Ξυλόσομπα σε ισόγειο διόροφης κατοικίας

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Μήνας πριν #180004 από mv-ellis
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη.
Επειδή στο χωριό για θέρμανση χρησιμοποιώ μία ξυλόσομπα αγορασμένη προ επταετίας και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από όλα (και κυρίως από την απόδοση και την οικονομική χρήση), σκέφτομαι αν θα μπορούσε να είναι εφικτό να χρησιμοποιήσω κάτι τέτοιο και για την θέρμανση στο σπίτι μου στα νότια προάστια της Αθήνας. Οι βασικές απορίες που έχω είναι οι εξής.
  1. Αν το σπίτι βρίσκεται στο ισόγειο, η απόσταση που θα πρέπει να διατρέξει η καμινάδα είναι κάμποσα μέτρα..δηλ αν πεις χοντρικά 3,5 μέτρα ο όροφος θες 2,5 στο ισόγειο 2 μέτρα για την έξοδο, (αν είναι ορθή γωνία), 3,5 μέτρα στον πρώτο όροφο + 1,5 για τελείωμα, σύνολο τουλάχιστον 9,50-10 μέτρα. Είναι αυτο κάτι που θα μπορούσε να δουλέψει? Ή μήπως είναι πολλά τα μέτρα? 
  2. Η καμινάδα δεν έχω αποφασίσει αν θα είναι κτιστή όπως των τζακιών, ή θα είναι απλά μία inox κλασική μεταλλική. Αυτό που με προβληματίζει είναι το θέμα του καθαρισμού της.. στο χωριό, εγώ προσωπικά, την καθαρίζω τουλάχιστον 3 φορές την σεζόν. 2 κατα την λειτουργία και μία στο τέλος για να είναι έτοιμη για του χρόνου. Ανάλογα με τα ξύλα και τις καιρικές συνθήκες μπορεί να είναι η κατάσταση φυσιολογική ή αν τα ξύλα είναι κακά κλπ μπορεί να φράξει και μέχρι στην μέση στο οριζόντιο μπουρί. Σε μιά τόσο μακρυά καμινάδα ο σωστός καθαρισμός είναι εφικτός? Μπορώ και μόνος με τα κατάλληλα εργαλεία? Ή υπάρχουν ειδικά συνεργεία που πρέπει σε αυτούς να απευθυνθώ?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια απάντηση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Μήνας πριν - 1 Χρόνος 1 Μήνας πριν #180005 από χρηστος8
Η καμιναδα αδερφε στην καυση ξυλου ειναι το Α και το Ω.

Τα μετρα που εχεις δεν ειναι απαγορευτικα...τα 10 μετρα ομως θα δημιουργησουν μεγαλο ελκυσμο και θα χρειαστεις βαρυτικο κλαπε ελκυσμου.
Θα χρειαστεις κατι τετοιο...
 www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=38124&Itemid=218

Η καμιναδα δεν πρεπει να ειναι χτιστη...πρεπει να ειναι ανοξειδωτη και οπωσδηποτε με μονωση πληρωντας ολες τις προδιαγραφες ασφαλειας.
Οταν αρχισουν τα προβληματα με τους γειτονες θα χρειαστεις ολες τις πιστοποιησεις.

Στη βαση της καθετης καμιναδας πρεπει να βαλεις ταυ καθαρισμου με ταπα οπωσδηποτε.
Ετσι θα μπορεις με βουρτσες και τις αναλογες προεκτασεις να την καθαριζεις μονος σου.
Φυσικα υπαρχουν και επαγγελματιες που κανουν αυτη τη δουλεια.

Στα ερωτηματα σου σχετικα με το καθαρισμα σωστα σκεφτεσαι...θα χρειαστουν καποια καθαρισματα εν μεσω χειμωνα.
Το  ποσα θα ειναι... θα το καθοριζουν τα ξυλα που θα καις οπως και να χει. 
Χλωρα ξυλα σημαινουν πολυ πισσα και σιγουρα κακη καυση.

Μην ξεχνας... αφου εχεις ηδη εμπειρια απο την σομπα στο χωριο, οτι καποια στιγμη η καμιναδα εσωτερικα θα παρει φωτια.
Ειναι βεβαιο αυτο...το θεμα ειναι το ποτε θα γινει αυτο και να μην προκληθουν ζημιες στην μονοκατοικια.
Εννοω οι καφτρες απο την καμιναδα που θα ξεπηδουν σαν γλωσσες που θα καταληξουν...τεντες...πλεξιγκλας...πλαστικα κουφωματα κτλ.

Ολα τα παραπανω δεν σου τα γραφω για να σε φοβισω. 
Ομως εχοντας τοποθετησει αναλογα συστηματα ως επαγγελματιας υδραυλικος πρεπει να ξερεις οτι η γνωση ειναι δυναμη.
 



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 1 Χρόνος 1 Μήνας πριν by χρηστος8.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mv-ellis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Μήνας πριν - 1 Χρόνος 1 Μήνας πριν #180007 από mv-ellis
Χρήστο σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.
Το τάμπερ ελκυσμού δεν το ήξερα, είναι προφανές οτι δεν μου χρειάστηκε γιατι στο χωριό οι αποστάσεις είναι οι μισές. Απ' οτι κατάλαβα η απόσταση αυτή που περιγράφω στο μήνυμα δημιουργεί μεγάλες διαφορές πίεσης και γι αυτό χρειάζεται το τάμπερ για να μετριάσει την ροή.
Αν σου πω ότι δεν έχει πιάσει ποτέ φωτιά στα 7-8 χρόνια στο χωριό? Έχω αυτή την φοβία και γι αυτο την καθαρίζω τακτικά την καμινάδα... με το που παρατηρήσω κάποια διαφορά στο πως τραβάει, με την πρώτη ηλιόλουστη ημέρα κάνω την δουλειά. Βέβαια για να μην λέω και μεγάλα λόγια κάποιες στιγμές ακούω κάποιους ήχους σα κάτι να καίγεται, σαν από την θερμοκρασία να σπάνε οι πίσσες ή τα στερεοποιημένα κατάλοιπα, ειδικά στην οριζοντίωση της εσωτερικής καμινάδας, οπότε βγαίνω κατ ευθείαν έξω και ελέγχω... αλλά για να το λες, το ξέρεις και γίνεται. Προστασία υπάρχει? Κανά πυκνό λεπτό πλέγμα για παράδειγμα (το οποίο φαντάζομαι θα θέλει και αυτό τακτικό καθαρισμο, και πάντα ανάλογα με την ποιότητα της καύσης).
Οι πιστοποιήσεις? Τι γινεται με αυτές?    από που παίρνω πιστοποίηση και τι χρειάζεται γενικά για μιά τέτοια εγκατάσταση? 
Ευχαριστώ και πάλι.
 
Last edit: 1 Χρόνος 1 Μήνας πριν by mv-ellis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Μήνας πριν #180022 από dimlyk
δεν παιρνεις εσυ πιστοποιηση εννοει τα υλικα που θα χρησιμοποιησεις να ειναι συμφωνα με τους κανονισμους δηλ ανοξειδωτη καμιναδα κατα προτιμηση διπλη μονωμενη εξωτερικα 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Μήνας πριν #180023 από mv-ellis
Σ' ευχαριστώ πολύ Δημήτρη για την ενημέρωση..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Μήνας πριν #180082 από elektrologospatra
και εγω ανοξείδωτη διπλη έχω βαλει σε μια ξυλοσομπα γυρω στα 12 μετρα φ 250

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ