Invicta Selenic 700

Περισσότερα
1 Χρόνος 11 Μήνες πριν #176401 από Karitsas
Invicta Selenic 700 δημιουργήθηκε από Karitsas
Καλησπέρα σε όλους.  Αγόρασα και εγώ το τζάκι.  Θέλω να με βοηθήσει κάποιος και να μου πει πως να κάνω τον θερμοθαλαμος.  Φοβάμαι τον πετροβαμβακα γιατί λένε ότι αν δεν γίνει καλά η μόνωση βγάζει μια μυρωδιά που είναι ανθυγιεινή και Φοβάμαι γιατί έχω δύο μικρά παιδιά στο σπίτι. Έχω καμινάδα από αμίαντο και ο ένας μου λέει βάλε μόνο μπουρί ο άλλος διπλό μπουρί και ο 3ος μου λέει βάλε μέσα στον θερμοθαλαμο μαύρο ινοξ μπουρί και μέσα στην καμιναδα βάλε διπλό. Εμένα το  παλιό μου τζάκι έχει σε σχήμα Π μαντεμι μέσα.  Αυτά να τα βγάλω η να τα αφήσω μέσα με κενό από το τζάκι που θα βάλω μέσα? Και κάτι άλλο μου ήρθε το τζάκι από τα leroymerlin που το Αγόρασα με σκουριά στο πίσω μέρος.  Τι να κάνω να στείλω πίσω;ευχαριστώ πολύ 
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 11 Μήνες πριν #176402 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Invicta Selenic 700
ψαξε στα τζακια και θα βρεις πολλες κατασκευες ... το πρωτο που κανεις ειναι διαβαζεις το μανιουαλ του κατασκευαστη και ακολαυθεις ευλαβικα οσα λεει κυριως για αποστασεις και ανοιγματα ...σαν υλικα υπαρχει ο κεραμοβαμβακας η αν θες κατι μη μαλλιαρο υπαρχουν τα τυπου izol αν τα διαλεξεις να αφησεις ενα μικρο κενο αναμεσα στο ιζολ και τα δομικα μερη τοιχος γυψοσανιδα κλπ αφηνοντας κι ενα μικρο κενο στο κατω μερος του ιζολ για κυκλοφορια αερα ... κατα προτιμηση χρησιμοποιεις καμιναδα διπλου τοιχωματος η τουλαχιστον οτι ειναι εξωτερικο ....δεν υπαρχει ανοξειδωτο μαυρου χρωματος ...αυτο που υποθετω σου ειπαν στην αρχξ να βαλεις ειτε σωληνα μαυρη χοντρη κι οχι μπουρι για σομπες ειτε σωληνωτο εναλλακτη ειτε και τα δυο ....προφανως οτι προυπαρχει το ξηλωνεις ...π[ροσεξε επισης τις εισοδους του αερα ... και σαφως μανουριαζεις το λερου κι αποφασιζεις μετα τι θα κανεις ... προφανως εχει μεινει αρκετο καιρο σε εκτεθειμενη αποθηκη 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Karitsas, simios21

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 11 Μήνες πριν #176404 από Karitsas
Απαντήθηκε από Karitsas στο θέμα Invicta Selenic 700
Ότι λέει εταιρεία θα κάνω. Το μαντεμι που έχει το παλιό μου τζάκι να το βγάλω ? Καμινάδα από μαύρο Χάλυβα φ200 μου είπε στην αρχή με ΕΝΑΛΛΑΚΤΗΣ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ φ200 και μετά μέσα στην παλιά Καμινάδα (αμίαντο) που έχω να βάλω μονομερή διπλή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 11 Μήνες πριν #176406 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Invicta Selenic 700
ναι να βγαλεις το μαντεμι .... τα αλλα σωστα στα ειπε ...αλλα πιο πολλη σημασια εχει η σωστη γεωμετρια της ολης κατασκευης 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dryianni, mikemtb

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179203 από simios21
Απαντήθηκε από simios21 στο θέμα Invicta Selenic 700
Δηλαδή dimlyk η πλάτη του izol δεν πρέπει να ακουμπάει άμεσα πάνω στον τοίχο? Θα πρέπει να μπούνε αν κατάλαβα καλά προφίλ γυψοσανίδας και πάνω σε αυτά να πατήσει το izol?
Σ'ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179205 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Invicta Selenic 700
δεν ειπα αυτο .... βιδωνεις το ιζολ σε οδηγους ξεκινωντας απ το υψος του τζακιου ωστε να μενει ενα κενο 2-3 εκ και να περνει αερα απο πισω ...αλλιως θα πρεπει να βαλεις 6 εκ ιζολ για να πετυχεις ισοδυναμη μονωση με τον πετροβαμβακα και καθοτι πανακριβο κανεις και οικονομια το πανω μερος του ιζολ πρεπει να τελειωνει στο παταρι ωστε ο αερας που περναει πισω του να εκτονωνεται στο παταρι 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": simios21

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.062 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ