ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΙΣ(τεχνικες επεξηγησεις)

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #164774 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Συμφωνώ μαζί σας και πάντα ο κατασκευαστής είναι αυτός που ξέρει περισσότερα!!!!αλλά και αυτοί που τα εμπορεύονται και είναι και τεχνικοί γνωρίζουν .για αυτό έβαλα την συγκεκριμένη σελίδα.ο κάθε ένας εδώ μέσα δεν γνωρίζει διότι μπορεί να είναι απλός επισκέπτης η να διαβάζει και να μαθαίνει.γι αυτό και έχω ανοίξει τέτοια τεχνικά θέματα και όποιος μπορεί και γνωρίζει να γράφει για να βοηθιεμαστε ολοι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165047 από stergiosbik
Μια ερωτηση προς οποιον εχει ηλεκτρολογικες γνωσεις.
Εχω μια αντισταση η οποια δυσκολευεται παρα πολυ ν αναψει το πελλετ και πολλες φορες αποτυγχανει.
Πριν την αντικαταστησω,εχω αγορασει καινουργια,εβαλα εναν μετρητη καταναλωσης στην μπριζα και απο τα διαγνωστικα εδωσα εντολη ν αναψει η αντισταση.
Ο μετρητης δειχνει οτι τραβαει κανονικα ρευμα (η αντισταση ειναι 280 watt και ο μετρητης δειχνει λιγο παραπανω).
Τι παιζει;
Μπορει να συμβαινει αυτο;Δηλαδη να τραβαει ρευμα αλλα να μη μπορει να ζεσταθει οσο πρεπει;
Γερνανε οι αντιστασεις;

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165050 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
ΔΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΡΕΛΕ.το οτι ο μετρητης να μην μετρα καλα η να εχει μεγαλες ανοχες?οι κεραμικες δεν γηραζουν.ανεβασε το χρονο προθερμανσης αν εχει το κοντρολερ και ανεβασε και στη φαση πριν αναψει το μοτερ καυσαεριων .αν ειναι 1800 στροφες βαλτο 2300-2400 ωστε να κανει δυνατη αναροφηση και να παρει το πελλετ πιο συντομα.στο λεβητα μου με κεραμεικη 3ος χρονος φετος στην προφορτωση ειχε 1800 στροφες και το εχω 2400.σε 2-3 λεπτα το πολυ εχω φλογα.πιο κοντολερ φοραει?διαβασε εδω www.allaboutpellet.com/product/keramiki-antistasi-psx-7-240b/
Last edit: 5 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165054 από stergiosbik
Ο μετρητης μετραει μια χαρα.
Η αντισταση ειναι απλη και οχι κεραμικη.
Ο χρονος προθερμανσης ειναι σταθερος και δεν ρυθμιζεται.Επισης με τις ιδιες ακριβως ρυθμισεις η σομπα αναβε μια χαρα εδω και 5 χρονια.
Η σομπα ειναι του Μοσχαλη, η ΗΡ 22 στα 12kw.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165055 από Johnpropoman

stergiosbik έγραψε: Μια ερωτηση προς οποιον εχει ηλεκτρολογικες γνωσεις.
Εχω μια αντισταση η οποια δυσκολευεται παρα πολυ ν αναψει το πελλετ και πολλες φορες αποτυγχανει.
Πριν την αντικαταστησω,εχω αγορασει καινουργια,εβαλα εναν μετρητη καταναλωσης στην μπριζα και απο τα διαγνωστικα εδωσα εντολη ν αναψει η αντισταση.
Ο μετρητης δειχνει οτι τραβαει κανονικα ρευμα (η αντισταση ειναι 280 watt και ο μετρητης δειχνει λιγο παραπανω).
Τι παιζει;
Μπορει να συμβαινει αυτο;Δηλαδη να τραβαει ρευμα αλλα να μη μπορει να ζεσταθει οσο πρεπει;
Γερνανε οι αντιστασεις;


Φίλε stergiosbik
Η Αντίσταση ή λειτουργεί ή όχι,δεν υπάρχει ενδιάμεση κατάσταση.
(Γερνάνε ; Ναι αλλά η απόδοσή τους είναι σχεδόν ίδια.)
Γνώμη μου,ανέβασε το χρόνο α) αρχικής ρίψεις Pellet και β)το χρόνο έναυσης
"Stanby On" λειτουργία και λειτουργούν-αποδίδουν όλα καλύτερα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165058 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
ΟΙ ΑΠΛΕΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΙΣ ΓΗΡΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΠΕΦΤΕΙ Η ΙΣΧΥΣ ΤΟΥΣ ;) ;) .βαλε κεραμεικη να ησυχασεις :P :P :P :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ