντικατασταση με μονο-μπλοκ ωστόσο δεν έχω καταλήξει αν τελικά υπάρχει κάποιο πλεονέκτημα στο μονο-μπλok συγκριτικά με την κασέτα της Jolly Mec.

Τα κριτήρια επιλογής στην συνολική λύση είναι:
- Ασφάλεια
- Μακτροζωία
- Απόδοση
- Χαμηλός Θόρυβος

Αν κάποιος μπορούσε να προτείνει κάποια άλλη λύση ή να συστήσει τζακά ή άλλη κασέτα θα βοηθούσε πολύ.

Ευχαριστώ!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33627 από Asteris
Άμα βάλω σε ένα παπί, κινητήρα από χιλιάρα, πάλι παπί παραμένει. Πόσο μάλλον άμα κοστίζει και όσο μιά χιλιάρα.

Στα 4500 χιλιάρικα παίρνεις μονομπλόκο. Τέλος. Μεγαλύτερο σασί, μεγαλύτερη εστία, μεγαλύτερη αντοχή, μεγαλύτερη μακροζωία, μεγαλύτερος θερμοθάλαμος, πιό σωστή τοποθέτηση αεραγωγών εισόδου-εξόδου, πιό απλή εγκατάσταση (υπό την έννοια το γκρεμίζω και το ξαναφτιάχνω από την αρχή). Η κασέτα είναι μετατροπή και ως μετατροπή, θα πληρώσουμε παραπανίσια λεφτά για κάτι υποδεέστερο.

ΑΛΛΑ. Η λογική λέει: Φωνάζω μαστόρια και κάνω θερμοπρόσοψη. Δεν ειναι λογικό να ξυπνάς με 13 βαθμούς και να σου φταίει το πετρέλαιο ή το τζάκι. Στο σπίτι μου, την χειρότερη μέρα του περυσινού χειμωνα, με -9 βαθμούς, ξυπνήσαμε με 18 βαθμούς (χωρίς να καίει θέρμανση την νύχτα εννοείται).

Δίνεις 3000€ για μονώσεις και 1500€ για μιά απλή κασέτα. Έτσι θα ξοδέψεις τα 4500 χιλιάρικα. Αν μονώσεις τα μακρυνά δωμάτια, δεν θα χρειαστείς αεραγωγούς.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mastor

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33634 από Grecu_
Σ'αυτες τις αποστασεις αερολεβητα χρειαζεσαι, οχι τζακι :woohoo:
Πριν απο αυτο ομως, θερμομονωση και παλι θερμομονωση.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35733 από spo
καλημερα σας μπορω να βαλω εναλλακτη σε κασετα invicta χωρις να βαλω και δευτερο μοτερ απλως να το συνδεσω με την μια εξοδο αερα του τζακιου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35736 από Asteris
Μπορείς, αλλά δύσκολο τα ανεμιστηράκια να σπρώξουν σοβαρή ποσότητα αέρα μέσα από τον εναλλάκτη, εγώ θα το άφηνα με φυσική ροή, αν δεν ήθελα να μπει δεύτερο μοτέρ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ