Edilkamin Idro 70: πρόβλημα...

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #25219 από sinister
Edilkamin Idro 70: πρόβλημα... δημιουργήθηκε από sinister
Καλησπερα σας! Διαβαζω εδω κ καιρο το φορουμ σας κ εχω παρει πολυτιμες πληροφοριες ειναι η αληθεια,απλα αρχισα να μαθαινω αφου εβαλα το τζακι idro 70 με το κιτ 2.
Το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι μετα τον καθαρισμο που εγινε απο συνεργειο αυτουνου που μου το τοποθετησε αντικρυσα τις παρακατω εικονες.

Το τζακι δουλεψε 5 μηνες κ εχει κ διπλου τοιχώματος καμινάδα.

Ειναι φυσιολογικη μια τετοια φθορα?Ειναι επιφανειακη ή του χρονου θα πρεπει να πεταξω μια επενδυση 5000 ευρω? :(
Ευχαριστω για το χρονο σας!
ΥΓ να αναφερω οτι η σχαρα για τις σταχτες αλλαχτηκε γιατι ειχε σπασει κ ειχε διαβρωθει πλήρως :blink:
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #25223 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Edilkamin Idro 70: πρόβλημα...
Τόσο υγρά τα ξύλα σου? Να μην ξανακάψεις τέτοια, να το προσέξεις, δεν καλύπτονται εγγυήσεις σε τέτοια χρήση...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sinister

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #25226 από sinister
Απαντήθηκε από sinister στο θέμα Edilkamin Idro 70: πρόβλημα...
Πέρυσι στην Αθήνα όλοι ξερά Έλεγαν ότι πουλάνε :( αλλα δεν ήμουν σε θέση ούτε να βρω ούτε να Ξέρω ποια ειναι τα ξερά! Ρώτησα στην αντιπροσωπεία για το αν ειναι φυσιολογικό κ μου είπαν για υγρά ξυλα αλλα στην ερώτηση αν έχουν κάποιον μετρητή (υγρασιομετρο) για να βαζω σωστα ξυλα δεν πήρα απάντηση. Όταν βάζεις κάποιες ρήτρες δεν πρέπει να έχεις κ κάποιο τροπο να το ελεγχεις; Το θέμα ειναι αν υπάρχει πρόβλημα. Μου είπαν ότι μάλλον Έχω μονη καμινάδα πράγμα που δεν ισχύει.
Για την εγγύηση πως Μπορεί να ξέρει κάποιος αν τα ξυλα που έκαιγε ήταν ξερά ή όχι;
Συγγνώμη για τον κατεγισμο ερωτήσεων αλλα πέραν του ότι έκαψα περισυ 9 τόνους ξυλα στην Αθήνα, το Σπιτι με δίπλα παράθυρα μονωμενη ταράτσα δεν έπιασα Πάνω απο 21 βαθμούς κ το πρωι ξύπναγα σπαρτιατης με 16 βαθμούς στα πολλα κρύα
Είμαι λίγο απογοητευμένος να πω την αλήθεια. :(

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #25233 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Edilkamin Idro 70: πρόβλημα...
Υγρασιομετρα υπαρχουν πολλα φιλε μου.
Μια γρηγορη αναζητηση στο Internet κ θα βρεις ενα σωρο.
Εδω στο φορουμ μαλιστα προγραμματιζεται ομαδικη αγορα κ αν θες παρηγγειλε κι εσυ ενα απο το αντιστοιχο νημα.
Αν βλεπω καλα υπαρχει κ σκουρια.
Τριψτο με γυαλοχαρτο κ Ο Χ Ι χλωρα ξυλα!!!

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #25235 από sinister
Απαντήθηκε από sinister στο θέμα Edilkamin Idro 70: πρόβλημα...
Τωρα που "καηκα" εμαθα οτι υπαρχουν κ υγρασιομετρα κλπ κλπ. Απλα να ενημερωσω οτι στο manual λεει στις πρακτικες συμβουλες να χρησιμοποιουμε ξερα ξυλα,δεν ειναι προϋπόθεση για την εγγυηση. Η γιαγια μου ρε παιδια εχει μια στοφα εδω κ 40 χρονια κ δεν εχει παθει τιποτα,και καιει οτι βρει. Δεν ειναι λιγο υπερβολικο το να λεμε οτι αν καψεις υγρα ξυλα τοτε θα χασεις την εγγυηση σου?
Επισης στο εγχειριδιο μιλαει για ξυλα οποτε η χρηση μπρικετας ειναι απαγορευτικη,πραγμα που αμεσως αμεσως σημαινει οτι ενα υλικο με σιγουρα μικρα ποσοστα υγρασιας δεν μπορεις να το χρησιμοποιησεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #25236 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Edilkamin Idro 70: πρόβλημα...
Εφόσον έχεις σκουριές, είναι φανερό ότι με κάποιο τρόπο μπήκε νερό στην εστία. Δεδομένου ότι η εστία δεν περπατάει να βγει βόλτα στην βροχή, ο μόνος τρόπος είναι να της έβαλες εσύ υγρά ξύλα. Σε συνδιασμό με πιθανή πολύ κρύα επιστροφή νερών (μειωμένη απόδοση από τα ξύλα, δεν ανέβαζε μεγάλη θερμοκρασία στα σώματα, χαμηλές θερμοκρασίες στο σπίτι), δούλευε τίγκα στις υγροποιήσεις ο εναλλάκτης.

Ξέρεις αν μπήκε το κιτ της Edilkamin, ή έκανε δικές του συνδέσεις ο υδραυλικός? Εν ολίγης μπήκε τρίοδη?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ