Edilkamin - προβλήματα

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #55545 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Απ: Edilkamin - προβλήματα
Επίσης μήπως κοντά στην απόληξη της καμινάδας υπάρχουν εμπόδια? (στηθαίο ταράτσας, γειτονικό σπίτι, τοίχος κτλ?)

Όταν η πόρτα είναι κλειστή το τζάκι λειτουργεί κανονικά? (δηλαδή εννοώ αν φαίνεται να τραβάει ικανοποιητικά τον καπνό)

Το κάπνισμα συμβαίνει μόνο απο την ανοιχτή πόρτα? ή παρατηρείς διαφυγές καπνού στο σώμα του τζακιού, πίσω απο την πόρτα ή στην καμινάδα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #55550 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Edilkamin - προβλήματα

EL έγραψε: Ευχαριστω παιδια,
Αστερη οταν λες καταγγελια εννοεις να το παω δικαστικα ? σωστο ειναι αυτο αλλα νομιζω οτι οικονομικα τουλαχιστον δε με συμφερει και τοσο .
σκεφτομαι να απευθυνθω στν προστασια του καταναλωτη αλλα δεν ξερω ποια ειναι η διαδικασια και αν εχω κι ετσι αποτελεσμα.
πως μπορω να το επιστρεψω αφου ο τζακας δε βοηθα και εταιρια κανει το κοροιδο?ουτε στα τλεφωνηματα δεν απαντουν (δε ξερω ,ισως βλεπουν τον αριθμο μου)


Πάρε το 1520 για αρχή. Εξήγησε ότι με κάνανε μπαλάκι και δώσε τα στοιχεία τους. Μετά θα τους πάρουν αυτοί και λογικά θα μαλακώσουν και θα σηκώνουν τα τηλέφωνα...

www.efpolis.gr/

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #55577 από EL
Απαντήθηκε από EL στο θέμα Απ: Edilkamin - προβλήματα
Καταρχην παιδια σας ευχαριστω ολους πολυ για τις συμβουλες σας.
Σαββα, το τζακι ενω αναβει κανονικα με αρκετα ξυλα και εχω κλειστο τον κυκλοφορητη ,(εναι ρυθμιζμενος στους 50) για να ανεβασει 10 βαθμους και να αναψει το επομενο λαμπακι στον θερμοστατη , χρειαζεται τουλαχιστον 20 λεπτα.Οταν δε αρχιζει να κυκλοφορει το νερο στα σωματα,τα λαμπακια πηγαινουν πισω τρεχοντας.
οσο αφορα τη καμιναδα ,ειναι ντυμενη με πετροβαμβακα και χτισμενη .Σε αποσταση περιπου 3 μετρων ειναι το ντεποζιτο του νερου που ειναι καπως ψηλα,( ειναι σε βαση ) ομως η καμιναδα ειναι λιγο πιο ψηλη
Το σπιτι ειναι 100τ.μ. τα παραθυρα του ειναι αλουμινια,διπλα τζαμια ,αλλα οχι και τοσο αεροστεγη.
το τζακι εχει συνδεθει με το λεβητα πετρελαιου ,ζεσταινει υποτιθεται και το νερο χρησης αλλα δεν ξερω αν χρησιμοποιησε κιτ η αν εκανε "πατεντες".
το τζακι ειναι ανοιχτο χωρις γυψοσανιδες. Καπνιζει οταν ειναι ανοιχτο . οταν ειναι κλειστο ειναι μπουκωμενο απο καπνο, την ωρα που το ανοιγεις ειδικα (οχι γρηγορα) ντουμανιαζει το σπιτι,βγαζει και απο μπροστα αλλα και πισω που ειναι οι ροδελες που γυριζουν το συρματοσκοινα. Μετα απο λιγη ωρα καπνιζει σταθερα απο μπροστα,ακομα και να εχω τη πορτα ανοιχτη. Δεν καπνιζει απο τη καμιναδα .
το μονο χαρτι που εχω ειναι η αποδειξη της τραπεζας που του κατεθεσα τα χρηματα,οση η αξια του τζακιου.
Ξερετα αν αυτο θεωρειται αποδειξη η εστω στοιχειο για τη γενικη γραμματεια καταναλωτωτη?
σας ευχαριστω πολυ ολους

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #55582 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απ: Edilkamin - προβλήματα
φυσικα και θεωρειτε ... αρκει να μην ανηκει ο λογαριασμος σε καμμια offshore ...η σε καμμια θεια του
:)

αυτο παντως δεν τον απαλαλσσει απ την υποχρεωση να κοψει νομιμη αποδειξη


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #55585 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Απ: Edilkamin - προβλήματα
Δεν μπορώ να φανταστώ τι φταίει. Σίγουρα έχεις κάποιο θέμα με την καμινάδα (το τάμπερ το φρέσκου αέρα δουλεύει κανονικά ή μηπως είναι κολλημένη η περσίδα του?)

Πάντως η αλήθεια είναι ότι για το πρώτο ζέσταμα του νερού θες αρκετά ξύλα και χρόνο (εγώ έχω το αντίστοιχο των 29kw και για να ζεστάνω το κύκλωμα μου -εννοώ και το νερό των σωμάτων αφού ανοίξει ο κυκλοφορητής) θέλω γύρω στη 1 1,5 ώρα. Ο κυκλοφορητής στους 50oC ανοίγει περίπου στα 25-35 λεπτά, υπο την προϋπόθεση ότι το τζάκι είναι κρύο. Κάνει ανεβοκατεβάσματα έως ότου ζεσταθεί το κύκλωμα συνολικά οπότε είναι μετά σχετικά εύκολο να το συντηρήσεις ζεστό με λιγότερα ξύλα και σταθερή θερμοκρασία.

Η απόδειξη κατάθεσης χρημάτων φυσικά και είναι πολύ χρήσιμη. Μπορείς με αυτή να βρεις το δίκιο σου.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Savvas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #55599 από thlanarass
Απαντήθηκε από thlanarass στο θέμα Απ: Edilkamin - προβλήματα
ελενξε την καμιναδα μην εχει ρουφυξει καμμια μισοκαμενη εφημεριδα οταν το αναβες και ειναι μισοβουλομενη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ