Μειωση της διατομης της καμιναδας σε ενεργειακη ξυλοσομπα.

Περισσότερα
6 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #180683 από Manosps
Καλησπερα σε ολα τα μελη.
Εχω μια ξυλοσομπα ενεργειακη και θελω να την τοποθετησω στο χωλ.
Η εξοδος της σομπας ειναι φ150 αλλα η καμιναδα του σπιτιου ειναι φ130  ενσωματωμενη μεσα στο δοκαρι ειναι παλιες απο αμιαντο και ανεβαινει πανω στην σκεπη.
Για να βγαλω απο αλλου την καμιναδα δεν βολευει μονο απο εκει.
Θελω να σας ρωτησω ειναι ασφαλες να αφησω την καμιναδα αμιαντου που περναει απο την σκεπη η να την αλλαξω με διπλου τοιχωματος??
Και το ποιο μεγαλο θεμα που εχω ειναι οτι δεν μπορω να μεγαλωσω την διατομη για να βαλω φ150 γιατι ειναι μεσα στο δοκαρι και ειναι επικυνδυνο να επεμβω στο δοκαρι.
Θα εχω καλω ελκυσμο αν βαλω συστολη 150 σε 130 ??
Ευχαριστω
 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν #180686 από okalamaris
Καλησπέρα, πόσα μέτρα είναι η καμινάδα σου; Χωρίς να έχω γνώσεις επαγγελματία, πιστεύω πώς αν έχεις πάνω από τέσσερα μέτρα χωρίς σπασίματα, θα βοηθούσε η μείωση στη διατομή (130). Έχω την εντύπωση πως αν βάλεις διπλού τοιχώματος θα μειώσεις και άλλο την διατομή. Όμως, ενεργειακή σόμπα με έξοδο φ150 τι θερμοκρασία έχεις στην έξοδο; Τώρα όσον αφορά τον αμίαντο καλό είναι να μην υπάρχει αν στο επιτρέπουν τα οικονομικά... Αλλά νομίζω πως όσο δεν είναι εκτεθειμένος σε εξωτερικό χώρο θα μπορούσες να το παρακάμψεις για την ώρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Μήνες 1 Εβδομάδα πριν #180687 από Manosps
Καλησπερα σε ευχαριστω για την απαντηση.
Η καμιναδα που θα τοποθετησω ειναι λιγο περιεργη.
Θα φυγει 2 μετρα πανω μετα θα βαλω γωνια 2 μετρα καθετα και μετα θα ανεβει στην σκεπη 3 μετρα.
Εξοδο καυσαεριων δεν εχω μετρησει αλλα απο οτι θυμαμαι απο αυτον που την τοποθετησε μου ειπε 350 με 380 βαθμους

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Μήνες 4 Ημέρες πριν #180692 από dimlyk
με τετοια θερμοκρασια μονο ενεργειακη δεν μοιαζει ...δοκιμασε αλλα μπορει να χρειαστει να προσθεσεις κι αλλα ορθια μπουρια και φροντισε το οριζοντιο να καθαριζεται ευκολα γιατι θα θελει συχνα 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.057 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ